Ugunsnelaimes Līvānu tipa mājās

Trīs dienu laikā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Smiltenes posteņa darbiniekiem nācās dzēst trīs aizdegušās mājas. Divas no tām Līvānu tipa mājas, kurās aizdegušās jumta konstrukcijas. Aizdegšanās iemesls varētu būt metāla skurstenis. Šajās nelaimēs liesmas sev līdzi paņēma tikai materiālas vērtības.

Fotoreportāža šeit! 

 

Jau rakstījām, ka 29. martā Smiltenē, Blaumaņa ielā 39, dega dzīvojamās mājas jumts. Līdzīgi notikumi risinājās arī nākamajā un aiznākamajā dienā. Pirmdien tika saņemts izsaukums, ka Variņu pagastā izcēlies ugunsgrēks Līvānu tipa mājā. Savukārt otrdien tādu pašu likteni piemeklēja ēka Smiltenē, kurā tobrīd atradās kurlmēma pensionāre.

 

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Valkas brigādes vecākais inspektors (Smiltenes posteņa komandieris) Jānis Šepters informē, ka Variņos visvecākajai Līvanu tipa mājai dega koka konstrukcijas pie skursteņa.

 

 

"Tā ir nelaime, ka šo māju apsildei kā kurināmais tika paredzēts šķidrais kurināmais - dīzeļdegviela. Laiki mainās, naudas paliek mazāk. Šķidrais kurināmais kļūst dārgāks, tāpēc tagad kurina ar malku.

 

 

Un esošos šķidrā kurināmā katlus pārveido vai nomaina mājas apkurināšanai ar cieto kurināmo. Tas arī ir iespējamais iemesls, kāpēc izcēlās ugunsnelaime. Šajā gadījumā mājinieki uz notiekošo noreaģēja ātri un sāka celt trauksmi," stāsta J. Šepters.

 

Iedzīvotāja Eva Salmane (40 gadi) atceras, ka sākusi just dūmu smaku un steigusies uz kurtuvi. "Paskatījos uz augšu un sapratu, ka nav labi. Piepildīju spaiņus ar ūdeni un skrēju uz otro stāvu.

 

 

Atvēru pažobeles durvis, kur bija pilns ar dūmiem. Pamatīgi nobijos, kad liesmas parādījās. Bet es neapstājos, jo māja taču dega. Zvanīju un meklēju glābēju palīdzību. Bez manis mājās atradās vēl 12 gadus vecais bērns," baiso notikumu atceras sieviete. Kad atbraukuši glābēji, liesmas jau tikpat kā bija apdzēstas. Mājinieki priecājas, ka viss beidzies labi.

 

Par ugunsgrēku Smiltenē, Gaujas ielā, glābējiem paziņojis kāds vīrietis, kurš tobrīd atradies netālu no degošās mājas. "Vīrietis ieraudzīja, ka notiek kaut kas nelāgs, uzreiz izsauca ugunsdzēsējus. Dzirdot vārdus Līvānu māja pārņem šausmas. Tāpēc braucām ar divām mašīnām, lai maksimāli ātri nodrošinātu uguns apslāpēšanu," saka VUGD Smiltenes posteņa komandieris.

 

Ierodoties notikuma vietā, glābēji mājā atrada kurlmēmu pensionāri. "Tā kā ar kurlmēmiem mums bija apgrūtinošāka komunikācija, laiku veltījām arī pārējo telpu apsekošanai. Tas bija primārais," teic J. Šepters. Ugunsgrēku likvidēšanā Gaujas ielā piedalījās pieci VUGD darbinieki.

 

 

Smiltenes posteņa komandieris teic, ka Līvānu tipa māju saimniekiem tagad ir viela pārdomām. "Šie ir ugunsgrēki, kurus nevar prognozēt. Ja tas nenotiks šodien, tad var atgadīties rīt vai pat pēc gada. Ja ir samainīts centrālapkures katls no šķidrā kurināmā uz cieto, tad arī ir jāpārmūrē kapitāls skurstenis no ķieģeļiem. Nedrīkst izmantot esošos metāla dūmvadus," brīdina J. Šepters.

 

Smiltene