No sanesumiem attīrīs Tepera augšdaļu (Papildināts!) 4

Smiltenē, Tepera ezerā, par vairāk nekā diviem metriem īslaicīgi ir pazemināts ūdens līmenis. Tas ir saistīts ar Smiltenes novada domes īstenoto projektu par Tepera ezera hidrotehnisko būvju rekonstrukciju. Projekta trešajā kārtā paredzēts daļēji attīrīt no sanesumiem Tepera ezera augšdaļu (tur, kur ezerā ieplūst Abula upe), tādēļ arī bija nepieciešams īslaicīgi pazemināt ūdens līmeni ezerā.  

Papildinājums:

Atgriežamies pie publicētā 2015. gada 16. oktobrī.


Smiltenē Tepera ezera iemītniekiem kopš šās otrdienas piepulcējušies jauni kaimiņi - divi tūkstoši zandarta mazuļu.
Katrs mazulis ir aptuveni piecus centimetrus garš, ar vidējo svaru - 1,8 grami.Mazās zivtiņas izaudzētas Rūjienas novada uzņēmumā SIA “Rūjas zivju audzētava” un ielaistas Tepera ezerā pēc Smiltenes novada domes pasūtījuma.  

Pašvaldība īsteno projektu “Zivju resursu pavairošana Smiltenes novada ezeros”, atbilstoši kuram šovasar Bilskas ezerā jau tika ielaisti 1500 līdaku mazuļi. Šomēnes pienāca kārta Teperim.Uzzinot no “Ziemeļlatvijas” to, ka Tepera ezerā ielaisti tieši zandarta mazuļi, šās zivju sugas izvēli uzslavē smiltenietis Jānis Masaļskis, makšķernieks ar daudzus gadus ilgu stāžu.“Zandarts (asaru dzimta) ir augstvērtīga zivs ar ļoti garšīgu, saldu “gaļu”. Garšo labi visādi, bet man  vislabāk patīk sacepta zandarta fileja,” teic J. Masaļskis. Viņš arī piebilst, ka līdakas ir katrā upē,  toties nav daudz vietu, kur ķeras zandarti. Viņam zināmās tuvākās ir Burtnieka un Alauksta ezeri. Pēdējā laikā makšķernieki runājot arī par Alūksnes ezeru. 

Savulaik J. Masaļskis lielu, 7,7 kilogramus smagu zandartu noķēris vienā no Igaunijas upēm, taču arī Latvijā makšķernieku rokās nonākuši pamatīgi lomi.J. Masaļskis uzsver, ka zandarti aug salīdzinoši lēni, tāpēc ir jāgaida četri līdz pieci gadi, kamēr  Teperī ielaistie zivju mazuļi sasniegs kārtīga loma izmērus. “Ir jādod  laiks viņiem izaugt. Statistika norāda, ka izaug tikai 10 procenti no ielaisto zivju skaita,” piebilst makšķernieks.

Smiltenes novada domes īstenotā projekta mērķis ir palielināt un atjaunot zivju resursus Smiltenes novada ezeros un radīt pamatu licencētās makšķerēšanas ieviešanai, informē Lita Kalniņa, Smiltenes novada domes Attīstības un plānošanas nodaļas projektu vadītāja.“Sākumā gribējām ielaist Teperī līdaku un zandartu mazuļus, taču  Zivju fonds projektu atbalstīja daļēji, piešķirot finansējumu 2000 zandartu mazuļu ielaišanai Tepera ezerā un 1500 līdaku mazuļu ielaišanai Bilskas ezerā.

 Konsultējāmies ar valsts zinātnisko institūtu “BIOR”, kas atbalstīja zandartu izvēli,” par Tepera ezeru piebilst L. KalniņaSaistībā ar minēto projektu Smiltenes novada dome īstenoja arī citu projektu “Zivsaimnieciskās ekspluatācijas noteikumu izstrāde Smiltenes novada ūdenstilpēm”, kurā šādi noteikumi izstrādāti  Bilskas ezeram, Blomes dzirnav­ezeram, Teperim un Vidusezeram Smiltenē. Atbilstoši šiem noteikumiem pašvaldība visās četrās  minētajās ūdenstilpēs varēs veikt lietderīgu zivju resursu atjaunošanu.Projekta īstenošana kļuva iespējama, Smiltenes novada domei piesaistot Zivju fonda līdzekļus.

 Projekta kopējās plānotās izmaksas zivju resursu pavairošanai šogad ir 980 eiro. Zivju fonda līdzfinansējums ir 100 procenti no projekta attiecināmajām izmaksām. 

Komentāri 4

elmamenarda

Kāda jēga pievērst tautas uzmanību jebkuram jautājumam šajā portālā, ja cilvēkiem ir liegta iespēja komentēt. Kopš tas ir liegts nereģistrētiem lietotājiem, jums te nav neviena komentāra. Ļoti garlaicīgs portāls. Nav pat interesanti lasīt. Tā jūs pazaudēsiet visus lasītājus.

pirms 5 gadiem, 2015.10.31 20:42

elmamenarda

Un, kas tad ir ar tiem zandartu mazuļiem, ja vispirms viņus ielaiž Teperī, bet pēc tam nolaiž ūdeni.

pirms 5 gadiem, 2015.10.31 20:44

juris

Viss pa galam, kā parasti Lv varēja pagaidīt un tad ielaist. Tagad tikai barība līdakām

pirms 5 gadiem, 2015.11.01 11:21

Andris Pauls-Pāvuls

Kā 8.CBR laboja Smiltenes novada domes kļūdu un izglāba iesprostotās zivis no drošas nāves:

pirms 5 gadiem, 2015.11.07 06:59

Smiltenes pilsēta