Šoferīt, paciņu paņemsiet?

Nesen “Ziemeļlatvija” uzklausīja kādu sarūgtinātu mūsu laikraksta lasītāju, Smiltenes novada iedzīvotāju, kura gribēja nosūtīt paziņai paciņu no laukiem uz pilsētu un vēlējās to nodot adresātam ar starppilsētu autobusa šofera starpniecību.

Sieviete saņēma atteikumu, tāpēc lūdz noskaidrot, kāpēc tā, – vai kaut kas ir mainījies ar bagāžas pārvadāšanu, jo kādreiz šoferi viņai šādā lietā izpalīdzējuši. 

Bez pasažiera bagāžu nepārvadā

Bagāžas pārvadāšana (tostarp arī paciņas) bez pasažiera kopš 2016. gada 1. jūlija nenotiek drošības apsvērumu dēļ, “Ziemeļlatvijai” skaidro uzņēmumā “VTU Valmiera”. Ne vienam vien cilvēkam bija ērti šādi ātri galamērķī nogādāt nelielu sūtījumu, taču “VTU Valmiera” uzsver, ka uzņēmuma uzdevums ir pasažieru pārvadāšana un viņu drošība, savukārt paciņu pārvadāšanai un sūtījumiem iespējams izmantot citu uzņēmumu šim mērķim radītos pakalpojumus. 

Cilvēkiem tas rada neērtības un reizēm pat lielas problēmas, piemēram, laukos nav pakomātu un ir arī situācijas, kad sūtījums adresātam jānogādā steidzami, līdz ar to pasta pakalpojumi neder. Kāda sieviete pastāstīja “Ziemeļlatvijai” savu stāstu par nesen piedzīvoto. Viņa kādā svētdienā lūgusi starppilsētu autobusa šoferim uz Rīgu steidzami nogādāt atslēgas, lai radinieki varētu iekļūt dzīvoklī pie cilvēka ar veselības problēmām, kurš pats nav varējis atslēgt durvis. Šoferis atteicies atslēgas paņemt, kā rezultātā sekas šai ģimenei bijušas dramatiskas. “Es saprotu, šoferis ievēroja noteikumus, taču aiz tiem pazūd cilvēcība. Kāda bīstamība var būt no atslēgu pārvadāšanas? Kādi draudi pasažieru drošībai no tā var rasties?” retoriski taujā sieviete. 

SIA “VTU Valmiera” savā darbā ievēro Latvijā spēkā esošos bagāžas pārvadāšanas noteikumus, par ko informē arī mūsu lasītājus, piebilstot, ka ārkārtējās situācijas dēļ izmaiņas šajos noteikumos nav ieviestas.

Ministru kabineta noteikumi Nr.599 “Sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanas un izmantošanas kārtība” nosaka, – pasažierim ir tiesības sabiedriskā transportlīdzekļa salonā bez maksas pārvadāt bagāžu, kas ir viegli pārnēsājama un kuras izmērs (garums, platums, augstums) nepārsniedz 40x40x20 centimetrus, bet svars – astoņus kilogramus.  Bagāžu, kuras izmēri un svars pārsniedz iepriekš minētos parametrus, pārvadā sabiedriskā transportlīdzekļa bagāžas nodalījumā. Par šāda veida bagāžu SIA “VTU Valmiera” noteiktā maksa ir 20 procenti no biļetes cenas. Jāpiemin, ka pasažieriem, kuriem pienākas braukšanas maksas atvieglojumi, par bagāžu ir jāmaksā.

Sabiedriskajā transportlīdzeklī bez maksas drīkst pārvadāt kruķus, bērnu ratiņus, personu ar invaliditāti riteņkrēslu, kā arī bagāžu, kurai viens no noteikumos minētajiem bagāžas izmēriem pārsniedz noteikto izmēru (piemēram, saliekamā makšķere, slēpes, ragaviņas), ja sabiedriskā transportlīdzekļa tehniskās iespējas to pieļauj.

Kā pārvadāt mājdzīvniekus un velosipēdus

Ir atļauts pārvadāt suņus, kaķus, dekoratīvos putnus, mājputnu vai dekoratīvo dzīvnieku mazuļus, ievērojot dzīvnieku aizsardzības noteikumus. Bez maksas var pārvadāt suni, kurš sniedz pavadoņa vai asistenta pakalpojumu. 

Pasažierim, kurš pārvadā dzīvnieku, jārūpējas, lai dzīvnieks netraucē citus autobusā esošos cilvēkus. Mājdzīvnieku pirms brauciena nedrīkst pārbarot. Ceļam jāizvēlas diennakts vēsākais laiks, kā arī saimniekam jāatrodas dzīvnieka tuvumā visu pārbrauciena laiku. Tā kā autobusi kursē, ievērojot laika grafiku, ir grūti nodrošināt visus ieteikumus labai mīluļu pašsajūtai, tāpēc SIA “VTU Valmiera” aicina izvērtēt mājdzīvnieku pārvadāšanu sabiedriskajā transportā. 

Velosipēdus reģionālās nozīmes maršrutos var pārvadāt kā bagāžu. Tas nozīmē, ka īpašniekam velosipēds jānodod bagāžā daļēji izjauktā veidā, kā arī tam jābūt iesaiņotam tā, lai gadījumā, ja velosipēds bagāžas nodalījumā saslīdētu, tas netiktu bojāts, kā arī netiktu bojātas citas tur esošās bagāžas vienības. 

Autobusa vadītājs izvērtē situāciju un pieņem lēmumu, vai uzņemt pasažieri ar velosipēdu, turklāt ir autobusi, kuru bagāžas nodalījums ir mazas ietilpības, tāpēc velosipēdus pārvadāt nav fiziski iespējams. Par bagāžas vienībām, kuras atrodas bagāžas nodalījumā, atbildību uzņemas uzņēmums, nevis pasažieris, tāpēc nevar pārmest autobusa vadītājiem, ja viņi nevēlas uzņemties šo risku – pārvadāt velosipēdus neizjauktā veidā un droši neiesaiņotus, skaidro “VTU Valmiera”.

Smiltene