Tverties ziedu skaistumā ar grāmatu rokās

Pirms diviem gadiem Blomes centrā pie tautas nama tika labiekārtots skvērs, kas tapa pēc pašu vietējo iedzīvotāju iniciatīvas, aktīvi iesaistoties arī Blomes pagasta pārvaldei. Šonedēļ Blomes pagasta pārvaldes vadītājs Gaidis Bogdanovs īstenoja ideju par publiskā grāmatu skapja, šajā gadījumā pastkastītes, uzstādīšanu skvērā.

Pēc viņa domām, tas ir lielisks papildinājums šai vietai, kur cilvēkiem atnākt apskat liliju selekcionāra Andra Krūmiņa dienziežu kolekciju, piesēst uz soliņa, ieklausīties putnu dziesmās un tagad arī palasīt kādu grāmatu. 

“Skvērs Blomes centrā ir skaista vieta, ko varam padarīt vēl interesantāku iedzīvotājiem, papildinot to ar mazām lietām. Reizēm lietas nevirzās uz priekšu tik ātri, kā esam iecerējuši, taču soli pa solim mums izdodas. Šo ozolkoka grāmatu kasti izgatavojis ļoti brīnišķīgs koka rotaļlietu meistars Andris Millers no Sabiles, savukārt kalējs kala eņģītes. Grāmatu skapis ir pastkastītes formā, kurā ieliekam  un atstājam vēstījumu citiem. Ideja ir tāda, ka cilvēki atnāk, paņem grāmatu, palasa un noliek vietā. Ja tā ļoti iepatīkas, var paņemt līdzi uz mājām izlasīt un atpakaļ nogādāt vēlāk. Ja grāmatu pastkastītē ir brīva vieta, droši var vietā atstāt kādu citu labu grāmatu, tādējādi dodot tai otru mūžu,” stāsta Blomes pagasta pārvaldes vadītājs G. Bogdanovs.

Viņš pats labprāt lasa grāmatas, žanru izvēloties pēc konkrētā brīža sajūtām un noskaņojuma. Lasīšana cilvēku nomierina. Tam piekrīt Blomes tautas nama vadītāja, amatierteātra režisore Gita Skadiņa. “Šorīt ir salīdzinoši vēsāks, tā vien gribas te pasēdēt un palasīt grāmatu. Mūsu mājās grāmatas ir lielā cieņā, vasarā mazāk, bet ziemā visi lasa regulāri. Man grāmatu lasīšana pieder pie darba, nevaru pati izveidot nevienu izrādi, ja apakšā nav kaut kāda bagāža. Lasīšana drusku ir pat kā narkotika – aizmiršanās. Lasot  tu ieej tajā pasaulē, ko sniedz grāmata. Cilvēks pēkšņi aizmirst par savām problēmām, nemazgātiem traukiem. Lasot naktī stundas pazūd nemanot, pienācis jauns rīts un tu domā, pa kuru laiku!” stāsta skvērā satiktā Blomes tautas nama vadītāja. 

Par to, cik vērtīgs būs šis projekts, rādīs laiks, taču tas noteikti ir interesants un uzmanību piesaistošs. Jautājot par plānotajiem darbiem un idejām, kas attiecas uz sabiedrisku vietu labiekārtošanu, gan G. Skadiņai, gan G. Bogdanovam ir ko pastāstīt. Šajā pašā skvērā pie dienziedēm plānotas plāksnes, kas vēstīs par šķirņu nosaukumiem un to aprakstiem. 

Līdzīgi kā tautas nama priekšpusi vietējiem izdevās sakārtot pakāpeniski, darbojoties aptuveni četru gadu garumā, tā iecerēts uzlabot atpūtas iespējas “Jeberlejā”. “Nav jāsāk uzreiz ar estrādi. Domājam sarīkot talku, uz kuru aicināsim jebkuru blomēnieti. Sāksim ar pludmales sakopšanu, citādi vienīgā vieta, kur šobrīd pagastā var peldēties, ir Dzirnavezers centrā. Kas tad cits, ja ne mēs paši rūpēsimies par vietu, kurā dzīvojam, strādājam un atpūšamies,” optimistiski noskaņots ir G. Bogdanovs.

Smiltene