Smiltenieši rosina piemērot bargus sodus par nelegālu atkritumu izgāšanu 3

Rosina ķert un sodīt vainīgos

Smiltenē visas Latvijas talkā "Par tīru un zaļu valsti" sestdien piedalījās aptuveni 70 iedzīvotāju - galvenokārt skolēni, pensionāri, pašvaldības un tās iestāžu darbinieki.

 

Vecajā parkā, pie garāžu kooperatīviem un piepilsētas mežos talcinieki savāca 417 maisus ar sadzīves atkritumiem.

 

Pēc talkas sakoptāks kļuvis Vecais parks, kurā ne vien salasīti atkritumi, bet arī nozāģētas sausās gobas, atsedzot plašāku ainavu pie dīķa Parka viesnīcas "Brūzis" apkaimē. Talcinieku atstātās pēdas palikušas arī izcirtumā aiz Klievezera.

 

Ceļa malā iestādītas 24 eglītes, kuru stādus Smiltenes ģimnāzijai piebūves atklāšanā uzdāvināja Valsts prezidents Valdis Zatlers. Eglītes stādīja ģimnāzijas 10.b klase sadarbībā ar akciju sabiedrības "Latvijas valsts meži" "Austrumvidzemes mežsaimniecības Silvas meža iecirkņa vadītāju Normundu Vīksnu.

 

Vēl sestdien kolektīvi strādāja Smiltenes Centra vidusskolas 5.b klase, lasot atkritumus piepilsētas mežā gar Meža ielu. Pārējās skolu klases pilsētu kopa darba dienās.

 

Smiltenes pilsētas domes ainavu arhitekte Laima Šmite - Ūdre atzīst, ka talkā gaidījusi ierodamies vairāk brīvprātīgo palīgu, jo tad varētu padarīt vēl vairāk. "Šāda talka ir iespēja sakopt teritorijas, kuras ir visas pilsētas kopīgā sāpe," atzīst ainavu arhitekte.

 

Viena no tādām vietām ir iedzīvotāju izveidotā nelegālā izgāztuve mežā aiz Mežoles ielas garāžu kooperatīva. Pirms diviem gadiem to sakopa projekta "Pēdas" talkā, bet šajā talkā no mežiņa cilvēki atkal nesa laukā vienu atkritumu maisu aiz cita. Talcinieki salasīja izlietotas autiņbiksītes, vecu apģērbu, traukus, metāllūžņus un citus sadzīves atkritumus.

 

"Lasot drēbes, padomāju, - ka tikai kādu mironi neizroku," joko pensionāre Irēna Vizla, bet jau nopietnāk piebilst, ka, lasot pūstošos un smirdošos atkritumus, palikusi nelaba dūša.

 

Gan Smiltenē, gan Strenčos apvaicātie cilvēki spriež, ka šādas talkas jāvērtē divējādi. Ir labi, ka pēc tām meži un parki kļūst tīrāki, taču viņi spriež, vai vienai daļai sabiedrības ir jātīra smirdošas izgāztuves, kuras nelegāli ierīkojuši citi cilvēki?

 

"Neesam par to, lai tādas talkas būtu bieži, bet esam par tīru Smilteni, kur atkritumu izmešana mežā vai citā neatļautā vietā būtu iedzīvotājiem nepieņemama rīcība," uzsver L. Šmite - Ūdre.

 

Talcinieki domā, ka atbildīgajām institūcijām biežāk jāuzrauga, kas notiek piepilsētu mežos un parkos, un pieķertie atkritumu izgāzēji bargi jāsoda.

 

Latvijas Republikas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 58. pants par vides piesārņošanu un piegružošanu ar atkritumiem pēc pēdējiem grozījumiem paredz naudas sodu fiziskajām personām no 50 līdz 500 latiem, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanai izmantotos transportlīdzekļus vai bez konfiskācijas, bet juridiskajām personām - no 250 līdz 2000 latu, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanai izmantotos transportlīdzekļus vai bez konfiskācijas.

Komentāri 3

dzenis

Atbildīgām institūcijām :) kad tad Smilteniešiem būs savs pašvaldību policists? Neviens cits jau neķers un nesodīs-dome lai neskopojas tad arī kārtība radīsies.

pirms 12 gadiem, 2008.09.15 16:08

peldētājs

vasarā pie Klievezera tad gandrīz kurai katrai kompānijai varētu uzlikt pa štukai sodu vai nedēļu kasīt un tīrīt pludmali un pieguļošo teritoriju

pirms 12 gadiem, 2008.09.15 18:27

vajag

Vajadzētu cilvēku, tādu kā inspektoru, atsevišķu amatu, kas cenšas pieķert tos mēslotājus. Un vislabākais risinājums būtu pieķertajam satīrīt ne tikai savu drazu, bet vēl un vēl... Tas būtu iedarbīgāk. Piem. atkritumi Klievīša rajonā, akurāt aiz vienas privātmājas brikšņos tālāk. Tur bija TĀDA čupa! Neticu, ka ir nereāli izpētīt un novērot, kas to izdara! Padomājiet, policistiem būtu tomēr citi darbi darāmi, nevis klīst pa mežiem. Tas tiešām varētu būt atsevišķs amats.

pirms 12 gadiem, 2008.09.16 12:07

Smiltene