Smiltenē palīdzības apmēri nesamazināsies 4

Smiltenes novadā ir vairāki simti maznodrošināto cilvēku, kuriem līdz šim palīdzējusi pašvaldība, organizācijas, uzņēmēji un privātpersonas. Pasliktinoties ekonomiskajai situācijai, trūcīgo skaits strauji palielinājies. Vai atbalsts pietiks visiem, skaidro Smiltenes novada domes sociālā dienesta vadītāja Inta Siliņa.

 

Pilsētā, tāpat kā pārējā Smiltenes novada teritorijā, pastāv dažādas palīdzības formas maznodrošinātām un trūcīgām personām. Smiltenes novada domes Sociālā dienesta vadītāja stāsta, ka sociālo pabalstu veidi šogad palikuši gandrīz tādi paši kā iepriekšējos gados. Vienīgi to summas novienādotas novada griezumā.

Palīdzību maznodrošinātajiem regulāri sniedz arī Latvijas Sarkanā Krusta (LSK) Smiltenes nodaļa un fonds "Saules kalns". I. Siliņa uzskata, ka šie ir sabiedrības pastāvīgākie sniegtie palīdzības veidi. Abu organizāciju sniegtais atbalsts ir pārtikas paku sadale, kopā palīdzot vairāk nekā 300 cilvēkiem.

Pērn LSK Smiltenes nodaļa 222 cilvēkiem, kuri oficiāli atzīti par maznodrošinātajām personām, katru mēnesi izsniedza Eiropas Savienības sadarbībā ar Latvijas Lauku atbalsta dienestu finansētās pārtikas pakas. Katrā pakā atradās pankūku milti, auzu pārslas un makaroni. Kā pastāstīja LSK Smiltenes nodaļas vadītāja Maruta Vīgante, arī šogad paredzēts šāda veida atbalsts. Bet tas nenotiks ne janvārī, ne februārī, jo radušās problēmas.

 

Plaukti stāv tukšiPēdējās pārtikas pakas iedzīvotājiem izdalīja pērn decembrī. Šobrīd nodaļā pārtikas pakām paredzētie plaukti stāv tukši. "Situācija ir diezgan traģiska, jo atbildīgie nav sakārtojuši lietas ar paku piegādi. Ātrākais, kad sāksies izdale, ir marts. Skumji, jo cilvēki nāk uz nodaļu un ierauga tukšus plauktus," atklāj M. Vīgante. Viņa sola apzināt cilvēkus, kad būs zināma precīzāka informācija.

Turpretī pārtikas paku sadale ik mēnesi turpinās "Saules kalnā". Sociālā dienesta vadītāja norāda, ka viens cilvēks nevar pretendēt uz abu iepriekšminēto organizāciju atbalstu. Bez sabiedriskajām organizācijām atbalstu piedāvā arī citi.

 

Izrāda iniciatīvu"Pie mums vēršas uzņēmēji, kas piedāvā palīdzību tiem, kuriem klājas grūtāk. Viņi palīdz ar pārtiku, mācību līdzekļu iegādi un apģērbu. Ir arī vienkāršas ģimenes, kuras personīgi vēlas atbalstīt citus. Piemēram, palīdzot maznodrošinātām ģimenēm, kurās aug nepilngadīgi bērni," stāsta I. Siliņa.

Tāpat katru gadu Ziemassvētku laikā papildu atbalstu sniedz vairākas sabiedriskās organizācijas gan pilsētniekiem, gan pagastu ļaudīm. "Jāsaka, atbalstītāji ir ļoti atsaucīgi arī šajā laikā. Tas tikai priecē," saka Sociālās nodaļas vadītāja.

Trīs bērnu māmiņa, kura vēlējās palikt anonīma, stāsta, ka jebkura palīdzība šajos laikos ir noderīga. No tās nevajag kaunēties. "Arī neliels atbalsts dod iespēju vieglāk dzīvot. Pagājušajā gadā sākām saņemt pārtikas pakas, kas ir liels atsvars ģimenē. Pirms Ziemassvētkiem liels prieks bija bērniem, kurus uzaicināja uz eglītes pasākumu. Katrs saņēma pa dāvaniņai," saka sieviete.

 

Domās par visiem novada iedzīvotājiemVēl viens no būtiskiem palīdzības veidiem, kas turpina darboties, ir zupas virtuve. Pakalpojums pienākas personām, kuras atzītas par trūcīgām un kurām vispār nav ienākumu. Šo atbalstu sniedz arī invalīdiem un pensionāriem, kuru pensija mēnesī ir mazāka par 45 latiem, kā arī riska ģimenēm, kurās ir audzināšanai nelabvēlīgi apstākļi.

 

Šobrīd Smiltenē šo iespēju izmanto 40 cilvēku. Bet kā ar pagasta iedzīvotājiem? "Piestrādājam pie tā, lai zupas virtuve būtu pieejama arī pagastos. Tomēr šo pakalpojumu pagastos traucē ieviest tas, ka cilvēki dzīvo viensētās un ne visiem būtu iespēja katru dienu izstaigāt līdz zupas virtuvei," stāsta I. Siliņa. Viņa ir pārliecināta, ka problēma tiks atrisināta.

Lai arī sociālais dienests cenšas atbalstīt visus, kuriem pienākas palīdzība, iespējams, kādam tā nav sniegta. "Pamatā informāciju iegūstam, ja cilvēks pats vēršas nodaļā, par viņu ziņo no pagasta administrācijas, skolām, medicīnas iestādēm, viņu kaimiņi vai radinieki. Iespējams, kāds no kopējā fona ir izkritis, jo mums vienkārši nav bijusi informācija par konkrēto cilvēku. Šie cilvēki var droši vērsties nodaļā," saka I. Siliņa.

Komentāri 4

Apse

Pēc pārtikas pakām iet tādi cilvēki, kam tur nevajadzētu iet. Pietiekami turīgi un pat cilvēki, kam ir savs bizness. Kauna nav vispār. Viņiem redz pienākas. Nekas tādiem nepienākas. Pakas ir domātas tiem, kas nav paēduši. Pārsvarā šī akcija mūsu valstī audzina parazītus un patērētājus. Tā lūk.

pirms 10 gadiem, 2010.01.10 21:26

Apse

Ja var atļauties mašīnā ieliet benzīnu, tad var atļauties arī nopirkt ēdamo. Mazpilsētā visi zina, kas ir paēdis un kurš nav. Un tos biznesmeņus arī visi zina. Parādiet man tos svētos biznesmeņus, kuri darbiniekiem samaksā algas un sev nesamaksā, jo redz naudas nepietika. Pašiem smiekli nenāk par rakstīto?

pirms 10 gadiem, 2010.01.11 16:45

Apse

Esmu pietiekami labi situēta, un putraimiem pakaļ neeju. Šajā ziņā man nav ko pārmest. Bet situācija ir tāda, kāda tā ir. Daudzi no mūsu sabiedrības negrib redzēt reālo situāciju, jo tā laikam ir ērtāk.

pirms 10 gadiem, 2010.01.11 20:03

Sise

pilniibaa piekriitu Apsei! Protams, ir cilveki, kas iet pec pakaam un kam tieshaam tas ir vajadziigas... bet ir cilveeki kas to izmanto - var nopirkt, bet neperk, jo vieglak ir panjemt tā pat!

pirms 10 gadiem, 2010.11.11 11:24

Smiltene