Smiltenes novada mēram pārmet dēla lobēšanu 28

Interneta portālā www.ziemellatvija.lv portāla apmeklētājs ar niku "Dog" atvēris forumu "Korumpētā Smiltenes dome". "Kā tas nākas, ka mūsu mēra Mežuļa kunga dēls ar savu celtniecības kompāniju vinnē visus konkursus būvniecībā?" taujā Dog.

Lai to pārbaudītu, "Ziemeļlatvija" aicināja sniegt komentāru Smiltenes novada domes priekšsēdētāju Aināru Mežuli un viņa dēlu Jāni Mežuli.

A. Mežulis paskaidro, ka visos iepirkumos, kurus uz būvdarbiem izsludinājusi Smiltenes novada pašvaldība, uzvarējušas firmas, kurās viņa dēls J. Mežulis nav nedz līdzīpašnieks, nedz darbinieks. Savukārt J. Mežulis saka: "Man vispār nepieder neviena firma".

Viņš stāsta, ka strādā kā viens no būvdarbu vadītājiem firmā "ZE Projekts" un šī firma, kurā nodarbināti smiltenieši, šobrīd ir apakšuzņēmēja bērnudārza ēkas Mētras ielā rekonstrukcijas darbos Smiltenē. Tā esot izplatīta prakse, kad ģenerāluzņēmējs salīgst darbā vietējos celtniekus. Lai vadātu vai uz vietas izmitinātu strādniekus no Rīgas, uzņēmumam rodas papildu izmaksas.

"Faktiski visos būvobjektos Smiltenes pusē strādā vietējie cilvēki. Esmu izvēlējies un mācos tādu specialitāti, kā būvdarbu vadītājs. Vai tāpēc, ka mans tēvs ir novada domes priekšsēdētājs, nedrīkstu strādāt nevienā vietā? Ja es darītu ko citu kādā citā profesijā, acīmredzot arī tad man pārmestu to, ka darbā iekārtojis tēvs," pieļauj J. Mežulis.

Pēc Smiltenes novada domes sniegtās informācijas, pēdējā laikā notikušajos, pašvaldības izsludinātajos konkursos būvdarbu veikšanai pārsvarā ir uzvarējušas firmas no Rīgas un Valmieras puses. Uzvarētāju vidū ir tikai divi Smiltenes novada uzņēmumi: firma "8CBR" un "Lauku apgāds un meliorācija".

Smiltenes būvuzņēmums "Evento" vietējās pašvaldības izsludinātajos konkursos vispār nepiedalās jau vairākus gadus. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Fronts tam kā iemeslu nosauc, viņaprāt, vietējiem uzņēmumiem nelabvēlīgos konkursa nolikumus.

"Tajos konkursos, kas pēdējā laikā notikuši, pretendentiem ir izvirzītas pārspīlētas prasības par bankas garantijām, apdrošināšanu un apgrozījumu. Vienā konkursā būvfirmām vajadzēja pat uzrādīt gāzes apgādes sertifikātu, par ko ļoti brīnījos," stāsta M. Fronts. Līdzīgi domājot arī citi vietējie uzņēmumi, secinot, ka šie konkursa nolikumi nav viņiem pretimnākoši.

A. Mežulis skaidro, ka stingras konkursa nolikuma prasības tomēr ir nepieciešamas. Piemēram, maksātnespējas process skāris Rīgas firmā "JS&J ūdensmeistars", kura būvēja Smiltenes pilsētas dzeramā ūdens atdzelžošanas staciju. Tagad "Smiltenes NKUP" izsludinājusi jaunu iepirkumu, lai objektā pabeigtu darbus.

"Mēs izstrādājam tādus nolikumus, lai garantētu kvalitatīvu darbu," pieredzē savukārt dalās Valkas novada domes priekšsēdētājs Kārlis Albergs. "Vēlme un doma mums vienmēr ir par vietējiem uzņēmumiem, taču ne visu var iestrādāt nolikumā . Jāuzvar tam, kas labāk būvē un ievēro termiņu, taču pirmais nosacījums ir izdarīt darbu lētāk."

Smiltenes novada pašvaldības iepirkumā uzvarējušās firmas ne reti palīgā ņem vietējos apakšuzņēmējus, un tie savukārt objektos dod darbu Smiltenes novada iedzīvotājiem. "Taču pēdējā laikā ir pat situācija, kad Smiltenē ir grūti atrast vietējos amatniekus, kuri kvalitatīvi prastu apmest un siltināt ēkas fasādi," secina Smiltenes novada mērs.

Faktu, ka konkursā uzvarējušās firmas piesaista apakšuzņēmējus, firmas "Evento" vadītājs M. Fronts atzīst par visā Latvijā, ne tikai Smiltenē, izplatītu tendenci. "Arī mēs vietās, kur uzvaram, piesaistām vietējos cilvēkus - gan Brocēnos, gan Dundagā, tikai ne tik izteikti, kā Smiltenē," stāsta M. Fronts.

Uzvarētāji Smiltenes novada domes izsludinātajos būvdarbu konkursos Darbu veikšanai projektā "Energoefektivitātes paaugstināšana Smiltenes novada pašvaldības ēkās" - firma "Selva Būve" no Mārupes (objekti - Smiltenes ģimnāzija, Smiltenes Trīs pakalnu pamatskola, Bilskas pamatskola);  atkārtoti izsludinātajā konkursā par Smiltenes bērnudārza "Pīlādzītis" ēkas rekonstrukciju Mētras ielā - Rīgas firma "Friteks";  Blomes pagastā kultūras nama rekonstrukcijai - Rēzeknes "Siltumtehserviss" un jau minētā Rīgas firma "Friteks";   Blomes pamatskolas sporta zāles remontam - firma "Bazalts" no Valmieras;  attīrīšanas iekārtu izbūvei Blomes pagastā - Valmieras uzņēmums "Vidzemes energoceltnieks";  Variņu ciemata centralizētās ūdensapgādes rekonstrukcijai" - firma "RD Būvnieks" no Kocēnu pagasta;  Smiltenē Atmodas ielas un Raiņa ielas un tām piegulošo ielu komplekso rekonstrukcijai - firma SIA "8CBR";  elektroapgaismojuma izbūvei un kanalizācijas tīklu paplašināšanai Grundzālē - "Vidzemes energoceltnieks";  atkritumu izgāztuves rekultivācijai Grundzāles pagastā - SIA "Valkas meliorācija", bet šāda paša darba veikšanai Launkalnes pagastā - Smiltenes firma "Lauku apgāds un meliorācija".  Pašvaldības uzņēmuma "Smiltenes NKUP" izsludinātajā iepirkumā par būvdarbiem ūdenssaimniecības attīstības otrajā kārtā Smiltenē tikko uzvarēja uzņēmums "AKVA būve" no Rīgas. 

Komentāri 28

aizdoma

Diemžēl tipiska intrešu lobēšana. Kur ir pieejams darba piedāvājuma sludinājums?

pirms 10 gadiem, 2010.07.26 14:00

to aizdoma

kāds vēl darba piedāvājuma sludinājums? tenderus un iepirkumus neatšķir.

pirms 10 gadiem, 2010.07.26 14:20

XXX

Cilvēki ir slimi - vienmēr un visur redz tikai zagļus. Kaut gan - zagšanas murgi , parasti, rādās tiem, kam pašiem rokas ir netīras. Godīgs cilvēks strādā, neskaita naudu otra makā un nemocās ar šizofrēniskiem murgiem.

pirms 10 gadiem, 2010.07.26 14:24

Paldies DIEVAM tauta nav slima,slimi ir tie ar lielummāniju un sajūtu- es tas gudrākais un varenākas.

pirms 10 gadiem, 2010.07.26 15:20

?

Sabiedrība nav nemaz tik slima!Interesanti gan,kas tā par firmu,kas Ziemassvētkos rotā pilsētu,ik pa laikam remontē pagrabus un citas telpas?Ja paskatās noslēgtajos iepirkumos arhīvā,tādu darbiņu tai firmai bija gana!

pirms 10 gadiem, 2010.07.26 17:04

zinātājs..

tā tomēr ir taisnība,ka visur ,kur Smiltenes novadā notiek kāda celtniecība kas saistīta ar valsts budžetu ir iesaistīts Mežuļa dēls

pirms 10 gadiem, 2010.07.26 17:34

jaukais

kāpēc rakstā neparādās,kas veica Palsmanes kultūras nama remontu???Te taču arī visu laiku maisijās mežuļa dēls.

pirms 10 gadiem, 2010.07.26 17:42

Juris

Kur pazuda jānīša komentārs. Tur bija visa patiesība.

pirms 10 gadiem, 2010.07.26 18:35

:)

Nevajag tautu uzskatīt par slimu vai stulbu, visatļautība Smiltenē ir aizgājusi par tālu, acīmredzot novadu šādi vadīt vairs nesanāks.

pirms 10 gadiem, 2010.07.26 19:44

:)

Nevajag tautu uzskatīt par slimu vai stulbu, visatļautība Smiltenē ir aizgājusi par tālu, acīmredzot novadu šādi vadīt vairs nesanāks.

pirms 10 gadiem, 2010.07.26 19:45

vaininieks

Īsti vairs neatceros,kuras 'partijas pārstāvis Mežuļa kungs ir?????

pirms 10 gadiem, 2010.07.26 20:50

aizbraucat uz 3 pakalnu skolinu un pajautajat cik stradniekiem maksa algu..... 40 ls menesi))))) vienkarsi pipec. bernudarzu metras iela jau taisa 2 gadu ja nemaldos , pa to naudu kas tur ir ieguldits jau 2 jaunus vareja uzcelt!! Un atceresimies ari mazliet vecakus objektus kas ir bijusi smiltene , tos uzvereja Mezula kunga bijusais klasesbiedrs!

pirms 10 gadiem, 2010.07.27 08:38

:)

Muļķīga taisnošanās no Mežuļu puses vai neveiksmīga intervija.

pirms 10 gadiem, 2010.07.27 09:39

Māris

esmu dzirdējis ka kukos arī ir iebīdīts Mežuļa kunga paziņa kas neko nesajēdz

pirms 10 gadiem, 2010.07.27 10:30

Ir jau gan tā,ka sīkais bez mūsu Aināra būtu tukša vieta,tik lecīgs sen nav redzēts.Atliek tikai pasmieties,kā to dara daudzi Smiltenieši,kas ar to sīko perdeli saskārušies.

pirms 10 gadiem, 2010.07.27 10:56

Smiltene