“Lejas Varicēnos” atver  Amatu klēti

Šo otrdien, 5. novembrī, pirmos ciemiņus uzņēma Amatu klēts Smiltenes pagasta “Lejas Varicēnos”, kur saimnieko Līga Krūmiņa-Krīgere un Tomass Krīgers.Smiltenes Centra vidusskolas 3.a klases skolēni Amatu klētī mācījās gatavot Mārtiņdienas lukturīšus. 

Šo prasmi viņiem ierādīja Tomass Krīgers. Viņš šo tradīciju atvedis no Vācijas, kur Mārtiņa dienu svin, ejot gaismas gājienā ar lukturīšiem. “Sākoties novembrim, kad vakari paliek arvien tumšāki, jauki iedegt svecīti lukturī. Izmantojot kartonu, zīdpapīru, līmi un šķēres, bērni jau pēc divām stundām savās rokās turēja pašizgatavotos lukturīšus,” stāsta “Lejas Varicēnu” saimniece Līga Krūmiņa-Krīgere.

Pēc labi padarīta darba bērni baudīju zāļu tēju un Blomes pagasta lauku māju “Donu” saimnieces Ilzes Briedes līdzi atvesto pašcepto, gardo maizīti ar sviestu.  Skolēni arī apskatīja saimniecību, uzzināja, kas ir zedeņu žogs, un apmīļoja saimniecībā mītošos  trusīšus un kucēnus.

Gan bērni, gan māju saimnieki nākamajā reizē cer tikties pavasarī, kad varētu mācīties gatavot zedeņu žogu pašu rokām. Amatu klēts “Lejas Varicēnos” tapusi, pateicoties Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai atbalstam,  kā LEADER programmas vietējā iniciatīva “Lejas Varicēnu seno amatu mājas izveide un aprīkošana - zinātkāriem un aktīviem Smiltenes novada iedzīvotājiem”.Projektu iesniedza biedrība “Smiltenei un Latvijai”, kuras biedru vidū ir “Lejas Varicēnu” saimnieki.

Amatu klēti apmeklētājiem (grupām pēc iepriekšēja pieraksta) viņi atvērs nākamgad pavasarī, sākoties tūrisma sezonai.“Lejas Varicēni” sadarbosies ar  Smiltenes novada amatnieku biedrību “Stiķis”. Amatu klētī amatnieki interesentiem mācīs  dažādas amatu prasmes: pīt, grozus, grebt koka karotes un tamlīdzīgi.

Smiltenes pagasts