Vecos kapos pazudusi dekoratīva ķēde

Apgāna kapus Smiltenē

Smiltenes pilsētas kapos no vecas, nekoptas kapu vietas pazudusi, iespējams, pat nozagta masīva, dekoratīva metāla kaluma ķēde. Pēc Krimināllikuma 228. panta notikušais kvalificējams kā kapu apgānīšana.

 

Par pazudušo ķēdi "Ziemeļlatvijai" pastāstīja sieviete, kura blakus kopj savu piederīgo atdusas vietu. "Atnācu 17. augustā un ieraudzīju, - blakus kaut kā trūkst. Visu laiku apkārt kapu dārziņam kaimiņos bija ķēde, piestiprināta pie četriem dekoratīviem granīta stabiem. Tagad tās vairs nav," stāsta pensionāre.

 

Iepriekšējo reizi kapsētā viņa bija 3. augustā un secina, ka ķēde pazudusi pēdējo divu nedēļu laikā.

 

"Ziemeļlatvija" pārliecinājās, ka šajā atdusas vietā apglabāts Pēteris Miezis, viņa sieva un meita. Apsūbējušajā kapu plāksnē grūti salasīt gan uzvārdu, gan dzimšanas un miršanas gadus. Iespējams, tā varētu būt 19. gadsimta otrā puse.

 

Kapu strādniece Liesma Zālīte informē, ka tas ir pamests, nekopts kapu dārzs, un tur apglabātajiem cilvēkiem vairs nav tuvinieku. Ķēdes pazušanu viņa jau bija ievērojusi. Policiju L. Zālīte par notikušo nav informējusi, jo šiem mirušajiem tuvinieku vairs nav un atdusas vieta nav arī kultūrvēsturisks objekts.

 

Valkas rajona policijas pārvaldes inspektore Laima Sviķe apstiprina, ka policijā iesniegums par ķēdes pazušanu nav saņemts. "Notikušais ir kapu apgānīšana neatkarīgi no tā, vai ir tuvinieki, kuri tos apkopj vai nav. Turklāt Smiltenē ir ļoti sarosījušies metāla zagļi. Ir reģistrētas daudzas krāsainā un melnā metāla zādzības," informē L. Sviķe.

 

L. Zālīte teic, ka šis ir pirmais gadījums, kad Smiltenes kapos pazūd dekoratīva kapu ķēde. Tādas ir vēl citās senajās mirušo atdusas vietās.

 

"Vai nu metāllūžņiem to ķēdi paņēma, vai arī varbūt notīrīs no rūsas un pārdos kādam bagātniekam. Kā tā var darīt? Mana vecāmāte kādreiz teica, - ja ko tādu kapos izdara, tad tiem cilvēkiem rokas pēc laika vairs nekustas," saka smilteniete, kura par pazudušo ķēdi pastāstīja "Ziemeļlatvijai".

Smiltene