Smiltenieši negrib dārgi maksāt par rūsainu ūdeni 2

"No jaunā gada ūdens būs vēl dārgāks, kaut kas traks. Par ko jāmaksā, par to brūno šķidrumu, vai?" interneta portālā ziemellatvija .lv raksta portāla apmeklētājs ar niku "smiltenits".

 

Daudzu smilteniešu sašutumu izraisījis "Ziemeļlatvijā" izlasītais sludinājums par Smiltenē un Brantu pagastā plānoto ūdens un kanalizācijas tarifu palielināšanu. Iedzīvotāji šobrīd nesaņem kvalitatīvu preci, par kuru būtu vērts dārgi maksāt.

 

Nestaigā baltā apģērbāSmiltenē joprojām nav nodotas ekspluatācijā gadiem ilgi gaidītās dzeramā ūdens sagatavošanas iekārtas Atmodas ielā, un daudzos mājokļos no krāna tek rūsains ūdens. "Tāpēc es domāju, kāpēc Smiltenē staigā tik maz cilvēku baltās drēbēs. Tas rūsainais ūdens visas drēbes sabojā," ironizē cits portāla apmeklētājs "īre". Cits piebilst, ka cilvēki nav aunu bars, lai vairāk maksātu par rūsainu ūdeni.

 

Tikmēr Smiltenes pilsētas pašvaldības SIA "Namu un komunālo uzņēmumu pārvalde" iesniegusi izskatīšanai un apstiprināšanai Vidzemes Sabiedrisko pakalpojumu regulatoram jaunu, palielinātu ūdens un kanalizācijas tarifu.

 

Tas ir viens lats un 31 santīms par kubikmetru (bez pievienotās vērtības nodokļa jeb PVN); ar PVN - viens lats un 59 santīmi. Pagaidām par kubikmetru iedzīvotājiem ir jāmaksā viens lats un 14 santīmi, ieskaitot nodokli.

 

NKUP ekonomiste Aija Cirša informē, ka pēdējo reizi ūdens un kanalizācijas tarifu Smiltenē izmainīja 2008. gada 1.janvārī, kad par vienu kubikmetru vajadzēja maksāt 99 santīmus 83 santīmu vietā, ieskaitot PVN.

 

"Pašas pēdējās izmaiņas maksājumos ir saistītas ar PVN kāpumu no deviņiem procentiem uz 21, un tās nav saistītas ar tarifa palielināšanos," skaidro ekonomiste.

 

Dārgāks būs tīrs ūdensNKUP valdes priekšsēdētājs Raitis Melderis uzsver, ka šobrīd izstrādāto ūdens un kanalizācijas tarifu tā apstiprināšanas gadījumā uzņēmums plāno piemērot tikai no 2010. gada 1. janvāra.

 

"Jebkurā gadījumā tas notiks tad, kad ekspluatācijā būs nodotas dzeramā ūdens sagatavošanas iekārtas Smiltenē un no krāna tecēs tīrs ūdens. Tarifs jāpalielina, jo NKUP ņems vēl vienu kredītu savai līdzfinansējuma daļai ūdenssaimniecības attīstības projektā. Otrs iemesls ir tas, ka jaunās iekārtas patērēs daudz vairāk elektroenerģijas. Tā jau notiek notekūdeņu attīrīšanas iekārtās Brutuļos, kur elektrības patēriņš palielinājies četrkārtīgi," secina R. Melderis.

 

Projekts "Ūdenssaimniecības attīstība Austrumlatvijas upju baseinos" Smiltenē izmaksā piecus miljonus 133 988 eiro, tai skaitā dzeramā ūdens sagatavošanas iekārtu izbūve - vienu miljonu 498 617 eiro.

 

28 procentus no visām projekta izmaksām finansē Eiropas Savienības Kohēzijas fonds. Pārējā summa ir valsts un Smiltenes NKUP līdzfinansējums. Lai to iegūtu, uzņēmumam jāņem kredīts - aptuveni 400 tūkstoši eiro, neskaitot PVN.

 

Kavējas naudas apriteKamēr ekonomisti rēķina tarifu izmaksas, smiltenieši pie tīra ūdens joprojām netiek, jo dzeramā ūdens atdzelžošanas stacijas būve Atmodas ielā ir iekavējusies par vairākiem mēnešiem.

 

Tas uztrauc arī objekta pasūtītāju vietējo pašvaldību, kura jau vairākkārt apspriedusi problēmu ar objekta ģenerāluzņēmēju Rīgas firmu "JS&J Ūdensmeistars". Iemesls ir arī finansiāli sarežģījumi.

 

"Sakarā ar ekonomisko krīzi firmām katastrofāli trūkst apgrozāmo līdzekļu. Taču, ja agrāk celtniecības materiālus tās varēja iegādāties avansā, tad tagad bez priekšapmaksas nekas nenotiek, sevišķi, ja jāiesaista ārzemju firmas sakarā ar tehnoloģiju piegādi," saka Smiltenes novada domes tehniskais direktors Uldis Rudzītis. Diemžēl pašvaldība nespēj ietekmēt naudas aprites paātrināšanos.

 

Dzeramā ūdens atdzelžošanas stacijā galvenais atlikušais darbs ir automātikas un ar tām saistīto tehnoloģiju piegāde un uzstādīšana. Drīz celtnieki pabeigs jaunos artēziskos urbumus Atmodas un Zaķu ielā.

 

Novada dome un NKUP kā objekta pasūtītāji cer, ka atdzelžošanas staciju ekspluatācijā nodos šogad, ja vien neradīsies problēmas ar finansējumu. "Domāju, ka uztraukumam nav pamata. Lai novērstu baumas un minējumus, uz sarunu aicināsim firmas "JS & J Ūdensmeistars" vadību, piedaloties vietējiem žurnālistiem," sola U. Rudzītis.

Komentāri 2

eh

nu redziet vajadzetu,vienreiz panemt uz tautas balsi,vai bez tabu,un paradit kada udeni mums katru ritu jamazga mute-un kur nu vel baltas drebes!!!!!ko sakat-savacamies un aiziet!!!

pirms 11 gadiem, 2009.09.25 16:53

esmu dusmīga

Man jau kaut kā liekas,ka gadus 5 atpakaļ pacēla ūdens tarifus tapēc,lai varētu sākt celt atdzelžošanas staciju!Sanāca tā,ka mēs paši kreditējām šo celtniecības uzsākšanu!Bet tagad redziet tarifi jāpaaugstina,jo sen nav paaugstināti!Jau tā mums kādu laiku bij dārgāks ūdens pat kā Rīgā!!!

pirms 11 gadiem, 2009.10.06 18:23

Smiltene