Uldis Rudzītis: “Nevajag pieradināt un pēc tam atbildību uzvelt citiem” 6

Viss sākās ar grūsnu kaķenīti, kuru pirms vairākiem gadiem saimnieki pameta Smiltenes pievārtes mazdārziņos pie Tiltleju ezera. Tagad no viņas pēctečiem tur izaugusi klaiņojošu kaķu kolonija, par kuras likteni noraizējusies pensionāre Albertīne Zariņa.

A. Zariņa jau ziemā ievēroja Tiltleju mazdārziņu teritorijā klīstam septiņas kaķenes. Tagad visas gaidot bērniņus. "Viena otra ir tik apaļa, ka tik turies. Izskatās, ka pirmais metiens būs šomēnes. Kaķenes pašas nav paēdušas. Kā lai viņas pabaro savus bērniņus?" pensionārei ir žēl dzīvnieku.

Kādam par to jāmaksāPar septiņu kaķu izmitināšanu Valkas klaiņojošo dzīvnieku patversmē kādam ir jāmaksā liela summa - vairāk nekā 300 latu. Tikai aptuveni 294 latu vien izmaksā viņu uzturēšana patversmē noteiktās divas nedēļas (aptuveni trīs lati par vienu kaķi dienā), neskaitot transportēšanas izdevumus.

A. Zariņa pārmet bezdarbību Smiltenes novada domes tehniskajam direktoram Uldim Rudzītim. Jau 22. janvārī viņa informējusi U. Rudzīti par Tiltleju kaķenēm un stāstījusi par iespēju dzīvniekus nogādāt patversmē Valkā.

"Rudzītim pateicu, ka patversmei vajadzīgs galvojums par izdevumu apmaksu. Viņš man atbildēja, - pašreiz nav neviena, kas paraksta galvojumu, kad paliks siltāks, tad arī izdarīs," atceras A. Zariņa.Nu jau silts ir vairāk nekā mēnesi, bet neviens no novada domes viņai nav zvanījis un kaķenes drīz papildinās savu koloniju ar maziem kaķēniem.

Ķērājam "aizlika kāju priekšā"Pensionāre uzskata, ka vienīgais risinājums ir steidzīgi nogādāt kaķenes dzīvnieku patversmē.Jau tagad Tiltleju ezera apkārtnē samazinās lakstīgalu un citu mazo putnu skaits. Viņi kļūst par kaķu medījumu.

"Mazie putniņi ligzdiņu vija arī augšā pie mūsu šķūnīša. Sadēja oliņas, perēja. Kaķi iznīcināja visus. Man arī kaķu žēl. Nāk un prasa ēst. Cik varu, nopērku lēto kaķu barību un saberu trauciņā, bet katru dienu es tak nevaru viņas paēdināt," sūrojas A. Zariņa.

Taču kāda cita pensionāre Tiltleju kaķenes cītīgi barojot katru dienu divas reizes. Tieši šī vecā sieviete pirms pāris gadiem neesot ļāvusi dzīvnieku ķērājam uz Valkas patversmi aizvest kaķu kolonijas "ciltsmāti" - jau minēto grūsno kaķeni, ko saimnieki pameta mazdārziņu rajonā. Tolaik viņa vēl nebija apbērnojusies.

Šāda cilvēku pārprasta līdzcietība tagad skaitliskā izteiksmē izmaksā vairākus simtus latu, lai kaķenes ievietotu patversmē.

Nevajag audzēt "kaķu fermas"U. Rudzītis skaidro, ka pašvaldības budžetā nauda sanitārajiem pasākumiem ieplānota tikai ārkārtas gadījumos un aicina cilvēkus pašiem neaudzināt tik lielus kaķu barus.

"Ja cilvēks nespēj parūpēties par klaiņojošu suni vai kaķi, tad nevajag viņu barot, pieradināt un pēc tam uzvelt atbildību citiem. Tāda pati problēma ir Smiltenes daudzdzīvokļu mājās, kur vieni cilvēki baro bezpajumtes kaķus, bet citiem tas traucē," saka domes tehniskais direktors.

Konkrētajā gadījumā cilvēkiem vajagot norādīt kaķu atrašanās konkrētu vietu, lai viņus var noķert.Arī Valkas dzīvnieku patversmes vadītāja Rita Luguze aicina neaudzēt kaķu "fermas", ja nav iespēju par dzīvniekiem rūpēties regulāri.

Jau nu kāds tomēr ļoti vēlas pažēlot klaiņojošu kaķeni, tad ar patversmes darbiniekiem ir iespējams sarunāt dzīvnieka sterilizāciju kaut par puscenu, lai tikai nebūtu nākamo nelaimīgo paaudžu. R. Luguze arī iesaka apsvērt dzīvnieku tūlītēju eitanāziju nepieciešamības gadījumos, varbūt pat attiecībā uz Tiltleju kaķiem.

Komentāri 6

runcis

Uz jūras skolus visus , ar to žēlošanu skaties ka tev pašam kājas nenograuž.

pirms 10 gadiem, 2010.05.10 13:38

kakis

tiltlejas tur kaki dzivo jau no padomju laikiem un par slicinasanu tagad liek cietuma

pirms 10 gadiem, 2010.05.10 14:10

Smilteniete

Domāju, ka A.Zariņai nav taisnība. Nevajag pašai barot un pieradināt kaķus, tad nebūs kam vairoties. U.Rudzītis vēl nav tik vecs, lai barotu kaķus. Pensionāres gan par kaķu vecenēm palikušas, pilsētai izdara lāča pakalpojumu.

pirms 10 gadiem, 2010.05.10 21:13

BB

Smiltenieši, jūs esat ļauni cilvēki ! Kaķene tur nenonāca no savas gribas. Jūs pilnām mutēm kliedzat- vainīga, slepkavot !
Ēst un dzert jums arī gribas, bet citiem to nenovēlat !
Cita lieta, ka kaķi ir jāsterilizē, lai nevairojas.

Novēlu jums peļu un žurku pilnu pagalmus !

pirms 10 gadiem, 2010.05.12 10:36

Smiltene