Vides speciālisti vasaru Brutuļos tomēr gaida ar bažām 3

Smiltenes pagasta Brutuļos jau sagatavots būvlaukums jauno Smiltenes pilsētas notekūdeņu bioloģiskās attīrīšanas iekārtu celtniecībai. Ekspluatācijā objektu plānots nodot šoruden.

Austris Katosovs: No daudzdzīvokļu

mājām nāk iekšā vairāk sadzīves ķīmijas,

 nekā no daža uzņēmuma.

 

 

Vides speciālisti brīdina, - jaunās iekārtas pašas par sevi nebūs glābšanas riņķis Abula upei, ja arī turpmāk pieņems notekūdeņus ar virsnormas piesārņojumu."Ziemeļlatvija" jau rakstīja, ka Valkas rajona policijas pārvalde (RPP) ierosinājusi krimināllietu par pērn piesārņoto Abulu. Turpinās lietas izmeklēšana. "Procesa virzītājam Valkas rajona policijas pārvaldei jāiepazīstas ar ļoti lielu dokumentu apjomu, un tas paildzina lietas izskatīšanu," informē Valkas RPP inspektore Laima Sviķe.

 

 

Ar lielu piesārņojumu netiks galāPērn vasarā Brutuļu attīrīšanas iekārtas netika galā ar piesārņotajiem Smiltenes pilsētas notekūdeņiem. Rezultātā Abuls vairāku kilometru garumā pārvērtās par smirdošu notekūdeņu novadgrāvi. Materiālus policijai iesniedza Valsts vides dienesta Valmieras reģionālā vides pārvalde. Iestādes direktore Inga Zudāne atzīst pašreizējo situāciju Brutuļu attīrīšanas iekārtās un Abula upē par puslīdz apmierinošu, tomēr ar bažām gaida vasaru.

 

"Arī jaunās attīrīšanas iekārtas nespēs strādāt, ja notekūdeņu piesārņojuma koncentrācija būs tāda pati, kā pērn vasarā. Problēma pastāvēs tik ilgi, kamēr iekārtu apsaimniekotājs Smiltenes pilsētas pašvaldības SIA "Namu un komunālo uzņēmumu pārvalde" (NKUP) turpinās pieņemt notekūdeņus ar tādām koncentrācijām, ar kādām to nedrīkst darīt," uzsver I. Zudāne.

 

Valmieras reģionālās vides pārvaldes direktore kārtējo reizi atgādina par notekūdeņu priekšattīrīšanas iekārtu nepieciešamību akciju sabiedrības "Smiltenes piens" Smiltenes ražotnē un citos uzņēmumos, kuros ir ražošanas notekūdeņi un kuros piesārņojums pārsniedza normu.

 

 

No mājām nāk sadzīves ķīmijaSIA "NKUP" attīrīšanas iekārtu laborants Austris Katosovs vakar informēja, ka a/s "Smiltenes piens" notekūdeņu analīzes pēdējā laikā ir labas.

 

"Tomēr, ja nebūtu lietus, kas atšķaidītu notekūdeņus, situācija būtu daudz sliktāka," brīdina A. Katosovs. Analīzes atklājušas, ka notekūdeņu virsnormas piesārņojumu dod arī Smiltenes daudzdzīvokļu mājas. Laborants konstatējis, ka no tām notekūdeņu tīklos ieplūst pat vairāk sadzīves ķīmijas, nekā no daža uzņēmuma. "Acīmredzot cilvēki taupa ūdeni un vairāk lieto sadzīves ķīmiju, dažreiz to pat nedozējot. Jāsāk domāt, ko darīt. Taču šī ir valsts mērogā risināma problēma. Varbūt vides speciālistiem būtu jāpievērš lielāka uzmanība mazgāšanas līdzekļu ietekmei uz vidi," rosina SIA "NKUP" valdes priekšsēdētājs Raitis Melderis.

 

I. Zudāne gan teic, ka vides pārvaldes praksē nav bijis pieredzes, kas liecinātu, ka tikai sadzīves notekūdeņi būtu ar tādu koncentrāciju, kura neatbilst normatīvajiem aktiem un kuru nevar attīrīt.

 

 

Izmaksas pārsniedz divus miljonusR. Melderis cer, ka jaunās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas Brutuļos darbosies efektīvāk, nekā līdzšinējās. To jauda būs lielāka, darbība būs automatizēta, tāpēc operators datorā ātri varēs konstatēt virsnormas piesārņojumu.

 

Jaunās attīrīšanas iekārtas Brutuļos ceļ projektā "Ūdenssaimniecības attīstība Austrumlatvijas upju baseinos", ko galvenokārt finansē Eiropas Savienības Kohēzijas fonds. Būvniecības kopējās izmaksas ir orientējoši divi miljoni 200 tūkstoši eiro. Objekta ģenerāluzņēmējs ir firma "Water Ser".

Komentāri 3

xxx

Varētu jau gan būt, ka Austrim taisnība. Ja padomāju, kādus tikai līdzeļus neizmantoju ik uz soļa. Veļai - balinātājs+ parastais pulveris, tad traipu noņēmējs, līdzeklis melno drēbju mazgāšanai, krāsaino drēbju mazgāšanai, veļas mīkstinātājs, grīdas mazgāšanas līdzekļi (koka grīdām, flīzēm), trauku mazg. līdzeklis, virtuves virsmu tīrīšanas līdzeklis, līdzeklis īpaši taukainām virsmām (cepešpannām), tualetes poda tīrīšanas līdzeklis, kas noņem kaļķakmeni, tad vēl dažādi līdzekļi, kuri sola kanalizācijā iznīcināt baktērijas, un kur nu vēl visi tie līdzekļi ar kuriem kopjam paši sevi - šampūni, balzāmi, dušas želejas,šķidrās ziepes, antibakteriālās ziepes, losjoni utt. Ja tā padomā, pārņem šausmas (cik tas iznāk jau naudas izteiksmē vien)!!! Un to visu tak mierīgi skalojam kanalizācijā un tad brīnāmies, ka ūdens kļuvis piesārņotāks, kā vecmāmiņu laikos, kad lietotas tika principā tikai "veļas ziepes" un "mutes ziepes" :D

pirms 13 gadiem, 2008.03.18 09:00

zzz

Tad, kad mums piegādās kvalitatīvi attīrītu ūdeni, tad arī mēs nelietosim spaiņiem tīrāmos līdzekļus, jo nebūs vajadzības. Tagad Rīgas ielas rajonā ir tāds ūdens, ka ne visa nopērkamā sadzīves ķīmija padara tīras mūsu izlietnes, vannas un podus. No nekvalitatīvā ūdens ir sabojātas automātiskās veļas mazgājamās mašīnas, ūdens maisītāji un cita sadzīves tehnika, te nepalīdz nekādi filtri, jo dzelzi ar tiem nevar attīrīt.
Varbūt vispirms vajadzēja nodot ūdens atdzelžošanas staciju, ko sola gadiem un pēc tam ķerties klāt kanalizācijas ūdeņiem.Citādi tiešām sanāks vējā izmesta nauda.

pirms 13 gadiem, 2008.03.18 20:17

Kaspars

Videi un cilvēkam draudzīgi mazgāšanas un tīrīšanas līdzekļi no GNLD

• Iesaka Vides Aizsardzības Klubs
• Akceptē Valsts Veselības Aģentūra
• Gatavoti uz ūdens bāzes
• Daudzfunkcionāli
• Koncentrēti
• Ekonomiski

[email protected]
www.multilevel.lv

pirms 12 gadiem, 2009.02.02 15:06

Smiltene