Smiltenes dome vēl spriež, vai šoruden rīkot lapu izvešanas akciju 7

"Lai tikai brauc pakaļ un ņem, cik grib," atviegloti uzelpo pašvaldības uzņēmuma "Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca" saimniecības pārzinis Jānis Gaugers, slimnīcas parkā ieraugot uzrodamies negaidītu palīgu.

 

Tikai mirkli iepriekš J. Gaugers kopā ar "Ziemeļlatviju" apskatīja lapu un zaru kaudzes pie slimnīcas ēkas un sprieda, ko ar tām darīt. Pērn lapu grēdas stāvēja līdz pavasarim.

 

Atdod par veltiJ. Gaugers mutiski aicinājis vietējā pašvaldības uzņēmuma "Namu un komunālo uzņēmumu pārvalde" (NKUP) speciālistus izvest sagrābtās lapas, taču prasītie aptuveni 400 lati par transportēšanu uz poligonu Daibē slimnīcai ir pārāk liela summa. Lētāk NKUP kompostēšanai uz Brutuļiem izved tikai tīras lapas bez citu atkritumu piejaukumiem.

"Taču mums lapu kaudzes tā ir liela problēma, jo cilvēki strādā neauglīgi. Uznāk vējš un sakasītās lapas iznēsā," stāsta saimniecības pārzinis. Zaļos atkritumus pie slimnīcas un poliklīnikas grābj četri cilvēki. Koku tur ir daudz. Ik rītu zemi klāj jaunu lapu paklājs, un kaudzes aug arvien lielākas.

Tiklīdz nospriežam, ka kaudzes nedaiļo iestādes apkārtni, slimnīcas parkā iebrauc vieglā automašīna ar piekabi. Pareizs izrādījies saimniecības pārziņa pieļāvums, ka kāds atbraucis pakaļ lapām.

"Siltumnīcā jāsedz vīnogas," skaidro smiltenietis Guntis Mūrnieks un piebilst, ka uz slimnīcu pēc vērtīgā mēslojuma braucis arī agrāk. Savā dārzā viņš zem kokiem nobirušās lapas negrābj kaudzēs un ļauj tām apsegt koka saknes.

"Kad cilvēki aprīļa ugunskuros dedzināja lapas, es nekad tā nedarīju. Tā ir organiskā mēslojuma sadedzināšana un gaisa piesārņošana," domā G. Mūrnieks.

Arī citiem mazdārziņu īpašniekiem nav liegts par velti tikt pie slimnīcas un poliklīnikas lapu kaudzēm. J. Gaugers pat aicina braukt tām pakaļ. Iepriekš pieteikties nevajag. "Galvenais, lai mums te viss ir tīrs," saka saimniecības pārzinis. Netiek galā ar pilsētas kaudzēmJa vieni smiltenieši meklē iespēju, kā iegūt vēl vairāk lapu kompostam, tad citi taujā, kur likt mājai piegulošās ielas malā augošo koku nobiras. Smiltenē dedzināt lapas vietējā pašvaldība aizliegusi. Taču par pilsētas lapu izvešanu iedzīvotāji no saviem maciņiem maksāt negrib.

Katru gadu vietējā pašvaldība pilsētā rīkojusi lapu un zaru bezmaksas izvešanas akciju. Smiltenes novada domē "Ziemeļlatvija" uzzināja, ka par tās varbūtēju organizēšanu šoruden pagaidām notiek sarunas un konkrēts lēmums nav pieņemts.

Domes ainavu arhitekte Laima Šmite-Ūdre rosina lapas izmantot kompostam. "Kāpēc šajos laikos maksāt bargu naudu par vērtīgu augsnes mēslojumu, ja dārzā ir kaut mazākā vieta komposta kaudzei? Var nopirkt arī komposta kastes."

Novada domes speciālistiem jādomā arī par to, kur likt pašvaldībā nodarbināto cilvēku sagrābtās lapas, zarus un salasītos atkritumus. Pilsētā strādā vairāk nekā 30 tā dēvētie simts latu stipendiāti un kopj agrāk neapsaimniekotas teritorijas.

 

Par zaļo un sadzīves atkritumu izvešanu pašvaldībai jāmaksā NKUP. "Gada sākumā budžetā finansējums tam netika plānots, jo nezinājām, ka tāds projekts par bezdarbnieku apmācību būs," piebilst L. Šmite-Ūdre.

Lapas par samaksu no Smiltenes izved divi uzņēmumi: NKUP un Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija (ZAOO). NKUP atgādina, ka lapām jābūt pilnīgi tīrām, bez citu atkritumu piejaukumiem, citādi būs jāmaksā dārgāk.

ZAOO speciālists Jāzeps Rubiks secina, ka smiltenieši acīmredzot lapas izmanto kompostam, jo izvešanu piesaka salīdzinoši maz. "Ja kādam šis pakalpojums ir vajadzīgs, iepriekš vēlams pazvanīt uz uzņēmumu. Ņemam pretī arī ābolus un veidojam augstvērtīgu kompostu," piebilst J. Rubiks.

 

 

Komentāri 7

lasiitaaja

Uz Blaumana ielas apzaageeja liepas, zarus aizveda, bet pareejaa nekaariiba palika.
Lapas sakasiijaam kaudzees, bet aizvest gan vajadzeetu NKUP, tas buutu pat vinu pienaakums. Veciem laudim nav jaacinaas ar pilseetas teritorijas lapu aizvesanu. Domaaju, jaapasaka paldies, ka sakopj pieguloso teritoriju.

pirms 11 gadiem, 2009.10.25 10:47

nupelis

Lai latvietis vienreiz paliek gudrs-vislabākaisi mēslojums-koku lapas,bet ne visu izlaizīt kā ar mēli.

pirms 11 gadiem, 2009.10.25 11:04

ja

Jūs vēl varat priecāties,ka vismaz zarus aizveda,mums palika viss,kur lai mēs to milzīgo zaru kaudzi liekam?.Bet kāda gan atšķirība-kāpēc tad tikai domājat ka veciem ļaudīm nav jācīnās ar pilsētas teritorijas lapu izvešanu?Tad ir jautājums un kur tad tie jaunie lai liek tās lapas?

pirms 11 gadiem, 2009.10.25 16:33

Iedzīvotāja

Arī A/s "Sadales tīkls" pavasarī vai jau iepriekšējā rudenī nozāģēja papelēm zarus Stacijas ielā un nesavāca. Stāv vēl šodien. Šoruden raka jaunus stabus, bet veco lampu nometa zemē, lai stāv atkal. Un zemi arī pavirši nolīdzinājuši.

pirms 11 gadiem, 2009.10.25 17:21

Kļava

Smiltene vienmēr izceļas ar savām idejam. Kāpēc nevar dot piemēram 2 nedēļas laika, kad visi savas lapas var sadedzināt.Ja nē, tad jāved uz Domi pie durvīm jāizgāž tās lapas un miers. Starpcitu pilsēta vēl ir ļoti daudz vietas, kur tā saucamie simtlatnieki varētu sagrābt lapas.Visa pilsēta grimst vienās lapās.

pirms 11 gadiem, 2009.10.25 20:09

to kļava

Tu domā,ko runā-sadedzināt?tas ir neētiski un indīgi-man nav jāindejas muļķu dēļ,jo Eiropā nekur lapas nededzina.

pirms 11 gadiem, 2009.10.25 21:58

Ilona

beidziet gausties lapas jāliek komposta kaudzē un nekādu kreņķu zariņus es sakapāju sīkākus un konteinerā un man nav nekādu problēmu....ja kautko dedziniet tad lūdzu to dariet pa dienu neviss vakaros -dūmi stāv uz vietas un tad nav ko elpot

pirms 11 gadiem, 2009.10.27 09:11

Smiltene