Smiltenieši cer, ka kolektīva vadītāja Ieva Adāviča pārdomās un paliks 81

Vai Smiltene paliks bez sava lepnuma - "Ieviņas", kas ir viens no Latvijā labākajiem tautas deju ansambļiem? TDA "Ieviņa" un tās studijas ilggadējā mākslinieciskā vadītāja Ieva Adāviča ir iesniegusi atlūgumu par aiziešanu no darba.

 

Smiltenes pilsētas domes un kultūras un sporta centra vadība sola cīnīties un pārliecināt I. Adāviču pārdomāt un turpināt vadīt kolektīvus. To viņa darījusi jau 32 gadus.

 

"Vai kādam maz vispār ir šaubas par to, ko Ieva Adāviča nozīmē Smiltenei? Darīšu visu, lai pārliecinātu viņu palikt," saka Smiltenes pilsētas domes priekšsēdētājs Ainārs Mežulis.

 

 

Līdz 1. oktobrim I. Adāviča atrodas atvaļinājumā. Domes priekšsēdētājs jau viņu sazvanījis un sarunājis satikšanos, lai izrunātu atlūguma iemeslus un tos risinātu.

 

TDA "Ieviņa" ir Smiltenes kultūras un sporta centra (KSC) kolektīvs. KSC direktore Gunita Ozoliņa informē, ka I. Adāvičas atlūgumu nav pieņēmusi. "Kaut arī Ieva Adāviča ir izteikusi vēlēšanos iet projām, mēs vēl cīnīsimies, lai viņa to nedarītu," saka G. Ozoliņa.

 

Tikmēr jau vakar "Ieviņas" un tās studijas dejotājiem atsākās mēģinājumi, taču nu jau citā statusā: kā 6. - 8. klašu un 9. - 12. klašu kolektīviem. Pagaidām mēģinājumos ar abiem kolektīviem strādās TDA "Ieviņa" dejotāja Dagmāra Leja, ikdienā - Smiltenes ģimnāzijas 11. klases skolniece.

 

"Kā Ieva lems, tā būs, bet tikmēr mēs darām to, kas jādara," saka TDA "Ieviņa" koncertmeistare Māra Leja. Šobrīd arī ir atklāts jautājums par kolektīva nosaukumu.Vakar "Ziemeļlatvija" sazvanīja I. Adāviču viņas mājās Valmieras rajona Mūrmuižā. "Pieļauju varbūtību, - ja kolektīvam vajag konsultantu, tad es varu atgriezties, bet ar laiku, jo man ir sakrājušies daudzi darbi. Bet pastāvīgā darbā , - nē," telefona sarunas sākumā teica I. Adāviča.. Sarunas noslēgumā viņa tomēr pieļāva, ka Smiltenē varētu atgriezties pēc gada.

 

Par atlūguma galveno iemeslu TDA mākslinieciskā vadītāja nosauc "Ieviņas" dejotāju biežo maiņu. Latvijas sešu labāko tautas deju ansambļu vidū iekļuvušajā "Ieviņā" dejo Smiltenes izglītības iestāžu skolēni. Tiklīdz viņi pabeidz 12. klasi, tā dodas projām studēt augstskolās citās pilsētās. "Trijos gados aizgājuši 37 ļoti labi sagatavoti cilvēki. Citos TDA, kur viņi turpina dejot, viņi pamatā ir solisti. Atpakaļ uz Smilteni nenāk neviens," saka I. Adāviča. Šogad no "Ieviņas" aiziet 14 dejotāji.

 

Lai mazpilsētā Smiltenē izveidotu augsta līmeņa tautas deju ansambli, kurš ir vienā līmenī ar Rīgas labākajiem TDA, ir vajadzīgs talantīgs, profesionāls vadītājs ar fanātisku attieksmi pret darbu, kāda ir I. Adāviča. No saviem dejotājiem viņa prasa tādu pašu attieksmi.

 

"Parasti saka, ka neviens nav neaizvietojams, taču šaubos, ka tā ir šajā gadījumā. Ja kolektīvam būs cits vadītājs, tad noturēt līdzšinējo līmeni viņam būs grūti," uzskata Valkas rajona padomes kultūras nodaļas speciāliste Sarmīte Reke. Kaut arī kuluāros runas par I. Adāvičas aiziešanu virmoja jau agrāk, viņas lēmums ir šokējis dejotājus, viņu vecākus un to Smiltenes sabiedrības daļu, kura novērtē TDA "Ieviņa" devumu pilsētai. Apvaicātie cilvēki pat saka, ka lielāks zaudējums pilsētai nevar būt.

 

""Ieviņa" vienmēr bijis Smiltenes zīmols, par kuru lepojamies. "Ieviņas" skaistie koncerti ir baudījums ikvienam skatītājam," saka smilteniete Dzintra Rozīte. Viņas meita Ilze savulaik dejoja "Ieviņā", bet tagad studijā dejo dēls Viesturs.

 

"Nevienam negribas, lai Ieva aizietu. Arī es ļoti vēlos, lai viņa pamāca bērnus vēl kādus gadus. Viņu ieguvums ir pat nenovērtējams," saka Dz. Rozīte. "Ieviņas" dejotājus uz ielas jau no attāluma atpazīst pēc skaistās, iznesīgās stājas.

 

Paši "Ieviņas" dejotāji no komentāriem atturas. "Visi dejotāji apspriedāmies un neko negribam komentēt, jo paši neko nezinām," teica vakar sazvanītā "Ieviņas" dejotāja Ieva Arnolde, vien piebilda, - "protams, gribam, lai Ieva paliek, visu mūžu esam nodejojuši".

Komentāri 81

Cerība

Neizskatās, ka šīs atvadas no Ieviņas tās cienījamajai vadītājai nākušas gluži labprātīgā garā. Tā neatvadās. Tādiem cilvēkiem sarīko pēdējo - atvadu koncertu un apber ar ziediem un pateicībām. Ir citi iemesli, un mēs no nojaušam. Kādas muļķības par gadiem! Ieva ar savējiem ir mūžam jauna. Tad jau arī teātra režisoram Māsēnam jādomā par aiziešanu, jo, raug, viņam sirma bārda. Bet sakiet, režisor, vai taisnība, ka arī Jūs tomēr domājat par aiziešanu? Ne jau gadu dēļ. Kas ir tas negatīvais, kas Jums liek iegrimt pārdomās?
Smiltenes kultūras pasauli pārņem krīze. Ainārs Mežulis, lūk, padod cerību visu vērst par labu. Lai veicas!

pirms 13 gadiem, 2008.09.10 13:54

Peka

Tāpēc jau "Ieviņai" vajaga jaunu vadītāju. Laidiet jaunos arī pie teikšanas - ir taču pilsētā daudz varošu un darboties gribošu jauniešu.
Bija jau bija daudz beskaunības no Ievas puses un skats pēc deguniem, daudz jupjības, bet bez tās mūsdienās mneiztikt nevienā vietā.
Ievai novēlam atpūsties, atpūtināt nervus un būs OK.
Gaidām jaunu, iedvesmas, mīļuma, zināšanu un stingrības pilnu VADĪTĀJU "IEVIŅAI". VEIKSMI JAUNAJIEM!

pirms 13 gadiem, 2008.09.10 14:29

dita

...bet varbūt tieši otrādi-jādod iespēja sevi pierādīt arī jaunākai paaudzei!Jā,protams!Sasniegumi uzreiz nebirs kā no pārpilnības raga!Visur un vienmēr iesācējiem ir vajadzīgs laiks!Arī Ieva taču ir sākusi no nekā...

pirms 13 gadiem, 2008.09.10 14:29

roliks

Lai pesti tik prom....Katrs pats zin,kas vinam labak.Ko Jus cilveku cakarejat???.Laut dzivot!!!

pirms 13 gadiem, 2008.09.10 15:38

nujauSmilteniete

pievienojos cerībai, jo G.Ozoliņas visatļautība ir jāaptur. Par nesaskaņām jau sen baumoja, bet nu, kur Ozoliņas kundze pagorās tur nesmukums vien sanāk.

pirms 13 gadiem, 2008.09.10 15:41

turks

Smalks raksts. Vislabāk patika vieta kur G.O. stāsta kā pierunās Ievu palikt. Izcilas politiķes un ūdensmaisītājas piegājiens. Viņai vieta saeimā, pašā augšā. Itin kā viņa NEMAZ nebūtu vainīga pie šīs situācijas.

pirms 13 gadiem, 2008.09.10 16:42

Beka

šādās situācijās cepuri nost Leju ģimenes priekšā!Lūk ,kur ir kārtīgi cilvēki,kuri būtu piemēroti būt atbildīgi par Smiltenes kultūras dzīvi!

pirms 13 gadiem, 2008.09.10 16:43

ieva

Es nesaprotu, kā var mācīt dejot 11.klases skolniece, man bija pieredze ar savu mazo māsu un Dagmāras bļaušanu, kniebšanu(Smiltenē viss jau notiek caur blatiem un vecākiem). Tad labāk rīko konkursu, ne ieceļ "labāko dejotāju"(Māras Lejas meitu).Ir vecāki un vēl labāki Ieviņas dejotāji varbūt ieceļam viņus???
Atceros, ka G.Ozoliņa palūdza aiziet Tillerei, jo viņai nebija izglītības, lai mācītu bērnus?? A, ko tagad G.Ozoliņa dara???

pirms 13 gadiem, 2008.09.10 16:44

dejotāja

Tas šķiet tik neticami, ka pēkšņi dejotājiem Smiltenē vairs nebūs Ievas, jo Rīgā un visā Latvijā visi dejotāji zina kas ir smiltene tikai dēļ Ievas un "Ieviņas" vārda. Protams prieks par Dagmāru, ka dara ko spēj, bet Ievu aizstāt nevar neviens. Skumji, žēl ka cietiem jaunajiem Smilteniešiem nebūs lemts izjust Ievas stingro vārdu, patieso gandarījumu un pateicību, apslēpto sirsnību un pieķeršanos katram dejotājam... Tā sajūta ko Ieva no tevis panāk dejā nav izstāstāma..Cerams, ka atgriezīsies.
Ieva mēs ļoti novērtējam Jūsu darbu!!!

pirms 13 gadiem, 2008.09.10 17:15

nāc atpakaļ

I E V A I ir jāpaliek, jāaiziet GUNITAI.

pirms 13 gadiem, 2008.09.10 18:35

Pekai

Jauniem vispirms krietni jāmācās un tad var pretendēt uz Ievas Adāvičas vietu TDA "Ieviņā".

pirms 13 gadiem, 2008.09.10 20:53

Izbrīnītā

Lejas ,vai nešaujāt pār strīpu kolektīva jauno nosaukumu meklējot?
Cerēsim ,ka problēma atrisināsies "IEVIŅAI" par labu!
Sagraut viegli,vai celt būs viegli?

pirms 13 gadiem, 2008.09.10 21:00

Ieva

Droši viens no jaunajiem nosaukumiem būs "Lejiņas","Māriņas" vai "Dagmārīņas":D

pirms 13 gadiem, 2008.09.11 08:10

es

Jā, piekrītu, tā neatvadās. Kolektīvu vadītāji negrib būt soģi, viņi gaida risinājumu, nevis tiesu par bijušo.

pirms 13 gadiem, 2008.09.11 08:47

aizstāve

Nerejiet Dagmāru!
Priecājieties, ka kāds uzņēmies kolektīva vadību. It sevišķi, apvienojot to ar lielo slodzi vidusskolā.
Papildus tam jau viņa vada arī 2 grupas mazos dejotājus. Tas viņai izdodas ļoti veiksmīgi!
Par nosaukumu - piekrītu - tas ir pārsteidzīgi, kamēr nav pieņemts galīgais lēmums, kas jāsaskaņo ar Ievu.

pirms 13 gadiem, 2008.09.11 08:57

Ieva

Veiksmīgi, priecātis??? Es esmu jutusi viņas veiksmīgo vadīšanu, un arī agresiju pret mazajiem bērniem(Tur nevajag izglītību vai ne??)!!!!!!!! Normālās vietās rīko konkursu, nevis blatu sistēma notiek!!!!!!

pirms 13 gadiem, 2008.09.11 09:12

aizstāve

Manam bērnam pie Dagmāras ļoti patīk, nevar vien sagaidīt nākamo dejošanas nodarbību! Vadītājas ir iejūtīgas un pacietīgas. Leju veidotie uzvedumi vispār ir Super! Kaut kas vismaz paliks atmiņā no bērnības.
Par kaut kādu agresiju vismaz Dadzīšos nav dzirdēts. Mans bērns dejo jau trešo gadu.
Lai veicas M. un Dagmārai Lejām!
Par konkursu - vēl jau tādu var paspēt sarīkot. Labi, ka ir kāds, kas pagaidām uzņēmies kolektīvu vadību.
Bet Rīgas vadītāji jau uz Smilteni nebrauks.

pirms 13 gadiem, 2008.09.11 09:23

skats no malas

Visu cieņu Dagmārai, tomēr mūsu valstī ir tāds likums, ko ievēro visur, bez attiecīgas izglītības, turklāt+pedagoģiskā, nevar strādāt ar bērniem. Tad jau iznāk, ka citi ir kaut kādi muļķi, izdod naudu, mācās, bet te veselu kolektīvu vada, piedodiet, skolniece????

pirms 13 gadiem, 2008.09.11 09:47

Anda Pupčenoka

Lai gan Smiltenē nedzīvoju jau krietnu laiku, bet ļoti labi atceros tos mēģinājumus ar priekiem un asarām. Tieši šīs emocijas padarīja mūs lepnākus un stiprākus par to ko mēs darām. Tādēļ ir ļoti žēl par šādu, cik šķiet, labprātīgu piespiedu kārtas, lēmumu no Vadītājas puses. Gribētos cerēt, ka Smiltenes vadība spēs novērtēt situācijas nopietnību un darīs kaut ko lietas labā.
Tām māmiņām, kas atļaujas „apriet” Dagmāru par viņas vadības stilu, ieteiktu savas mīļās atvases sūtīt uz kori, tur nekas nesāp. It īpaši gribētu to ieteikt komentētājai „ievai”. Acīmredzot vai nu Jums nav ne mazākās nojausmas par Ievas Adāvičas stingro vadības stilu, vai nu Jūs esat tik liekulīga un nespējat šādus vārdus pateikt pašai Vadītājai. Jo jaunam „skuķim”, taču ir vieglāk uzbrukt un sākt izrādīt savu vēcāku „mīlestību” nekā jau gadiem norūdītai kundzītei. Starp citu, tieši šī stingrība lielai daļai dejotāju ir palīdzējusi dzīvē ko sasniegt.
Novēlu visiem dejot gribētājiem, Vadītājai un Dagmārai Lejai izturību, lai varētu noturēties tik pat augstā līmenī kā visu laiku.

pirms 13 gadiem, 2008.09.11 10:04

Smiltene