Smiltenes pagastā tūristu apskatei sakopj vides un kultūrvēsturiskus objektus 7

Patīkamu, turklāt izzinošu atpūtu visiem, kurus saista daba un kultūrvēstures mantojums, Smiltenes pagastā sagādājusi vietējā biedrība "Ekolauks".

Biedrībā iesaistījušies smiltenieši pagastā sakopuši vairāku vides objektu - "Veczellīšu" bļodakmens, Zauskas priedes un Kritņa (mākslīga, uz Abula upes izveidota ūdens krituma) apkārtni, padarot šīs vietas ērtāk pieejamas tūristiem. Turklāt katrā vietā ir novietots informācijas stends, lai cilvēki zinātu, ko tpbrīd apskata.

Sakopto vides objektu atklāšanas svētkus biedrība "Ekolauks" svinēja šo pirmdien, ielūdzot piedalīties ikvienu interesentu.

Pirmo ar dziesmu Smiltenes pagasta muzikanta Jāņa Mūža akordeona spēles pavadījumā tūristu apskatei atklāja senu bļodakmeni netālu no "Veczellīšu" mājām. Tās atrodas pāris simtus metru attālumā no šosejas Smiltene - Valmiera. Lai nokļūtu līdz akmenim, biedrība "Ekolauks" lauka malā atjaunoja iebraucamo ceļu līdz "Veczellītēm".

Par šī senā kulta akmens esamību daudzus gadus nezināja pat cilvēki, kuri Smiltenes pagastā ir dzimuši un uzauguši, arī biedrības "Ekolauks" valdes priekšsēdētāja Laima Āboltiņa. Viņa informāciju ieguva nesen, nejaušā sarunā ar pagasta iedzīvotājiem.

Pēc biedrības "Ekolauks" valdes locekļa Ivara Joksta priekšlikuma arī "Veczellīšu" bļodakmens iekļauts sakopto objektu sarakstā. Vēstures pētnieks Ojārs Ozoliņš informācijai nosūtījis ziņas par to, ka bļodakmeņi Latvijā tiek datēti ar vēlo neolītu vai bronzas laikmetu un ierindoti seno kulta pieminekļu kategorijā. Pētnieki akmeņu mākslīgi veidotos iedobumus, kāds ir arī "Veczellīšu" bļodakmenim, saista ar dažādiem rituāliem, piemēram, ziedojumu novietošanu un Saules, Mēness vai zvaigžņu pielūgsmi.

Saglabājušās liecības par to, ka vecākie cilvēki vēl 19. gadsimta vidū redzējuši akmens stabu stāvam uzkalniņā austrumos no "Veczellīšu" mājām un galā tam bijis bļodveida akmens. Vēlāk, iekopjot tīrumus, akmens apgāzts un novākts lejā, tuvāk pie ēkām.

Tūristiem pieejams "Veczellīšu" bļodakmens faktiski ir tikai kopš šās pirmdienas. Lai pie tā nokļūtu, jāiebrauc dzīvojamās mājas pagalmā, taču saimnieki iebildumus necelšot, iedrošina L. Āboltiņa.Interesanti, ka visu gadu akmens iedobumā esot dzidrs ūdens.

Visvairāk cildinājumu biedrība "Ekolauks" pirmdien saņēma par sakopto Zauskas priedes apkārtni. Zauskas priede jeb faktiski šās Latvijā savulaik vecākās un varenākās dižpriedes nozāģētā galotne ar tai uzliktu jumtiņu atrodas šosejas Smiltene - Valmiera malā netālu no "Veczellīšu" bļodakmens. Priedi nozāģēja 1958. gadā, kad kokam pēc speciālistu aplēsēm bija 370 gadu, un sešus metrus garu koka fragmentu aizveda uz Latvijas Brīvdabas muzeju.

Jau pirmie ekskursanti pirmdien bija patīkami pārsteigti, ieraugot, kādas izmaiņas skārušas vietu, kur savulaik atradās piedrazots stāvlaukums ar gandrīz vienmēr pārlādētu atkritumu tvertni. Tagad blakus priedes stumbram ir nopļauts zāliens, ko ieskauj koka sēta, glīts koka soliņš un informācijas stends. "Redzams, ka cilvēki ir parūpējušies, lai izceltu savulaik diženo koku un sakoptu apkārtni. Maz ir ļaužu, kuri ko tādu uzņemtos," spriež smiltenietis Dzintars Ziediņš. Arī viņš pirmdien piedalījās vides objektu atklāšanas svētkos.

Atpūtas vietu pie Zauskas priedes iekārtoja Smiltenes pagasta firma "Lejas Zauskas". Tās vadītājs Guntars Kundziņš konsultējās ar speciālistiem, kā labāk saglabāt jau drupt sākušo priedes fragmentu. Tagad tas ir špaktelēts, krāsots un impregnēts, apstrādājot pret puvi.

Stendā var arī redzēt vecu fotogrāfiju, kāda Zauskas priede izskatījās agrāk visā savā varenumā. Ar šo koku saistās arī daudz teiksmu un nostāstu. Piemēram, kādreiz priedes zaros it kā sēdējuši lielceļa laupītāji, gaidot braucējus vai gājējus.

Trešajā vides objektā Kritnī biedrība "Ekolauks" jau 2008. gadā iekopa atpūtas vietu: atjaunoja tiltu, kas pāri upei savieno Smiltenes un Blomes pagastu, novietoja jaunu galdu un solus. Toreiz projektu finansiāli atbalstīja Valkas rajona padome.

Tagad citā projektā pie Kritņa uzbūvēta lapene. Par tās īpašu atklāšanu pirmdien parūpējās Blomes pagasta teātrmīļu apvienība "Nenolaid Rumpi".

Apmeklētāji spriež, ka Kritņa apkārtne var kļūt par iecienītu atpūtas vietu. Smiltenes pagasta iedzīvotāja Sandra Meldere uz turieni svinēt salidojumu jau uzaicināja savas bijušās kursa biedrenes no Latgales, un visām tur ļoti paticis. "Labi, ka mūsu nevalstiskās biedrības izmanto labās iespējas, ko dod Eiropas nauda," spriež S. Meldere.

Projektu par vides objektu sakopšanu Smiltenes pagastā biedrība "Ekolauks" īstenoja, piesaistot Eiropas Savienības "Leader" pasākumu finansējumu un savu līdzfinansējumu. Projekts tika atbalstīts biedrības "Abulas lauku partnerība" izsludinātajā konkursā un īstenots no 2009. gada 15. augusta līdz šā gada 25. jūlijam.

"Gaidām atpūtniekus visos mūsu vides objektos, tikai lūdzam atstāt aiz sevis sakoptu vidi," aicina biedrības "Ekolauks" vadītāja L. Āboltiņa un valdes locekļi Sandra Lāce, Ivars Joksts un Guntars Kundziņš.

Komentāri 7

inta

NU, Laima tava enerģija varētu arī stāvošas raķetes iedarbināt, malacis!

pirms 10 gadiem, 2010.07.28 07:47

Liene

Prieks par padarīto. Žēl ka nezināju par šo pasākumu ātrāk.

pirms 10 gadiem, 2010.07.28 18:38

Mazais

žetons Laimiņai un viņas komandai...... kat viarāk būtu šadu nesavtīgu cilvēku...

pirms 10 gadiem, 2010.07.28 20:42

fliks

pedeja laika pozitivakais notikums, lai ar izdodas nakotne istenot merkus!

pirms 10 gadiem, 2010.07.28 21:56

milda

...jauki,ka pagastā ir tik radoši un gaiši cilvēki...Laima-malacis!!!Tā tik turēt!!!

pirms 10 gadiem, 2010.07.28 23:52

Smiltene