Smiltenes akciju sabiedrība “8CBR” atzīmē 50 gadu jubileju 1

Šogad janvārī aprit 50 gadi, kopš Latvijā ceļus, tiltus un ēkas būvējis Smiltenes ceļinieku uzņēmums "8CBR".

 

Akciju sabiedrība "8CBR" pusgadsimta jubileju jau nosvinējusi, sarīkojot atpūtas vakaru un koncertu saviem tagadējiem un bijušajiem darbiniekiem.

 

Katrs no viņiem saņēmis dāvanu: jubilejas avīzi "Smiltenes astotajiem - 50", kurā minētos faktus par "8CBR" vēsturi apkopojusi uzņēmuma bijusī darbiniece Māra Gāle, un krāšņu 2009. gada kalendāru ar fotogrāfijām.

 

Fotogrāfijās redzami daži no "8CBR" būvētiem nozīmīgiem objektiem, piemēram, tilts pār Amatu, kas atzīts par 2004. gada labāko inženierbūvi, Saulkrastu apvedceļš un Rīgas lidostas rekonstrukcijas darbi, kā arī uzņēmuma jaunā tehnika un tā asfaltbetona rūpnīcas Brutuļos, Cēsīs un Gulbenē. Rūpnīca Gulbenes pusē uzstādīta pērn, un ir lielākais "8CBR" finanšu ieguldījums pēdējos gados, piesaistot kredītresursus.

 

Ceļinieki profesiju nemainaTaču par galveno uzņēmuma vērtību a/s "8CBR" valdes priekšsēdētājs Andris Rozītis uzskata tā speciālistus un darbiniekus.

 

Vairāki no viņiem joprojām strādā uzņēmumā, sākot no dibināšanas gada, arī mehānisko darbnīcu iecirkņa mehāniķis Vilnis Zviedris. Pirmais darba mēnesis "astotajos" toreiz 22 gadus jaunajam ventspilniekam "8CBR" bija 1959. gada maijs, bet pirmais amats - ekskavatorists.

 

Kaut arī V. Zviedrim pa vidu bijušas vēl citas darba vietas, viņš atkal atgriezies "8CBR". "Astotie ir kaut kas īpašs. Te ir draudzīgs kolektīvs, radošs darbs un iespēja strādāt ceļinieka profesijā. Kuri savu darbu reiz saistījuši ar ceļiem, tie profesiju vairs nemaina," secina V. Zviedris.

 

Viņš lepojas ar uzņēmuma izaugsmi 50 gados un iegādāto moderno ceļu būves tehniku. "Tikai darbus tagad vajag, lai nepazaudētu kadrus. Neviens cilvēks bez darba nevar iztikt, bet dzelži bez cilvēka nekustas," saka 72 gadus vecais uzņēmuma mehāniķis.Notiek uzņēmumu apvienošanāsUzņēmuma "8CBR" dzimšanas diena ir 1959. gada 2. janvāris. Toreizējā Autotransporta un šoseju ministrija 1958. gada 24. decembrī izdeva pavēli Nr. 523 par ceļu celtniecības rajona Nr. 8 izveidi Smiltenē un par priekšnieku nozīmēja Gustavu Janovski.

 

M. Gāle izpētījusi, ka uzņēmumam tā darbības laikā bijuši dažādi nosaukumi: CCR Nr.8, 8.CBR, Smiltenes 8.CBR.

 

Pērn a/s "8CBR" 90 procentus akciju iegādājās viens no Latvijā lielākajiem ceļu būves uzņēmumiem akciju sabiedrība "A.C.B.".

 

"8CBR" valdes priekšsēdētājs A. Rozītis atzīst, ka ceļu būves uzņēmumu apvienošanās ir likumsakarīgs process, lai varētu pretendēt konkursos uz lieliem objektiem. Viņš arī secina, ka saistībā ar pasūtījumu apsīkumu celtniecības nozarē, palielinājusies konkurence uz pasūtījumiem ceļu un tiltu būvē.

 

Apgrozījums miljonos latuTo, kāds a/s "8CBR" būs šis gads, valdes priekšsēdētājs atturas prognozēt. Šobrīd darbu objektos nenotiek. Tas saistīts ar darbu sezonas raksturu un pasūtījumu nepietiekamo apjomu, tāpēc daļa strādājošo atrodas bezalgas atvaļinājumā. A/s "8CBR" strādā vairāk nekā 300 cilvēku.

 

Ikgadējā "Dienas Biznesa" apkopojumā "Latvijas lielākie uzņēmumi TOP 500" ar savu 2007. gada apgrozījumu 15,56 miljonu latu apmērā a/s "8CBR" atradās 304. vietā Latvijā, 8. vietā Vidzemē un 8. vietā starp ceļu un tiltu būves lielākajiem uzņēmumiem valstī.

 

2008. gadā uzņēmuma apgrozījums ir aptuveni 13, 4 miljoni latu.

 

 Smiltenieši vērtē "8CBR"

Raita Loža,

pensionāre: - Par šo uzņēmumu varu teikt tikai labāko, it īpaši, kad to vadīja Jānis Līkans. "8CBR" man vispirms saistās ar ceļu celtniecību. Daudz asfaltētu ielu pilsētā ir "astoto" darbs. Ja dome lūdza, tad darbs pēc iespējas tika izdarīts. Līkans nekad neatteica. Nezinu, kā būs pašreiz, kad valstī ir krīze un uzņēmējiem nav viegli."Astoto" devums pilsētai ir arī siltuma ražošana. Uzņēmums arī atbalstījis daudz dažādu pasākumu. "8CBR" Smiltenei devis ļoti daudz.

 

Ainārs Mežulis,

Smiltenes pilsētas domes priekšsēdētājs: - Tas, ka Smilteni jau no padomju laikiem dēvē par ceļinieku pilsētu ir arī "astoto" nopelns. "8CBR" ir lielākais darba devējs pilsētā un lielāko nodokļu maksātāju vidū valsts mērogā. Uzņēmumā strādā daudz smilteniešu, kuru iedzīvotāju ienākuma nodoklis nonāk pilsētās pašvaldības kasē.Ar "8CBR" ir saistīta liela daļa pilsētas iedzīvotāju, jo kāds no viņu ģimenes, radiem vai paziņām saistīts ar šo uzņēmumu. Mans tēvs Edgars Mežulis "astotajos" strādā jau no tā dibināšanas gada. Šobrīd arī šim ceļinieku uzņēmumam nav viegli laiki, bet ceru, ka viņi izturēs.

 

Interesanti par "8CBR"

Komentāri 1

N.S.

Jubilejas pasākumi pagājuši.Gaidīts raksts "Ceļiniekiem piecdesmit".Bet no šī raksta neko neuzzinam par uzņēmumu šodien un nākotnē. Pēc Šlesera kng. teiktā zināms,ka ceļu būvei līdzekļi nav samazinājušies. Ko būvēs un remontēs Vidzemes novadā,ko no šiem darbiem veiks smiltenieši? No ceļu būvētāju veiksmes ir atkarīga Smiltenes pilsētas un iedzīvotāju labklājība.Vai 8 CBR būs lielākais nodokļu maksātājs Smiltenē?Varbūt varam sagaidīt vēl kādu rakstu vai interviju Ziemeļlatvijā.

pirms 12 gadiem, 2009.01.15 11:54

Smiltene