Smiltenē vainīgo nenoskaidro, bet ir aizdomas 8

Aizvadītajā nedēļā izveidojās avārijas situācija tikai šovasar ekspluatācijā nodotajās Smiltenes pilsētas notekūdeņu bioloģiskajās attīrīšanas iekārtās Smiltenes pagasta Brutuļos.

 

Pirmās problēmas radās jau 18. novembrī, bet 19. novembrī iekārtās tika iepludināti spēcīgi piesārņoti notekūdeņi bālganā krāsā. Tie nosēdinātāja tvertnē iznīcināja parastās baktērijas, ko satur notekūdeņu attīrīšanai paredzētās dūņas. To vietā savairojās citas, diegveida baktērijas. Daļa dūņu ieplūda tuvējā Abula upē.

Audzē jaunas baktērijas"Arī diegveida baktērijas attīra notekūdeņus, taču nav paredzētas šādām iekārtām. Diegveida baktērijas ir vieglākas, tik ātri nenogulsnējas, tāpēc kopā ar attīrītajiem notekūdeņiem aizplūst uz upi," skaidro Smiltenes pašvaldības uzņēmuma "Namu un komunālo uzņēmumu pārvalde" (NKUP) būvtehniķis Andrejs Ozols. SIA "NKUP" apsaimnieko Brutuļu apsaimniekošanas iekārtas.

Lielākais dūņu piesārņojums Abula upē nokļuva 19. novembrī. Jau pie pirmajām problēmām NKUP speciālisti papildu iedarbināja vecās attīrīšanas iekārtas. Tomēr neliels diegveida baktērijas saturošo dūņu daudzums Abulā ieplūst visas pēdējās dienas, taču tikai no pulksten 12.00 līdz 20.00, kad palielinās notekūdeņu plūsma."Upē ieplūst tikai dūņas. Cita piesārņojuma nav, jo notekūdeņi bija un arī tagad ir attīrīti. To rāda analīzes," uzsver A. Ozols.

Veco iekārtu aerotankos jau ielaistas no Valkas notekūdeņu attīrīšanas iekārtām atvestās īstās baktērijas. Tur tās vairojas un tiks pārsūknētas uz jauno iekārtu nosēdinātāju.

A. Ozols un NKUP valdes priekšsēdētājs Raitis Melderis atviegloti uzelpo, ka avārija notika pēc jauno iekārtu nodošanas ekspluatācijā, jo tās ir jaudīgākas. Vecās iekārtas varēja pilnībā iziet no ierindas, un tad upē ielūstu piesārņoti notekūdeņi. Aizdomās var turēt ikvienuNKUP sazinājusies ar speciālistiem, kuri pieļauj, - baktērijas varēja iznīcināt kāda toksiska viela notekūdeņu sastāvā. Viela nav noskaidrota. R. Melderis skaidro, ka šādā gadījumā analīzes veic tikai laboratorijā Ventspilī, turklāt process ir sarežģīts.

NKUP nav oficiāla slēdziena, kas konkrētajā gadījumā iepludinājis attīrīšanas iekārtās piesārņotos notekūdeņus. "Kā privātpersona uzskatu, ka tādu piesārņojumu kanalizācijā var ielaist piena pārstrādes uzņēmums, ņemot vērā notekūdeņu krāsu un smaržu. Taču kā amatpersona nevaru nosaukt konkrētu vainīgo," saka A. Ozols.Namu pārvaldes speciālisti informēja par notikušo akciju sabiedrības "Smiltenes piens" speciālistiem. "Viņi noliedz, ka uzņēmums būtu kaut ko tādu ielējis pilsētas kanalizācijas tīklos," informē A Ozols.

Tādu pašu viedokli "Ziemeļlatvijai" pauda a/s "Smiltenes piens" valdes priekšsēdētāja Gita Mūrniece. Viņa uzsver, ka starp uzņēmumu un NKUP noslēgtais līgums paredz, ka namu pārvalde informē pienotavu, tiklīdz tā kanalizācijas kontrolakā konstatē notekūdeņu virsnormas piesārņojumu. "Mums nav bijušas nekādas novirzes no normas, par ko namu pārvalde būtu informējusi. Tā jau aizdomās var turēt ikvienu," saka G. Mūrniece.

Iesaka aizgriezt krānuNKUP vadība tomēr nolēmusi rosināt Smiltenes novada domi, lai tā aicinātu a/s "Smiltenes piens" uzcelt pašiem savas notekūdeņu priekšattīrīšanas iekārtas, kas atbilstu ražošanas jaudām. "Kamēr pienotava tādas iekārtas neuzbūvēs, tikmēr arī būs problēmas," uzskata A. Ozols.

Līdzīgi domā Valmieras reģionālās vides pārvaldes vadītāja Inga Koļegova. "Smiltenē nav citu rūpniecības uzņēmumu, kuri varētu atstāt šādu ietekmi. Līdzšinējā pieredze par tāda veida uzņēmumiem mums liek ar lielu varbūtību domāt, ka tādu ietekmi varētu radīt "Smiltenes piens". NKUP ir liels ierocis, kā turpmāk rīkoties šādās situācijās, - "aizgriezt krānu" un nepieņemt notekūdeņus, kuru piesārņojums neatbilst savstarpējā līgumā noteiktajām normām," saka I. Koļegova.

Arī vides pārvalde aicināšot uzņēmumu būvēt savas notekūdeņu priekšattīrīšanas iekārtas. Taču vides pārvaldes vadītāja uzsver, ka pirmkārt tas ir Smiltenes novada domes un NKUP pienākums un šīm iestādēm nevajag slēpties aiz vides pārvaldes brunčiem.

"Es arī varu prasīt, lai namu pārvalde sakārto ielas, bet prasīt var to, ko var izpildīt," uz notekūdeņu attīrīšanas iekārtu būves lielajām izmaksām norāda G. Mūrniece.Savukārt Valmieras reģionālā vides pārvalde tagad aplēsīs videi nodarīto kaitējumu. "Ja likumā būs paredzēta iespēja, tad noteikti vērsīsim sankcijas pret NKUP, jo šī iestāde ir atbildīga, kā piesārņojuma novadītāja," skaidro I. Koļegova.

Komentāri 8

Atkal

tādu piesārņojumu kanalizācijā var ielaist piena pārstrādes uzņēmums-a/s "Smiltenes piens"

pirms 11 gadiem, 2009.11.24 10:02

Nu, nū

Arī NKUP un Meldera kungam vienreiz par visām reizēm jābeidz atrunāties un sākt strādāt!!
Viņa zināšanu līmeni izjutām ar atrunu spriedumiem par kanalizācijas sistēmu būvi un to nelabvēlīgo (vibrācija) ietekmi uz mājām galvenās ielas malā. Pilnīgi neobjektīvs, kratās tik vaļā no visiem pienākumiem.

pirms 11 gadiem, 2009.11.24 10:34

Variants

Uzskatu, ka vainas jau atkārtota novelšana uz "Smiltenes pienu" ir apzināta uzņēmuma prestiža graušana. Tādēļ vajag pameklēt, no kurienes "lācītim kājas aug".

pirms 11 gadiem, 2009.11.24 12:20

Jolanta

zinot NKUP strādniekus, nebrīnos ka iekārtas nefiltrē.

pirms 11 gadiem, 2009.11.24 13:11

Antra

jā- jā Valmieriešiem arī bij kādreiz problēmas ar savu piena kombinātu-nu jau kombinātam ir iekārtas un viss kārtībā

pirms 11 gadiem, 2009.11.24 15:05

ai ai

luksus dzīvei sanāk,bet kad ražojo;sam uzņēmumam jāsāk ar steigu domāt par ilgtermiņa investīcijām ,tad nav naudas....bet,tad lai piemēro likuma sankcijas pret NKUP,varbūt tad sāks domāt

pirms 11 gadiem, 2009.11.24 18:10

Problēma

elementāri, kā teiktu Šerloks Holms: šāda veida nelāga notekūdeņus un tik lielā daudzumā varētu iepludināt tikai pārstrādes uzņēmumi, ne jau privātie-/apjomi par maziem/. Analizējot, no kurām vietām ietecējis, var atsijāt nost tos uzņēmumus, kuri neatrodas uz "saduļķotās"līnijas, atlikušie - kuri svētkos strādāja, u.t.t. Mums taču Smiltenē ir uz vienas rokas pirkstiem uzskaitāmi ražošanas-pārstrādes uzņēmumi-kur problēma? Ja vien ir ieinteresētība to atrast!

pirms 11 gadiem, 2009.11.24 19:24

vērotājs

šodien iznāca pastaigāties gar Abula upi pie attīrīšanas iekārtam.. pienākot pie upes ap plkst.14 vēl pasmējāmies, ka varētu padzerties- Abulā ieplūstošajam ūdenim uz aci nebija ne vainas. Pēc brītiņa piebrauca "sūdu" mašīna un ielaida vecajā baseinā savu saturu .. veči sūdus jautrojoties airēja... nu un pēc laiciņa tai vietā, kur notekūdeņi ieplūst upē "pastaigu" gribējas beigt pēc iespējas ātrāk!!..jautājums zinošiem- vai pēc attīrīšanas notekūdeņi smird??

pirms 11 gadiem, 2009.11.25 18:18

Smiltene