Vasarā iedzīvotāji never vaļā logus, jo smird “Zemnieksētas” konteiners 3

Pacietīgi šovasar izturējuši smirdoņu, Smiltenes "Zemnieksētai" tuvējo daudzdzīvokļu namu vairāki iedzīvotāji lūdz uzņēmuma vadību nemocīt viņus arī turpmāk. Ēdināšanas kompleksa pagalmā atrodas vaļējs pārtikas atkritumu konteiners, kura smaku jūt plašā apkārtnē.

"Zemnieksētā" zem viena jumta strādā pārtikas veikals un bistro - kafejnīca. Tvertnē tiek sabērti uzņēmuma pārtikas atkritumi.

"Kad vējš pūš uz mūsu pusi, šausmas, kā smird! Karstajā vasaras laikā logu nevarēju taisīt vaļā," sūrojas tuvējās daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāja. Viņa pieļauj, ka konteiners ir caurs, jo zemē pie tā vienmēr sakrājas šķidrums. Pie uzņēmuma vadības cilvēki ar sūdzībām nav vērsušies, jo negribot naidu.

Sūdzības gaidīja vasarāNetālu ir mājas pagalms, kurā spēlējas bērni. Savukārt tvertnes apkārtnē lido mušas, klīst vārnas, suņi un arī cilvēki, kuri konteinerā rakājas regulāri, meklējot pārtikas atliekas.

"Ziemeļlatvija" vakar pārliecinājās, ka arī tagad konteinera tuvumā ir jūtama smaka, kaut arī ne tik spēcīgi, kā vasarā. Vizuāli šī vieta izskatās nepievilcīga un nesakopta. Pie miskastes izpletusies aizdomīgas krāsas žļurga.

Kaut arī iedzīvotāji rosina izsaukt Valsts vides dienestu, šai institūcijai nav speciālu prasību, kā pārtikas ražošanas jomā strādājošajiem uzņēmumiem būtu jāsavāc savi atkritumi, skaidro Vidzemes reģionālās vides pārvaldes direktore Inga Koļegova.

Šādu normu savos saistošajos noteikumos var iekļaut vietējā pašvaldība, piemēram, nosakot konteineru tilpumu un izvešanas biežumu, vai izvirzot prasību par sanitāro tīrību, kas nozīmē atkritumu tvertnes biežāku mazgāšanu un apkārtnes sakopšanu. Savukārt Pārtikas veterinārais dienests gan ir izvirzījis prasību, lai āra atkritumu konteineriem obligāti jābūt slēgtiem, lai neviens to saturam nevar piekļūt.

"Ziemeļlatvija" par iedzīvotāju lūgumu likvidēt smaku informēja "Zemnieksētas" vadību, SIA " Sine" valdes locekli Intu Māliņu. Viņa atzīst, ka tuvējo māju cilvēku sūdzības gaidīja jau vasarā un sola domāt, kā atrisināt problēmu.

Tvertnes saturs jau tā tiekot tukšots bieži, trīs reizes nedēļā. Variantu izmest konteinerā nevis vaļējus, bet plēves maisos saliktus atkritumus I. Māliņa noraida. Tad pārtikas meklētāji to saturu izbēršot zemē vai izvazāšot pa apkārtni.Uzņēmumu var brīdināt un sodītPie citām ēdnīcām vai kafejnīcām Smiltenē smaku nejūt. Smiltenes tehnikuma ēdnīcas vadītāja Astrīda Pinkovska dalās pieredzē, ka tas panākts, visus ēdnīcas virtuves atkritumus sašķirojot un saliekot melnajos plēves maisos. Atkritumu konteineri atrodas aizslēdzamā piebūves telpā, tāpēc svešas personas tiem nevar piekļūt.

Smiltenes novada domes ainavu tehniķe Agija Bērtiņa cer, ka "Zemnieksēta" atrisinās problēmu pati, un pašvaldībai uzņēmumam nevajadzēs izteikt brīdinājumu un piemērot administratīvo sodu. Pašvaldības saistošajos noteikumos par atkritumu apsaimniekošanu Smiltenē ir noteikts, ka atkritumu radītājam ir aizliegts pieļaut sadzīves atkritumu neizvešanu, smaku un antisanitāru apstākļu rašanos atkritumu ražošanas un savākšanas vietās.

Par smaku pie "Zemnieksētas" pašvaldība nevienu sūdzību pagaidām nav saņēmusi. Šādos gadījumos iedzīvotājiem vēlams vērsties pašvaldībā mutiski vai rakstiski.

Komentāri 3

vasarā pie lejas topa jau nebij labāks aromāts. :/

pirms 10 gadiem, 2010.09.06 17:17

Zelma

zEMNIEK-CUKU SETA JAU PATI SMIRD,KUR NU VEL KONTEINERS.

pirms 10 gadiem, 2010.09.06 22:34

Smiltene