Smiltenes autoostai 60 gadu jubileja 8

Jaunais Zirga gads Smiltenes autoostai (AO) atrikšojis, līdzi nesot nozīmīgu notikumu – 60. jubileju.


„Ulmaņlaikos cilvēkiem vienīgā vieta, kur pulcēties un gaidīt autobusus, bija baznīcas laukums. Pēckara gados arī nekādas autoostas nebija, tos gaidīja turpat uz baznīcas laukuma mūra.” (Imants Kundziņš, bijušais Smiltenes autoostas darbinieks; no grāmatas „”VTU Valmierai” 60”.) 

Piecdesmitajos gados, kad pasažieru pārvadājumu nozare strauji attīstījās, bija jāsāk rūpīgāk domāt par braucēju ērtībām, laika grafiku, biļešu iegādes sistēmu un cita veida nozares sakārtošanu. Tad arī radās pirmās, kā tolaik dēvēja, autobusu ostas.

1954. gadā Rīgas autobusu parks atvēra filiāli Smiltenē, uzcēla nelielu mājiņu ar lielu nosaukumu „Autoosta”. 1960. gados Rīga no galvaspilsētas attālās autoostas atdeva tuvāk esošiem autotransporta uzņēmumiem. Smiltenes AO nonāca „VTU Valmiera” pārvaldībā. Astoņdesmito gadu sākumā situācija autotransporta jomā bija tik labvēlīga, ka darbinieku un transportlīdzekļu skaitu nevarēja palielināt tikai telpu trūkuma dēļ. 

30. gadadienā uzņēmumā strādāja 89 darbinieki – autobusu un taksometru vadītāji, konduktori, kasieri, bagāžas pieņēmēji, atslēdznieki, apkopēja, sētniece, mehāniķis un autobusu mazgātāja. Artūrs Lielais, kurš nostrādājis uzņēmumā 30 gadu, atceras: „Zināju, kur katra tantīte kāps ārā vai iekšā. Par to ar ogām pacienāja, jauki no rīta vēsas ērkšķogas uzēst. Reiz man pat rakstainus cimdus uzdāvināja.” (No grāmatas „”VTU Valmierai” 60”.)

Šobrīd Smiltenes AO strādā 30 cilvēku. Katru darba dienu atiet vidēji 60 autobusu reisi, brīvdienās – mazliet mazāk. SIA „VTU Valmiera” apkalpo četras autoostas: Valmierā, Smiltenē, Valkā un Rūjienā.

Komentāri 8

Herlufs

Pats redzēju! Pavasarī, kad kusa sniegs, ūdens no Ļeņina ielas caur autoostu, pa Kalna ielu uz Abulu tecēja lieliski. Tas bija pirms 70iem!!

pirms 7 gadiem, 2014.01.29 12:36

j

kartē uz jubileju vajag izlabot vietu nosaukumus - ir Mārsnēni un Pidriķis

pirms 7 gadiem, 2014.01.27 19:40

kauns

Ko tad te līdz remonts, sen vajadzēja domāt par jaunu un mūsdienīgu celtni, laikam nekur Latvijā nav vairs ieraugāms kaut kas tāds! Ir jau dzirdēti pasažieru komentāri par šo zemo būdeli. Prieks izkāpt pie Valmieras autoostas, nevis pie Smiltenes.

pirms 7 gadiem, 2014.01.28 14:06

Janka

NU Valmierā arī tikai pagājušajā gadā saņēmās, līdz tam arī tur būda bija. Un tas, ar visu to, ka VTU ir Valmieras.

pirms 7 gadiem, 2014.01.31 12:16

lana

skaistas bildes, intresanti paskatīties kā izskatijās senāk....

pirms 7 gadiem, 2014.01.28 15:20

Smiltenes pilsēta