Valsts svētku priekšvakarā publiski aplūkojami smilteniešu darbi 2

Latvijas 90. dzimšanas dienas priekšvakarā Smiltenē atklāja izstādi "Citā gaismā", ko veidojuši paši pilsētas iedzīvotāji. Tajā aplūkojamas dažādas vēstures liecības, kā arī bērnu zīmējumi, kuros atspoguļotas dažādas Smiltenes vietas.

 

Izstādes "Citā gaismā" autore ir Zinaida Bērza. ""Citā gaismā" nozīmē to, ka mēs uz lietām varam skatīties gan no materiālās puses, gan dvēseles. Dvēsele ir tā cita gaisma, tāpēc katrs saskata tajā ko citu.

 

 

Tā ir neatkarīgi no laika, no cilvēka materiālā stāvokļa un statusa sabiedrībā. Šī gaisma veidojas no personīgiem pārdzīvojumiem. Ar mani tas notika vasarā Friča Bārdas muzejā, kur gaisma no loga spīdēja citādāk, nedabīgāk," atklāj izstādes idejas autore.

 

Viņa atzina, ka izstādē savus darbus un dažādas vēstures liecības, kas atklāja Smiltenes vēsturi, iesnieguši vairāk nekā 60 dalībnieku. Daudzi no tiem bija mākslas skolas audzēkņu zīmējumi, Trīs pakalnu pamatskolas skolēnu darbi, lietišķās mākslas studijas darinājumi un Ilzes Krūmalas dāvinājumi.

 

Izdzirdot televīzijā par konkursu, no kura darbiem veidos izstādi, tajā nolēma piedalīties arī Smiltenes iedzīvotāja Smaila Maskina. "Tā kā esmu gājusi floristu kursos, nolēmu savu darbu veidot no dabīgiem materiāliem," viņa stāsta.

 

 

Pastaigājoties pa pilsētu, ievērojusi, ka ļoti skaiti ir apstādījumi iepretim domei, tad tos arī nolēmusi atveidot savā darbā. "Šī izstāde ir ļoti vērtīga. Man visvairāk patika tautas tērpi un austās segas," saka Smaida.

 

Izstādes atklāšanā viesus uzrunāja pilsētas domes priekšsēdētājs Ainārs Mežulis. Viņš uzskata, ka izstādi materiāli nemaz nevar novērtēt, jo atnestās lietas ir cilvēku relikvijas, kas saglabājas no paaudzes uz paaudzi.

 

"Ja mēs paskatītos savās mājās, tad droši vien atrastu daudz vairāk lietu, kas bijušas jau vairākās paaudzēs. Iespējams, ka lietas vairs reāli nekalpo un ir žēl mest ārā, tad tām īstā vieta būtu šādās izstādēs un pēc tam iespējams pilsētas plānotajā novadpētniecības muzejā," domā A. Mežulis. Viņš ir pārliecināts, ka šāda izstāde varētu pārvērsties arī labā tradīcijā.

 

Izstāde "Citā gaismā" Smiltenes kultūras un sporta centra kafejnīcā būs aplūkojami līdz 21. novembrim.

 

Komentāri 2

īgņa

Paldies fantastiskajām Smiltenes rokdarbniecēm un talatīgajiem zīmētājiem. Ļoti jauka izstāde. Lai spēks un veselība veidotājiem.

pirms 12 gadiem, 2008.11.19 15:39

Smiltene