Vecus kapu solus un kapu apmales, turklāt tik daudz, mežinieki uziet pirmo reizi 8

Mežos izgāzti sadzīves atkritumi kļuvuši par ierastu lietu. Taču vecus kapu soliņus, kapu apmales, sveces un sēru lenti Austrumvidzemes mežsaimniecības speciālistiem Smiltenes puses mežos vēl nebija gadījies uziet.

Tādu kravu šo pirmdien Launkalnes pagastā atrada valsts akciju sabiedrības "Latvijas valsts meži" Austrumvidzemes mežsaimniecības Silvas meža iecirkņa vadītājs Normunds Vīksna.

Blakus sadzīves atkritumiem un būvgružiem meža ceļa vidū netālu no Smiltenes - Gulbenes šosejas izgāzti 10 veci, savu laiku nokalpojuši kapu soliņi un gandrīz tikpat daudz no koka darinātas kapu kopiņu apmales. Pa vidu bija iemaldījusies sēru lente un kapu svece.

Likvidētas kapu vietas?N. Vīksna spriež, ka, iespējams, ir likvidētas vecās kapu vietas, taču netic, ka tas viss nācis no vienas dzimtas kapiem. Vistuvāk nelegālajai izgāztuvei atrodas Smiltenes pilsētas kapsētas.

Piedrazoto vietu valsts mežā netālu no autoceļa Smiltene - Gulbene un Vidzemes šosejas krustojuma arī agrāk kāds bija nolūkojis atkritumu izgāšanai, jo tai var ērti piekļūt pa labu meža ceļu. Pērn rudenī Austrumvidzemes mežsaimniecības algots darbinieks ar dažādu drazu tur pielasīja vairāk nekā divus lielus maisus, ko izsniedza Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija (ZAAO).

Mežsaimnieki secināja, ka divas nelielas atkritumu vietas tur veidojušās vairākus gadus. Šopavasar, pārbaudot ceļus, caurtekas un iebrauktuves mežā, lai plānotu kopšanas un stādīšanas darbu, N. Vīksna nejauši atklāja pērn sakoptajā mežā izmestus kapu soliņus, apmales un citu drazu.

Sadzīves atkritumos viņš atrada medikamentu recepti, kas šogad 31. martā izrakstīta Smiltenē, Druvas ielā dzīvojošai jaunai sievietei. "Viņas vārdu un uzvārdu publicēšanai nenodosim, jo vēl neesam noskaidrojuši lietas apstākļus, kas un ko ir izgāzis," informē N. Vīksna.

Namu pārvalde izbrīnītaDruvas iela atrodas tuvu Smiltenes pilsētas kapsētai, ko apsaimnieko pašvaldības uzņēmums "Namu un komunālo uzņēmumu pārvalde" (NKUP), un kapsētas atkritumu konteineriem.

NKUP valdes priekšsēdētājs Raitis Melderis stāsta, ka cilvēki pie konteineriem izliek arī vecos kapu soliņus un apmales. To visu NKUP savāc un izved reizi nedēļā vai nu uz ZAAO poligonu Daibē vai arī uz NKUP darbnīcām Smiltenē, kur vecos koka soliņus un koka apmales nokurinot.

"10 soliņi pie konteineriem nekādi nevarēja būt vienlaicīgi," noliedz R. Melderis, taujāts, vai kāds garāmgājējs varētu tik daudz kapu solus un apmales piesavināties, piemēram, malkai. Tad, piemēram, citi ģimenes locekļi, ievērojot ticējumu, ka no kapiem neko nevar nest uz mājām, liktu atnesto mantu aizvākt projām.

Atbildes uz jautājumu, kurš sakrājis tik daudz kapu atkritumu un pēc tam izgāzis mežā, nav. Kopējus gaidīs Lielajā talkāAr kapu atkritumiem piedrazoto mežu Launkalnes pagastā Austrumvidzemes mežsaimniecība sakops Lielajā talkā 24. aprīlī.

Talcinieki, kuri vēlas strādāt Smiltenes piepilsētas mežos, aicināti pieteikties pie talkas koordinatora N. Vīksnas pa tālruni 29182376.

Viņš cer uz talciniekiem arī Launkalnes pagasta Silvā, kur mežā aiz daudzdzīvokļu mājām atkal izaugušas sadzīves atkritumu kaudzes. Mežā izmesti āboli, pārtikas iepakojums, izlietne, kurpes, kokskaidu granulu iepakojums (ar granulām apsilda vairākas Silvas mājas - redakcijas piezīme) un cita draza. "Pirms diviem gadiem šo vietu sakopa skolēni, pagājušajā gadā - mūsu algotais darbinieks, bet šopavasar tur atkal ir atkritumi, kaut gan pie katras Silvas daudzdzīvokļu mājas ir konteineri," saka N. Vīksna.

Komentāri 8

Niknais

Lopi-ne cilvēki.Sodīt ar 500ls tādus,kas met mežos savus atkritumus.

pirms 10 gadiem, 2010.04.14 12:06

piktā

Bēdīgi tas, ka kopj tie , kuri nekad nav drazojuši, bet tie, kuri uzvedas tik cūcīgi turpina to darīt tālāk, jo lielāka lopa par cilvēku nav.

pirms 10 gadiem, 2010.04.14 14:32

Zane

Pē kapu lentām var taču atrast vainīgos,lai tie arī tīra.

pirms 10 gadiem, 2010.04.14 14:55

vietējais-silveniets

....interesanti,kas ir domāts ar kokskaidu granulu iepakojums?Cik zinu,granulas ved parastos baltos maisos,kuri ir jāatdod atpakaļ granulu ražotājam.Tā kā cienijamā redakcija,nevajadzētu attiecināt šo piezīmi uz granulu izmantošanu Silvas dzīvojamās mājās.Ja ir domāti šie maisi,tad tos var nopirkt veikalā un un tādi ir gandrīz ikvienā saimniecībā......

pirms 10 gadiem, 2010.04.15 07:23

garāmbraucējs

Jā, jā...un no Valmieras kāds atbrauca un izmeta jūsu žogmalē savus nevajadzīgos maisus. Zirgam jāsmejas...

pirms 10 gadiem, 2010.04.15 08:15

...lai tik smejas tas zirgs.No Valmieras jau gluži nebrauc,bet no Smiltenes gan.Pats esmu redzējis garambraucējus,kas to dara.Nav izdevies tik nofiksēt mašinas numurus.Vienreiz pat bija tik zolīdi,ka izmeta atkritumus konteinerā un steigā aizbēga.

pirms 10 gadiem, 2010.04.15 10:48

Vēl viens vietējais-silvenietis

Ar granulām apsilda vairākas Silvas mājas tai skaitā pašu akciju sabiedrības "Latvijas valsts meži" mītni- varētu būt šada redakcijas piezīme. Maisi gan tiešam ir bez apdrukas.

pirms 10 gadiem, 2010.04.16 23:05

Smiltene