Smiltenē sadzīves atkritumu šķirošanā gaidāmas izmaiņas 9

Firma "Eko Reverss" šomēnes no Smiltenes aizvedīs visus savus dzeltenos konteinerus, kuri paredzēti sadzīves atkritumu šķirošanai.

 

Šajās atkritumu tvertnēs ikviens iedzīvotājs bez maksas varēja izmest izlietotu iepakojumu: stiklu, plastmasu, papīru, kartonu vai metāla bundžas.

 

Tikai pirms mēneša "Eko Reverss" piekrita dažu smilteniešu lūgumam un izvietoja pilsētā divus papildu konteinerus jau esošajiem 11. Nekas neliecināja, ka drīz to nebūs nemaz.

 

Šodien Smiltenes pilsētas domē tiekas pašvaldības uzņēmuma "Namu un komunālo uzņēmumu pārvalde" (NKUP) padome, lai lemtu, kā turpmāk Smiltenē šķirot sadzīves atkritumus.

 

"Noņemam konteinerus visās vietās, kuras atrodas tālāk par 60 kilometriem no Rīgas," SIA "Eko Reverss" tirgzinis Ģirts Zariņš apstiprina informāciju par to, ka uzņēmums pārtrauc savu darbu Smiltenē.

 

SIA "Eko Reverss" galvenais pamatdarbības veids ir otrreizējo izejvielu apsaimniekošanas sistēmu apkalpošana, tai skaitā otrreizējo izejvielu iegūšana un vairumtirdzniecība.

 

Uzņēmuma projektu vadītājs Kārlis Bardelis skaidro, ka "iegūtais materiāls, ko savāc Smiltenē, Alūksnē un citur, palielinoties transportēšanas izdevumiem, vairs neatsver izdevumus, un beigās process ir ar mīnus zīmi".

 

"Šoks!" emocijas, uzzinot par šķirošanai paredzēto konteineru aizvešanu no pilsētas, atklāj smilteniete Irēna Dergača.

 

Tieši viņa septembrī ierosināja Smiltenē izvietot vēl vairāk dzelteno konteineru, jo esošo "vēderus" cilvēki ātri vien piepildīja ar atkritumiem. Tāpēc bieži vien konteineru apkārtnē veidojās lielu un mazu plastmasas maisu kalni.

 

Smilteniete ir nobažījusies, ka pēc dzelteno tvertņu aizvešanas vēl vairāk tiks piedrazoti piepilsētas meži. Firmas "Eko Reverss" piedāvājums iedzīvotājiem bija iespēja tikt vaļā no sadzīves atkritumiem, par tiem nemaksājot.

 

"Vietā kādam noteikti jāpiedāvā cita atkritumu šķirošanas iespēja," rosina I. Dergača. "Citādi, ko dod tas, ja mūsu valstī runā par zaļu dzīves veidu un aicina šķirot atkritumus un sakopt savu dzīves vietu, ja netiek dota iespēja, kā to izdarīt? Es, protams, varu samest visus atkritumus parastajā konteinerā, taču otrreizējo izejvielu savākšana un pārstrāde ir galvenais iemesls, kādēļ man ir interese tos šķirot."

 

Iedzīvotāja par labu piemēru atzīst Valmierā redzētos drāšu pinuma nožogojumus, kuros ikviens par velti var mest plastmasas pudeles, un iesaka tādas izvietot arī Smiltenē.

 

Valmieriešu pieredzi noskatījis arī SIA "NKUP" valdes priekšsēdētājs Raitis Melderis. Viņš pieļauj, ka arī Smiltenē varētu tikt izvietoti līdzīgi režģi, kur samest tukšās plastmasas pudeles.

 

"Katrā ziņā pilsēta bez atkritumu šķirošanas iespējas nepaliks," sola R. Melderis. Šo funkciju uzņemsies SIA "NKUP" sadarbībā ar uzņēmumu "Eko reverss", jo tā turpināšoties, tikai citā veidā.

 

Jau tagad stikla taru darba dienās bez maksas var nodot "NKUP" darbnīcās Pilskalna ielā 2, kur novietots tam speciāli paredzēts konteiners, vai speciālās tvertnēs konteineru laukumos pie daudzdzīvokļu mājām.

 

"Par papīra iepakojumu PET pudelēm un stikla taru ir arī varianti vai nu vākt to akcijās, vai novietot speciālus konteinerus pie daudzdzīvokļu mājām," informē R. Melderis.

Komentāri 9

Bērzlape

Interesanti, kā tad tas varētu notikt, stikla taru vākt akciju veidā? Ko tad man visu gadu jākrāj stikla tara, papīri, bundžas un vēl viss kas, un tad kā bomzim pār plecu jāstiepj uz nolikto vietu? Vajag konteinerus, un nevis tos dzeltenos, kur var mest visus šķirojamos materiālus kopā, bet gan tos, kur katru atsevišķi met. Tad arī būs izdevīgi šķirot.Tauta tagad tikai sāk pierast pie škirošanas, bet nu vajadzēs atradināties! Es tā neesmu ar mieru. Es automātiski jau šķiroju, un mani bērni arī to dara. Tātad esmu viņiem to labi iemācījusi, bet te visam tiek pārvilkts ar strīpu.

pirms 12 gadiem, 2008.10.21 16:14

Sēņotājs

Bērzlapju laiks ir sen kā beidzies!!!

pirms 12 gadiem, 2008.10.21 18:35

www

Neticu ne Melderim , ne viņa slinkiem darboņiem . Es pats varu aizvest uz Valmieru tur viss ir labi sakārtots....

pirms 12 gadiem, 2008.10.21 19:48

Sandra

Šodien saņēmām NKUP informāciju, ka dzelteno konteineru vietā tiks novietoti citi, zaļā krāsā un ar mazākām atverēm. Sīkāk rakstīsim tad, kad šis process notiks.

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 12:09

bēdīgi

Esam patiesi šašutuši. Bija tā pierasts, ka šķirojam, bet nu atkal viss vienā čupā jāmet? Bet neceļās roka, goda vārds. Visa tā radināšana iznāk bezjēdzīga ir bijusi. Gribējās pat, lai var vēl sīkāk šķirot. Pudeles atsevišķi no cita un papīru arī. Patiešām būtu labi tādi cilindri kā Valmierā. PET pudelēm. Nebūtu arī tik uzsveroši apkārtnē, kā dzeltenās, tualetes būdiņām līdzīgās porodejas. Un piekrītu, ka bērni arī labi iemanījušies apzināties, kas kur jāmet.

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 12:16

DI

Labi, ka vismaz sola, ka kaut kas būs. Cerēsim, ka solījumi tiks pildīti. Nu nevajadzētu pārvērsties par Sūnu ciemu!

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 23:41

šoks

Kāpēc mūsu valstī visas lietas notiek tikai uz slikto pusi?
Arī neticu Melderim, tik ilgi amatā, bet vadība un paŗvalde sliktā un vēl sliktākā stāvoklī. NKUK vajadzētu jaunu un rīkoties spējīgu vadītāju.
Šajos brīvības gados vēl visas jomas iet uz lleju, atskaitot, ka katrs var izrunāties kā tīk.

pirms 12 gadiem, 2008.10.23 11:31

beka

Gan Valkā, gan Valmierā atkritumu šķirošana ir sakārtota, tikai Smiltenē vēl nekā nav. Ne šķirošanas konteineru, ne EKO laukuma, ne kompostēšanas laukuma. Visu laiku tikai sola - tiešām sākam palikt par sūnu ciemu. Tikai kurinām lapas un ...
Mans kaimiņš jau atkal visus savus atkritumus nokurina (arī sadzīves atkritumu konteinera viņam nav), un mums tas viss jāelpo!

pirms 12 gadiem, 2008.10.24 15:27

Smiltene