Smiltenes bibliotēkās bez maksas var izmantot jaunus, jaudīgus datorus 2

Smiltenes pilsētas bibliotēkā pusaudži un jaunieši sēd rindā. Viņu gaidīšanas mērķis ir jaunie datori ar interneta pieslēgumu.

Tagad tur ir arī austiņas, lai lietotāji varētu netraucēti klausīties mūziku, un divas web kameras saziņai "Skype" programmā.

 

Smiltenes pilsētas bibliotēka un tās bērnu literatūras nodaļa saņēmusi jaunu datortehniku ar "Microsoft" jauno operētājsistēmu "Windows Vista" projektā, kuru finansē Bila un Melindas Geitsu fonds un Latvijas valsts.

 

Pavisam Smiltenes bibliotēkas lasītavā tagad ir deviņas darba vietas pie datoriem. Lai neveidotos pārāk gara rinda, viens apmeklētājs datoru drīkst izmantot ne ilgāk par 30 minūtēm. Šis pakalpojums visiem lietotājiem ir par velti. Tāds ir minētā projekta nosacījums.

 

"Tagad ir daudz labāk, jo ir austiņas, un, skatoties video, var klausīties mūziku," saka bibliotēkā sastaptā pusaudze Ligija Paegle. Blakus sēdošā Justīne Āboliņa piebilst, ka jaunie datori darbojas ātrāk.

 

Abām meitenēm mājās datoru nav, tāpēc viņas iet uz bibliotēku, bet dažreiz, kad tur ir pārāk daudz cilvēku, - arī uz datorsalonu. "Tur par 20 minūtēm sanāk maksāt 23 santīmus," stāsta Justīne."Man nav tādu miljonu, lai es varētu piedāvāt izmantot datorus par velti," saka Smiltenes "Norvēģa datorsalona" īpašnieks Andis Zviedris. Situāciju, kad bibliotēkā bez maksas var izmantot internetu izklaides vajadzībām, viņš raksturo kā negodīgu konkurenci. Datorsalonā klientu paliek arvien mazāk.

 

Nav noslēpums, ka pusaudžiem un jauniešiem topā ir izklaides portāli. "Jebkurā skolā ir pieejams internets, kur jauniešiem iegūt informāciju. Domāju, ka bibliotēkā tam nav jānodrošina bezmaksas piekļuve, jo tā ir konkurences kropļošana. Ja aizliegtu piekļuvi Draugiem.lv, cik tad cilvēku izmantotu bibliotēku datorus?" taujā A. Zviedris.

 

Valkas pilsētas bibliotēkas direktore Ginta Dubrovska informē, ka visos bibliotēku jaunajos datoros ir nobloķētas spēles. "Taču Draugiem.lv atstāt vajag, jo tā tomēr ir komunicēšanās. Arī pieaugušie šādi sarakstās ar saviem bērniem vai radiem ārzemēs," saka G. Dubrovska.

 

Minētais projekts visā Latvijā bibliotēku apmeklētājiem dod iespēju bez maksas izmantot jaunu datortehniku, kas paver plašākas saziņas iespējas. Jauni, jaudīgi datori būs arī visās Valkas rajona 27 bibliotēkās. Pavisam rajons projektā saņems 115 datorkomplektus ar austiņām, 56 web kameras, 28 krāsu un divas melnbaltās multifunkcionālas iekārtas.

Komentāri 2

lis

vai Smiltene privata biblioteka?Strāda visi Krumiņi.

pirms 13 gadiem, 2008.04.12 10:32

A.E

Es nesaprotu, kādā sakarā biliotēkā tu vari sēdēt 30 minūtes draugos, skatīties video youtūbē, vnk nosist laiku, ja tikmēr kādam skolniekam ir jāraksta ZPD, roferāts vai kas tml. Tas ir absurds. Es saprastu, ja tur būtu 29 datori, tad nebūtu tik traki, jo skolēni ir griboši uz mācībām tikai attiecīgajos laika posmos, taču šādi tās lietas nav pareizi sakārtotas.

pirms 13 gadiem, 2008.04.13 18:11

Smiltene