Smiltenē un Valkā atpūtas un darba vizītē viesojas 14 Francijas pilsētu mēri

Lai iekārdinātu smilteniešus ceļot uz Lejasreinas departamentu Francijā, vakar Francijas pilsētu mēru delegācija uzdāvināja simboliskas veltes Smiltenes novada domes priekšsēdētājam Aināram Mežulim: grāmatu ar fotogrāfijām, kurās redzama viņu zeme no putna lidojuma, un pudeli ar Elzasas vīnu.

 

Vakar Smiltenē un Valkā viesojās 14 Francijas pilsētu mēri no Lejasreinas departamenta. Viņi jau no svētdienas apceļo Vidzemes pilsētas un vēl pabijuši Rīgā, Siguldā un Cēsīs.Starp Vidzemes plānošanas reģionu un Lejasreinas departamentu 2005. gadā tika noslēgts oficiāls sadarbības līgums, kas arī bija iemesls tam, lai pašvaldību vadītāji savai ekskursijai izvēlētos Latviju.

 

Lejasreinas departamenta mēru asociācijas prezidents Etjēns Burgers "Ziemeļlatvijai" stāsta, ka šis vairāk ir tūrisma brauciens, taču mērķis ir arī iepazīt Latvijas pašvaldību darba pieredzi.

 

Lejasreinas departamenta un Vidzemes reģiona sadarbības koordinatore Dace Resele smaida, ka franči Latviju bija iztēlojušies citādāku. "Viņi bija iedomājušies, - ja jau mēs skaitāmies ziemeļvalsts, tad te nav ne zaļumu, ne puķu, bet atbraucot ieraudzīja skaistu dabu, glītus parkus un dārzus un sakoptas pilsētas," stāsta D. Resele.

 

Vakar rīta pusē Francijas mēru delegāciju pieņēma Smiltenes novada domes priekšsēdētājs A. Mežulis, bet pēcpusdienā - Valkas novada domes priekšsēdētājs Kārlis Albergs.Ja Valkai jau ir izveidojusies sadarbība ar Lejasreinas departamentu, tad Smiltenes novadam viss vēl priekšā. Smiltenei gan ir viena sadraudzības pilsēta Francijā - Donnerija, taču tā atrodas citā reģionā.

 

Izdalot franču kolēģiem prezentācijas materiālus par Smiltenes pilsētu, A. Mežulis tajos tālredzīgi atstāja savu vizītkarti un aicināja rakstīt, ja radīsies sadarbības piedāvājumi skolām, pašdarbības kolektīviem un tamlīdzīgi.

 

Lejasreinas departamenta padomes viceprezidents Žans Daniels Zeters pieļauj, ka smiltenieši varētu atrast draugus šajā departamentā. Sākumā frančus interesē varbūtēja sadarbošanās kultūrā, izglītībā vai tūrismā.

 

"Iespējas sadarbībai ar frančiem ir ļoti lielas," secina bijusī Valkas pilsētas domes priekšsēdētāja, tagad - Valkas novada domes priekšsēdētāja vietniece Unda Ozoliņa.Piemēram, pērn Valkā notika starptautisks futbola turnīrs, kurā piedalījās arī vairākas komandas no Francijas.

 

 

Šopavasar Valkas bērnu komandas devās atbildes vizītē uz sacensībām Francijā. Tagad ir apstiprināts projekts jauniešu sadarbībai ar frančiem.

 

"Manuprāt, nākamais virziens, kādā vajadzētu attīstīt sadarbību, ir uzņēmējdarbība. Jāpiestrādā arī pie tā, lai arī franču tūristi vairāk gribētu atbraukt uz mūsu pusi," domā U. Ozoliņa.

 

Tā kā Lejasreinas departamentā dzīvo vairāki miljoni ļaužu, viņu pašvaldību vadītāji vēlas sadarboties ar Vidzemes reģionu kopumā, nevis tikai atsevišķām pilsētām. Franču delegācija šonedēļ vēl plāno apmeklēt Salacgrīvu, Saulkrastus un Jūrmalu.

 

Kolēģus Latvijas pašvaldībās Francijas pilsētu mēri ar interesi izvaicā par novadu reformu."Francijā novadu sistēma eksistē jau 15 gadus. Katra nelielā pilsētiņa darbojas pati par sevi, bet uz kantonu kopumā attiecas globālāki jautājumi, piemēram, jaunatnes un bērnu lietas. Šīs funkcijas ir centralizētas," skaidro E. Burgers.

 

Viņa pārstāvētais kantons ir specializējies zemkopībā. Tā iedzīvotāji pārsvarā audzē vīnogas vīna darināšanai, labību, tabaku un apiņus. Kantons atrodas tikai 20 kilometru attālumā no Strasbūras. "Mūsu kantona iedzīvotājiem ir ļoti spēcīga identitātes apziņa, un tās dēļ mūs zina daudzviet Francijā," saka E. Burgers.

Smiltene