Smiltenes novada deputātiem jābalansē starp taupību un cilvēku ērtībām 8

Smiltenes novada deputātiem nākamajā sēdē būs jāpieņem lēmums, pēc kāda modeļa novada pagastos strādās bāriņtiesa un, iespējams, arī dzimtsarakstu nodaļa.

Deputātiem nāksies rast līdzsvaru starp novada domes budžeta līdzekļu taupīšanu un minēto speciālistu pakalpojumu pieejamību iedzīvotājiem.

"Labāk jau būtu, ja speciālisti būtu uz vietas, pagastā. Visiem savas mašīnas nav, lai tiktu uz Smilteni, bet uz pilsētu iet viens autobuss no rīta, un nākamais - ap pusčetriem," saka grundzāliete Maija Vērdiņa.

Viņa strādā algotu darbu veikalā un piebilst, ka nemaz tā nevarētu kavēt darbu, lai nepieciešamības gadījumā nokārtotu darīšanas pilsētā.

Grundzāles pagasts ir viens no tiem pagastiem, kuri no novada administratīvā centra Smiltenes atrodas vistālāk.

Smiltenes novada deputāte, Blomes pagasta pārvaldniece Zigeta Vīķele iestājas par to, lai katrā pagastā arī nākamajā gadā iedzīvotāji varētu reģistrēt civilstāvokļa aktus: bērna piedzimšanu, miršanu, laulības. Dzimtsarakstu nodaļas pilsētā un katrā pagastā strādās, kā ierasts, līdz šā gada 31. decembrim.

Par tālāko jālemj novada pašvaldībai.

"Novadam jāizdomā, kā šo pakalpojumu saglabāt katrā pagastā, lai cilvēkiem būtu ērtāk. Pagaidām likumā par pašvaldībām ir iestrādāts, ka pārvalde nodrošina civilstāvokļa aktu reģistrāciju. Tā jau ir novada ideja, kā to saskaņot ar likumu par civilstāvokļa aktiem, lai reģistri būtu likumīgi," saka Z. Vīķele.

Viņa domā, ka arī bāriņtiesas pakalpojumiem jābūt pieejamiem katrā pagastā.

Smiltenes novada bāriņtiesas struktūras un nolikuma projekta izstrādāšanai ir izveidota darba grupa. Tajā iekļauti visu novada pagastu bāriņtiesu priekšsēdētāji, Smiltenes pilsētas bāriņtiesas priekšsēdētāja, novada domes juriste un novada domes izpilddirektors.

Izstrādātos variantus izskatīs novada pašvaldības sēdē 27. augustā. "Bāriņtiesas pārstāvis būs katrā pagastā, jautājums tikai, uz kādu slodzi un atalgojumu. Viens no kritērijiem būs iedzīvotāju skaits pagastā," informē Smiltenes novada domes izpilddirektors Kārlis Lapiņš.

Strenču novadā bāriņtiesa un dzimtsarakstu nodaļa strādās centralizēti. "Paredzēts, ka no 1. oktobra pagastu pārvaldēs bāriņtiesas locekļiem un dzimtsarakstu nodaļas speciālistiem būs konkrēti pieņemšanas laiki," informē Strenču novada izpilddirektors Aivars Auniņš.

Strenču novada bāriņtiesas priekšsēdētāja būs līdzšinējā Sedas bāriņtiesas vadītāja Ina Neimane. Dzimtsarakstu nodaļu vadīs bijusī Plāņu pagasta padomes sekretāre Inese Zvirbule.

Valkas novadā par bāriņtiesas un dzimtsarakstu nodaļas optimālo modeli vēl tikai spriež. "Esam līdzīgas izšķiršanās priekšā, kā Smiltenes novadā," atzīst novada domes priekšsēdētājs Kārlis Albergs. Viņš atzīst, - jāņem vērā arī tas, ka pagastos un novadā kopumā ir salīdzinoši maz civilstāvokļa aktu reģistrācijas gadījumu.

Smiltenes novadā ir jau izlemts jautājums par lauku attīstības speciālista štata vienību. Novada domes administrācijas struktūrā no 1. septembra tiks izveidota jauna štata vienība - lauku attīstības speciālists, nosakot mēneša amatalgu 300 latu apmērā.

K. Lapiņš skaidro, ka novadā pašvaldība bija plānojusi algot divus lauku attīstības speciālistus, taču vienu štata vienību sola finansēt Zemkopības ministrija (ZM).

"Pavisam novadā būs divas slodzes, ko pildīs četri cilvēki, katrs uz pusslodzi. Viens cilvēks apkalpos divus pagastus. Kadri ir apzināti, bet vēl nav izvēlēti," informē izpilddirektors.

Strenču novadā būs viens lauku attīstības speciālists, ko algos ZM. Šos pienākumus veiks bijusī Plāņu pagasta lauku attīstības speciāliste Gunita Kainaize. Valkas novada administrācijas struktūrā paredzēts vismaz viens šāds speciālists.

Komentāri 8

ANA

Bāriņtiesa ir pārāk nopietns amats ar lielām prasībām kaut vai par obligāto izglītību, kas tāpat nedod zināšanas šajā specifiskajā jomā, kad grūti būs atrast labu kadru, kas par nelielu atalgojumu strādās uz pusslodzi. Šajā darbā jābūt iekšā nepārtraukti, cauru diennakti, kad jābūt gatavam skriet, kad nepieciešams. Cilvēks uz pusslodzi strādās arī citā darbā un nevarēs to izdarīt un kāpēc arī darīt, ja darbalaiks tājā brīdī nav?
Par konkrētu pieņemšanas laiku - tāds bāriņtiesām jau noteikts vairākus gadus ar likumu, kad vismaz 2 reizes nedēļā jāpieņem konkrētās dienās un laikos.

pirms 12 gadiem, 2009.08.11 09:30

lina

Bāriņtiesa nav tikai amats, bet dzīvesveids, kad tiešām vienmēr jābūt gatavam uz visu. Pusslodze šeit nederēs. Bāriņtiesas darbs retos gadījumos ir redzams, jo likums paredz atbildību par ziņu izpaušanu par bērnu, ja tas bērnam var nodarīt kaitējumu. Tas, ko zina attiecīgā bāriņtiesa, visbiežāk vēl ir zināms tikai ģimenei vai vienam bērnam.

pirms 12 gadiem, 2009.08.11 13:46

liepa

To, ka laukos dzīvojošajiem ir iespēja saņemt tādus pašus pakalpojumus kā pilsētniekiem nevajag saukt par "ērtībām". Nedaudz cieņas arī tiem, kuri nav vēl aizmigrējuši vai citādi zuduši.

pirms 12 gadiem, 2009.08.11 18:35

santav

nu grundzālieši varētu vaimanāt vismazāk - centrs atrodas veclaicenes ceļa malā, un transportu šādos gadījumos var sarunāt arī ar kaimiņiem .Cik tad gadā grundzālē reģistrē laulības un bērnus? Apmēram divdesmit gadījumi gada laikā - absurdi turēt šādiem gadījumiem atsevišķu cilvēku uz vietas.'
Starp citu par taupību jaunajā Grundzāles pārvaldē - jaunā Grundzāles priekšniece ar dāmu kompāniju šodien pa Veclaicenes šoseju brauca uz vismaz 115 km/h - piedzīt nevarēja.Nodzīs to pagasta opeli viens divi un tad prasīs transportu ar ko braukt.

pirms 12 gadiem, 2009.08.11 19:12

agro

''Uz pilsētu iet viens autobuss no rīta, un nākamais - ap pusčetriem," saka grundzāliete Maija Vērdiņa'' Viņa laikam nezin kā autobuss kurse stipri biežak , lai paskatās 1188 , zin kā tikai brēkt , pieraduši , tik kafiju dzert pagastā , lai parāda darba augļus . .

pirms 12 gadiem, 2009.08.12 08:27

tā ir

Bet kāpēc pašvaldībās darbu sāk 8.30/ labi, ja atnāk laikā/un beidz 16.00, 16.30 viss jau slēgts?

pirms 12 gadiem, 2009.08.12 17:02

Viens liels bardaks. Iesēdiniet tajās siltajās vietās jaunus un kompetentus cilvēkus, tad viss mainīsies. Šitās sagrabējušās tupeles, kas sēž bāriņtiesās un pagastu kabinetos vajag izslaucīt laukā. Iedomājas, ka ir neaizstājamas, bet savus pienākumus pilda labi, ja uz 40%. Skaties kur gribi, visur vecie vēži jaunās biksēs.

pirms 12 gadiem, 2009.08.12 18:28

Smiltene