Variņu iedzīvotāja: “Vai man jāguļ sētmalē, lai nosargātu kapu kopiņas?” 7

Pēdējā mēneša laikā "Ziemeļlatvija" vairākkārt saņēmusi cilvēku sūdzības. Viņi ir nepatīkami pārsteigti par redzēto Smiltenes pilsētas kapos. Tur putni izvanda kapu kopiņas. Speciālists atzīst, ka nav receptes, kā cīnīties pret šo nejēdzību.

 

"Redzētais ir prātam neaptverami. Puķu vāzes izrautas no smiltīm, ziedi izmētāti pa kapiem. Vienkārši trūkst vārdu. Izvandītas četras manu piederīgo kapu kopiņas un vēl daudzas citas," saka Maiga no Variņu pagasta.

 

Sieviete stāsta, ka pagājušās sestdienas vakarā devusies uz pilsētas kapiem, lai sakoptu piederīgo atdusas vietas. Nesen arī radinieki satīrīja. Variniete vāzē ielikusi ceriņus un apgrābusi ap kopiņām. Pēc tam ar mierīgu sirdi devusies mājās uz netālo pagastu.

 

 

"Otrās dienas rītā piezvanīja draudzene no Smiltenes. Teica, kāpēc es neko nedarot, jo kapi ir nekopti. Viņa piekodināja, lai noteikti aizbraucu. Kad to visu ieraudzīju, biju šokā," noraizējusies ir Maiga. Tagad viņa vairs nevarot mierīgi mājās aizbraukt.

 

Viņasprāt, to izdarījuši putni, nevis cilvēki. Arī citi "Ziemeļlatvijai" bija sūdzējušies, kā kapsētā uzdarbojas vārnas. Kā vienu no variantiem, kā nejēdzības izbeigt, variniete minēja vārnu perēkļu izjaukšanu.

 

Rīgas Zooloģiskā dārza informācijas un izglītības nodaļas darbiniekam Andrejam Spriņģim šī situācija nav sveša. "Arī Rīgas kapos vārnu ir daudz. Cīnīties pret viņām ir ļoti grūti. Praktiski tādas receptes nemaz nav. Situācija ir problemātiska," saka A. Spriņģis.

 

Novērots, ka šādi visbiežāk vārnas rīkojas sausuma periodā. Viņas meklē dzeramo. Zooloģiskā dārza pārstāvis nedomā, ka putniem interesētu puķes vai zaļumi. Tas ir ūdens. "Grūti pateikt, vai ir vēl kāds iemesls.

 

 

Acīmredzot viņas kapus uzskata par savu teritoriju un tur jūtas puslīdz droši. Dzirdinātavu jau tādiem putniem netaisīs, vārnas ir daudz un nav aizsargājamā suga," saka A. Spriņģis.

Komentāri 7

ta ir ka aizliedza ar likumu saut putnus jo saivairojusies loti daudz

pirms 12 gadiem, 2009.06.04 15:15

Dafne

Pirms dienām 10 biju Majoros, kur skvērā priecēja skaistu tulpju dobes, un redzēju, kā tur uzdarbojās kāda vārna vai kovārnis, neprotu tos atšķirt. Putns kareivīgi plūca tulpju ziedus un meta zemē. Apkārt staigāja cilvēki, bet putns uzvedās kā savās mājās.

pirms 12 gadiem, 2009.06.04 15:32

Ka tik tās nav 2kājainas vārnas?arī bērni aiz bezdarbības nezin,ko darīt?

pirms 12 gadiem, 2009.06.04 15:42

Es

Priecājieties, ka tās tik ir vārnas, Alūksnē zog kapu apmales.

pirms 12 gadiem, 2009.06.04 16:48

juris

Cik man zināms, tad putni pa nakti neuzdarbojas, ja vien tie nav sikspārņi, tā ka Variņu iedzīvotājai noteikti nav jāguļ sētmalē. Cīnīšanās metodeie tāda, ka pagastam jāuzliek plēsīgo putnu skaņas disks (ir nopērkams) un viss būs labi

pirms 12 gadiem, 2009.06.04 16:58

Putnuverotajs

Cik man zināms putnu iznīcināšana nelīdz, pareizāk sakot pēc tam vārnu kļūst vel vairāk, jo atbrīvoto teritoriju aizņem jaunas vārnas. Vārnas un klaukļi ir ļoti gudri putni , kas prot pat spēlēties. Esiet gudrāki par vārnām. Dariet vāzes smagākas piepildot ar smiltīm vai pildiet ar pušķu veidošanas domāto ūdeni uzsūcošo materiālu kur ziedus iesprauž. Varbūt apberiet ziedu pušķi ar maltiem pipariem lai putni paši nevēlētos tos aiztikt. Domājiet , kā putniem likt saprast , ka vāzēs nav viņām domātā rīta tēja un salātiņi.

pirms 12 gadiem, 2009.06.04 19:08

Jānis

Tās ir vārnas, ziedi izplūkāti un izsvaidīti, tad vēl var apskatīt putnu nagu nospiedumus.Vārnas ir gudras, ja pāris reižu tās tiek patriektas šaujot, tad tās paliek ļoti uzmanīgas.

pirms 12 gadiem, 2009.06.05 22:44

Smiltene