Speciālisti skaidro, kā rīkoties, ja uz ielas cilvēkam kļūst slikti 2

Portālā ziemellatvija.lv atvērts forums "Kā izpaužas sociālā palīdzība?". Tajā aprakstīta situācija par kādu gados vecāku kundzi, kura, tērpusies laika apstākļiem nepiemērotā apģērbā, gājusi gar pilsētas galveno iestāsti un saļimusi. Tālāk notikušais portāla lietotāju izbrīnījis visvairāk. "Ziemeļlatvija" centās noskaidrot, kas patiesībā noticis.

"Ir agrs rīts. Migla pārņēmusi visu pilsētiņu. Pa trotuāru tipina sīka vecenīte. Dzīve viņu ir saliekusi, gadu nasta spiež sīkos pleciņus. Te pēkšņi vecenīte sagrīļojas un saļimst uz trotuāra netālu no pilsētiņas pašas galvenās iestādes. Pati viņa piecelties nespēj, spēki izsīkuši. To veikli palīdz divas izpalīdzīgas pilsētiņas iedzīvotājas un...te sākas kaut kas neizskaidrojams...

Tai vietā, lai sociālās darbinieces palīdzētu, noskaidrotu, kāpēc vienā jaciņā tērptā vecenīte, nespēcīga atrodas uz ielas, vai krītot nav guvusi savainojumus, pasauktu ārstu, laipnās palīdzes iebīda vecenīti turpat netālu esošajā pasta namā. Laikam jau kā paciņa būtu nogādājama ... izrādījās, ka atpakaļ uz slimnīcu. Labi, ka pasta sievas attapās izsaukt "ātros"..." 2. novembra vakarā ziemellatvija.lv raksta lietotāja ar niku Afrodīte.

Vispirms "Ziemeļlatvija" devās uz Smiltenes pasta nodaļu noskaidrot, vai forumā aprakstītais gadījums maz ir bijis. Latvijas Pasta tīkla departamenta atbalsta punkta "Smiltene 1" priekšniece Aija Spolīte stāsta, ka otrdien, 2. novembrī, aptuveni astoņos no rīta forumā minētā pensionāre ar divu sieviešu palīdzību nogādāta pasta nodaļā.

"Pensionārei kājas bija saļimušas, galīgi nevarēja paiet. Cik sapratām, viņa bija izgājusi no Smiltenes slimnīcas, kur guļ sociālajā gultā, un meklējusi savu bijušo feldšerīti Lienīti no Launkalnes pagasta. Viņa vienkārši tāpat izgājusi, jo nav vēlējusies tur palikt. Nezinājām, kā īsti rīkoties, jo ne pazinām sievieti, ne zinājām ko par viņas veselības stāvokli," stāsta A. Spolīte ar kolēģēm.

Kamēr pārējās pasta darbinieces palikušas pie kundzes, A. Spolīte aizskrējusi uz blakus ēku - Smiltenes novada domi - pie sociālā dienesta darbiniecēm. "Prasīju sociālajos, ko darīt, vai saukt ātro palīdzību. Sociālā darbiniece Anita Šteinberga man atbildēja, ka jāsauc. Atskrēju atpakaļ un izsaucu mediķus," stāsta "Smiltenes 1" priekšniece. Viņu priecē, ka mediķi bija atsaucīgi un atbrauca pēc pensionāres, kā arī tālāk nogādāja viņu atpakaļ slimnīcā.

Visai nervoza bija Smiltenes novada domes sociālās darbinieces A. Šteinbergas reakcija, kad "Ziemeļlatvija" jautāja viņas skatījumu uz notikušo. Sociālā darbiniece uzskata, ka viņu tagad tiesā par to, ka, labu gribēdama, piegājusi klāt tantiņai un palīdzējusi. Turpretim citi cilvēki tajā pašā mirklī vienaldzīgi gājuši garām, tai skaitā kāda medmāsa.

"Tepat pirms mūsu ieejas uz ietves sieviete pakrita. Palīdzējām ar vēl vienu sievieti piecelt pensionāri un pavadīt līdz pastam. Viņa teica, ka gribot uz pastu. Ja cilvēks izdomājis, ka grib saņemt pastā pensiju, kur tad es citur vedīšu? Neesmu ārsts, lai noteiktu diagnozi, citi garāmgājēji vispār nepievērsa nekādu uzmanību. Kā vienmēr par vainīgo uzskata to cilvēku, kurš kādam palīdzējis. Tas uzreiz kļūst par vainīgo," saka sociālā darbiniece.

A. Šteinberga norādīja "Ziemeļlatvijai", ja viņu tagad tā tiesā, tad nākamajā reizē palīdzīgu roku nevienam nepasniegšot.

Smiltenes novada domes sociālā dienesta vadītāja Inta Siliņa skaidro, ka darbinieki vienmēr pilda cilvēku vēlmes. "Ja cilvēks spējis piecelties un pats tālāk pārvietoties, tad bija jādara tas, ko šī kundze lūdza. Tā ir Launkalnes pagasta iedzīvotāja (81 gadu veca - red.), kura šobrīd uzturas sociālās aprūpes nodaļā Smiltenes slimnīcā. Šai pensionārei ir tādas rakstura īpašības, ka viņas lēmumus neviens nevar ietekmēt. Ja viņa ko ieņem galvā, tad to arī dara," atzīst I. Siliņa.

Sociālajā dienestā arī noskaidrojām, ka gada laikā šī jau ir trešā reize, kad Launkalnes pagasta iedzīvotāja uzturas "Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīcas" aprūpes nodaļā.

Viņa tur nokļuvusi, jo nespēj par sevi parūpēties. "Viņa grib atgriezties mājās, bet nevar to darīt. Pensionāre viena pati dzīvo mājā dziļi mežā, ne viņai malka savesta, ne pati spēj sanest ūdeni. Arī ceļš līdz viņas mājai reizēm nav izbraucams. Vienreiz jau sieviete pameta aprūpes nodaļu. Tad saskārās ar problēmām, ka pati saviem spēkiem nevar paveikt sadzīviskas lietas. Uz viņu darbojas kļūdu pieredzes metode. Speciālisti ar šo kundzi vairākkārt runājuši, ka tā nevajadzētu darīt, jo tas apdraud viņu pašu, bet viņa neieklausās," saka I. Siliņa.

Sociālā dienesta vadītāja cer, ka sieviete tomēr sapratīs, ka aprūpes nodaļā viņai šobrīd ir piemērotāki apstākļi un vieglāk nekā mājās. Vaicājot, vai pensionārei ir kādas veselības problēmas, sociālajā dienestā atbildēja, ka vienīgi vecuma kaite. Mediķi apliecināja, ka pensionārei citu veselības problēmu neesot.

Kā rīkoties, ja uz ielas cilvēkam kļuvis slikti, vaicājām Vidzemes slimnīcas sabiedrisko attiecību speciālistei Benitai Brilai. "Ne vienmēr nepalīdzēšana nelaimē nonākušam cilvēkam ir vienaldzība. Citreiz tās ir bailes, nedrošība. Katra situācija ir jāizvērtē atsevišķi. Vispirms ir jāpadomā par savu drošību, jāizvērtē savas spējas un prasmes atkarībā no situācijas. Ja cilvēkam nav pārliecības, tad jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība," stāsta B. Brila.

Komentāri 2

Malda

speciālists speciālista galā, pašā gala galā vēl korespondente ar sava raksta nosaukumu...
Un kas tad man jādara pēc speciālistu domām, ja cilvēkam kļuvis slikti uz ielas??????
Palīdzēt, nepalīdzēt?

pirms 10 gadiem, 2010.11.06 19:44

Smiltene