Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Smiltenes novada pašvaldība piedalās energo komandu sacensībās

Kopš 2016.gada marta Smiltenes novada pašvaldība un vēl sešas Latvijas pašvaldības (Ādažu, Cēsu, Ķeguma, Saldus, Skrundas un Tukuma) piedalās energo komandu jeb enerģijas taupīšanas sacensībās pašvaldību darbiniekiem, kuras notiek projekta [email protected] ietvaros, ko līdzfinansē ES programma “Horizon 2020”. Sacensības vienlaicīgi tiek organizētas deviņās Eiropas Savienības dalībvalstīs. 

Projekta mērķis ir enerģijas patēriņa samazināšana biroja tipa ēkās, kas atrodas pašvaldības īpašumā. Pašvaldības darbinieki sacenšas savā starpā par lielāko enerģijas patēriņa samazinājumu biroja tipa pašvaldības ēkās 12 mēnešu garumā no 2016. gada marta līdz 2017. gada februārim.

Smiltenes novada pašvaldība sacensībās piedalās ar trijām administrācijas ēkām Smiltenes pilsētā: Pils iela 2, Dārza iela 3 un Dārza iela 11. Lai aktīvi darbotos projektā un sasniegtu augstus rezultātus sacensībās, katrā ēkā tika izveidota energo komanda, kas sacenšas ne tikai ar citām Latvijas pašvaldību ēku komandām, bet arī savā starpā. Komandas sacenšas trīs kategorijās. Pirmā ir vislielākais enerģijas patēriņa samazinājums, mainot tikai darbinieku ikdienas paradumus. Otrā ir vislabākā un radošākā enerģijas taupīšanas kampaņa. Un trešā kategorija, kurā vērtē komandas sagatavoto sacensību rīcības plānu, lai panāktu enerģijas ietaupījumu ilgtermiņā.

Galvenais ir darboties komandā

Smiltenes novada domes projektu vadītāja un šā projekta koordinatore, Dārza iela 3 energo komandas vadītāja Lita Kalniņa stāsta, ka sākums projektam nebija viegls, jo bija daudz nezināmu faktoru, savukārt komandām jāmācās sastrādāties savā starpā. “Pirmos sacensību mēnešus komandām bija “taustīšanās” un mēģinājumi saprast projekta jēgu, būtību un vajadzību. Iekustināt komandas Dārza 3 garu nebija viegli, jo dalība enerģijas taupīšanas projektā bija papildus darbs pie ikdienas pienākumiem un komandā tika apvienoti kolēģi, kas līdz šim nebija strādājuši tieši kopā. Darbojoties projektā nu jau sešus mēnešus, Dārza ielas 3 energo komanda novērtē iespēju caur šādu projektu iepazīt kolēģus un atklāt līdzcilvēku talantus. Šobrīd komanda kūsā enerģijā un acīs ir redzams sacensību gars.”

Tomēr, kā secina Lita Kalniņa, galvenais nav tikai izveidotās komandas darbs, bet visu darbinieku iesaistīšanās projekta aktivitātēs. Jau pašā sākumā Dārza ielas 3 energo komanda esot nonākusi pie secinājuma, ka būtiskākā problēma, kas traucē iesaistīties aktivitātēs un taupīt energoresursus, ir informācijas trūkumus – nevis specifiskas informācijas trūkums par enerģiju, bet gan elementāra sadzīviska komunikācija kolēģu starpā. “Piedalīšanās enerģijas taupīšanas sacensībās noteikti ir uzlabojusi darba vides iekšējo klimatu,” secina Dārza iela 3 energo komandas vadītāja Lita Kalniņa. 


Dārza ielas 3 energo komandas panākuma atslēga rīcības plāns un kolēģu atbalsts

Lita Kalniņa stāsta, ka komanda ir sapratusi, ka jebkura no trijām sacensību kategorijām ir svarīga un viena otru papildinoša, tādēļ ir jāstrādā plānveidīgi. Tāpēc komanda ir izstrādājusi  un apstiprinājusi sacensību rīcības plānu, kā arī katru darbinieku iepazīstinājuši ar to, savukārt darbinieki ar savu parakstu ir apliecinājuši savu dalību aktivitātēs. Komandas vadītāja Lita uzsver, ka, pateicoties plānam un īstenojot tā aktivitātes, veidojas vislabākā un radošākā enerģijas taupīšanas kampaņa, kas velk komandu tuvāk uzvarai. Lita stāsta, ka aktivitātes noteikti nevar būt tikai formālas un nospiedošas, jo tas nestrādā, tāpēc komanda cenšas radoši iesaistīt kolēģus enerģijas taupīšanā. Piemēram, septembrī darbinieki pildīja aptauju par projektu, zinošākie saņēma pateicības balvas, tāpat par taupīšanu kolēģiem atgādina dažādi atraktīvi atgādinājumi.

Dārza ielas 3 energo komanda enerģijas patēriņu samazina par 28 %, ieņemot augsto 4.vietu

Pēc pirmajiem sešiem mēnešiem projekta koordinatori SIA “EKODOMA” izvērtē komandu sasniegums. Varam būt gandarīti, jo, saņemot pusgada rezultātus, Dārza ielas 3 ēka ir ierindojusies ceturtajā vietā no 19 projektā iesaistītajām pašvaldību ēkām ar 28 % enerģijas patēriņa samazinājumu, Pils ielas 2 ēka ir piektajā vietā (enerģijas patēriņa samazinājums 20,5%) un Dārza ielas 11 ēka ir devītajā vietā (14,8 % samazinājums). Lita Kalniņa skaidro, ka šie panākumi ir ļoti labi, tomēr lielākais darbs vēl ir tikai priekšā - sāksies aukstie un tumšie mēneši, komandām būs jāspēj panākt, lai arī siltumenerģijas patēriņš ēkām nepieaugtu, bet samazinātos. 


 

SIA “EKODOMA” kopsavilkums par  pirmajiem sešiem mēnešiem

Prieks, ka Dārza ielas 3 energo komandas aktivitātes ir pamanījuši un novērtējuši arī citi. Jau informējām, ka Smiltenes novada domes komanda (#Dārza3Energokomanda) piedalījās  Ekonomikas ministrijas un žurnāla “Būvinženieris” izsludinātajā fotokonkursā “Energoefektivitāte mums apkārt”. No 43 iesniegtajām fotogrāfijām konkursa žūrija  divus laureātus: SIA “Taupi” un Smiltenes novada pašvaldības iesniegtās fotogrāfijas. Tāpat Smiltenes novada pašvaldības iesniegtā fotogrāfija bija vispopulārākā iepriekš veiktajā balsojumā, līdz ar to komanda saņēma Ekonomikas ministrijas Simpātiju balvu.


Ieguvums būs arī pēc projekta


Dārza iela 3 energo komandas vadītāja Lita Kalniņa uzsver, ka enerģijas samazinājumu šajā projektā nepieciešams panākt ar ikdienas paradumu maiņu. Līdz ar to šis projekts ir tikai ieguvums, jo darbinieki izmainot līdzšinējos, varbūt ne tik energoefektīvos paradumus, saglabās šīs izmaiņas arī nākotnē. “Šis projekts noteikti nav tikai viena gada griezumā, tas ir ieguldījums mūsu turpmākajā darbā un arī ikdienas dzīvē. Būt energoefektīviem nav nemaz tik grūti, bet grūti ir mainīt sevi un savus “niķus”, piemēram, izejot no telpas, nodzēst apgaismojumu vai atcerēties izslēgt monitoru. Ja no sākuma par to bija jāpiedomā, tad tagad jau tas notiek automātiski - paradums ir izmainīts uz energoefektīvāku paradumu,” par projekta ieguvumiem stāsta Lita Kalniņa. 

Jāteic, ka mūsu Dārza ielas 3 energo komandas vadītāja Lita Kalniņa šim projektam ir piegājusi ar ļoti lielu degsmi un enerģiju, ar savu aktivitāti ir spējusi pārliecināt ne tikai savus komandas biedrus aktīvi līdzdarboties, bet arī visus citus pašvaldības darbiniekus, par ko paldies viņai. Projektā iesaistītie darbinieki bieži secina, ka ir nianses, par kurām varbūt līdz šim pat nebija aizdomājušies, tāpēc katra īstenotā komandas aktivitāte liek atkal un atkal atcerēties par enerģijas taupīšanu. Piemēram, vienkārši izslēgta ierīce, bet atstāsta pieslēgta pie kontaktligzdas arī patērē enerģiju. Varbūt ne ļoti daudz, bet gada laikā tas noteikti sasummējas kādā eiro izteiksmē, ko pēc būtības varēja arī ietaupīt. Taču uz taupīšanu jāskatās racionāli, nevar taupīt uz komforta un veselības rēķina, vienmēr ir jāizvērtē situācija! 


Aicinām arī mūsu novada iedzīvotājus pārdomāt un varbūt mainīt savus ikdienas paradumus, tādējādi samazinot enerģijas patēriņu!

Smiltene