Smiltenē uzņem ukraiņu draugus

Dzīves filozofija. Pozitīva attieksme un lokālpatriotisms. Tās ir vērtības, par kurām pēc Latvijas apmeklējuma saviem tautiešiem stāstīs Ukrainas pašvaldību, valdības un parlamenta pārstāvji.

 

Pagājušajā nedēļā Latvijā viesojās 14 cilvēku delegācija, kas pārstāvēja Ukrainas dažādu līmeņu pašvaldības, kā arī valdību un parlamentu. Līdz ar viņiem bija ieradies arī Smiltenes sadraudzības pilsētas Pustomiti mērs Vladimirs Kardašs. Izmantojot izdevību, viņš kopā ar kolēģiem apmeklēja arī Smilteni. Svētdienas pēcpusdienā ukraiņu delegācija devās atpakaļceļā uz Kijevu.

 

Lai gan sākotnēji bija plānots, ka Smiltenē ieradīsies vairāk ciemiņu, tomēr intensīvā programma ukraiņus bija nogurdinājusi tik ļoti, ka Pustomiti mērs jokoja, ka viņam līdzi atbraukuši tikai izturīgākie.

 

Smiltenieši ciemiņus sagaidīja pilsētas pašvaldībā, kur pilsētas mērs Ainārs Mežulis un pašvaldības darbinieki prezentēja savu mazpilsētu. Ukrainas pārstāvji īpaši interesējās par izglītības iespējām un to finansēšanu Latvijā, kā arī sporta aktivitātēm.

 

"Jūs esat pirmā pašvaldība, kura apgalvo, ka tai pietiek līdzekļu attīstībai," ar dzirdēto citās Latvijas pilsētās salīdzināja delegācijas pārstāvis Vladimirs Sološkins. "Protams, naudas varētu būt vairāk, bet mums pietiek," apstiprināja A. Mežulis. Vēlāk viņš kopā ar ciemiņiem devās aplūkot pilsētā paveikto.

 

"Esmu jau vairākkārt ciemojies jūsu zemē, un katru reizi atrodu kādas jaunas un interesantas lietas, kuras var pārņem un izmantot pie mums," vērtā V. Kardašs. Viņš novērojis, ka Latvijā cilvēkiem ir interesanta dzīves filozofija. "Šajā vizītē apmeklēju vairākas pilsētas, un visi stāsta, ka viņi ir labākie. Tā ir pozitīva attieksme pret dzīvi, kuru jums vajag novērtēt.

 

 

Ļoti labi dzīvot ar tādu attieksmi pret nākotni Jā, ir problēmas, inflācija un grūtības, jo bez tām nedzīvo neviens, pat daudzinātie Rietumi. Esmu bijis Kanādā, Holandē. Tur cilvēkiem arī ir problēmas un nebūt ne vienkāršas. Ukrainai, salīdzinot ar attīstītajām valstīm, problēmas pagaidām ir lielākas, bet mēs cenšamies pārņemt šo pozitīvisma momentu."

 

Ukrainā ir nedaudz specifiska nacionālā situācija un sarežģītas attiecības ar krieviski runājošajiem. Politiķi "uzpūš" šo problēmu, un ļaudis tiek ierauti diskusijās.

 

 

"Mēs, slāvi, neesam agresīvi. Politiķiem vajag domāt, lai atrastu ideju, kas konsolidē, nevis atbīda cilvēkus uz pretējām pusēm reliģiozu vai etnisku iemeslu dēļ. Krievvalodīgie vēlas ciešāku saikni ar Krieviju, ukraiņi - ar Eiropu. Gan vieniem, gan otriem ir taisnība. Jāatrod kompromiss. Ja Krievija pirms Ukrainas kļūs par Eiropas Savienības un NATO dalībnieci, tad visi jautājumi atrisināsies," pārliecināts Pustomiti mērs.

Smiltene