Vidzemes veiksmes stāsti – arī mūsu novados

Šīs vasaras izskaņā aizvadīti jau 10. Vidzemnieku dārza svētki, kuros Vidzemes plānošanas reģiona Vidzemes uzņēmējdarbības centrs sumināja astoņus uzņēmējus, kurus par veiksmīgu un iedvesmojošu darbošanos Vidzemē nominējušas pašvaldības.

Smiltenes novadā tas ir Bilskas pagasta uzņēmums SIA “UOT”, Valkas novadā – SIA “Vārpas-1” Valkas pagastā.

Darbam, ģimenei un atpūtai jābūt līdzsvarā

Visi astoņi uzņēmumi – Vidzemes veiksmes stāsti – tika sumināti un apbalvoti Varakļānu pils dārzā. 

“Paldies tiem astoņiem uzņēmējiem, kas šogad pievienojās mūsu iedvesmas stāstu pulkam un dalījās pieredzē un ieteikumos!  Kopš 1. jūlija Vidzemes plānošanas reģions ir kļuvis lielāks, un ceram, ka nākamgad Vidzemes stāstu pulku kuplinās arī Limbažu, Ogres un Saulkrastu novadu uzņēmēji. Lai mums katram pietiek entuziasma un spēka rīkoties un īstenot savus sapņus!” novēl Guna Kalniņa-Priede, Vidzemes plānošanas reģiona Administrācijas vadītāja. 

10 gados ir izstāstīti pavisam 275 Vidzemes stāsti, kas apliecina vidzemnieku aizrautību, apņēmību, drosmi un darbaspējas, iedvesmo citus nebaidīties piepildīt sapņus un pierāda, ka arī reģionā var veiksmīgi attīstīt uzņēmējdarbību.  

Par uzņēmumu SIA “UOT”, ko Smiltenes novada Bilskas pagastā izveidojuši  brāļi Uģis un Ivo Ozoliņi, “Ziemeļlatvija” šogad jau rakstīja saistībā ar uzņēmumam piešķirto Meža nozares gada balvu “Zelta čiekurs” nominācijā “Par inovatīvu uzņēmējdarbību”. 

Tagad SIA “UOT” valdes priekšsēdētājs un ražošanas vadītājs Uģis Ozoliņš “Ziemeļlatvijai” smaidot teic, ka Vidzemes veiksmes stāstu vidū iekļuvuši, iespējams, tieši šī “Zelta čiekura” dēļ.

“Neesam lielākais uzņēmums novadā, bet laikam esam pamanīti saistībā ar “Zelta čiekuru”. Protams, ir gandarījums un ir patīkami, ka par mums kāds iedomājas,” teic Uģis Ozoliņš.

SIA “UOT” nosaukums ir saīsinājums no “Uģa Ozoliņa tehnoloģijas”. Uzņēmuma specializācija ir inovatīva mežsaimniecības tehnika.

Vidzemes plānošanas reģions izveidojis apkopojumu par visiem šogad nominētajiem astoņiem uzņēmumiem. Par SIA “UOT” teikts, ka sākotnēji pašu vajadzībām radīts mežsaimniecības izgudrojums ir attīstīts kā kvalitatīvs un unikāls nišas produkts, kas atradis ceļu pie klienta un pavēris biznesa iespējas. Nozīmīgs atspēriens sākumā bijis biznesa inkubatora atbalsts, un regulāra dalība izstādēs Latvijā un ārzemēs pēc sešiem gadiem sākusi nest augļus. 

SIA “UOT” piedāvā disku arklus, pacilu veidotāju, sējmašīnu, priekšējo uzkares sistēmu lauksaimniecības traktoriem un citas tehnikas. Uzņēmums ir neliels, un katram komandā ir sava loma. Uģis ir izgudrotājs, kurš prot saskatīt, kā uzlabot tehniku un kā radīt kaut ko jaunu un efektīvāku. Uģa izgudrojumus taustāmā tehnikā pārvērš ražošanas sadarbības partneri. Savukārt brālis Ivo ir pārdevējs, kurš, atgriezies pēc dzīves ārzemēs, izmanto savas komunikācijas prasmes un iegūtās svešvalodu zināšanas, lai pārdotu tehniku klientiem gan šeit Latvijā, gan ārvalstīs. Apvienojuši savas spējas uzņēmumā, brāļi veiksmīgi konkurē ar lielajiem tehnikas ražotājiem Skandināvijā un citviet pasaulē. Līdz šim ir saražotas apmēram 100 dažādas tehnikas vienības, un produkcija tiek eksportēta uz 14 valstīm. Uzņēmuma panākumi ir novērtēti Latvijas izgudrojumu izstādē kategorijā “Latvijas ekonomikai nozīmīgākais izgudrojums”. 2021. gadā uzņēmumam piešķirta Meža nozares gada balva “Zelta čiekurs” nominācijā “Par inovatīvu uzņēmējdarbību”. Uģis un Ivo Ozoliņi uzsver, ka liela nozīme veiksmīgā uzņēmējdarbības attīstībā ir spējai noturēt darbu, ģimeni un atpūtu līdzsvarā, tāpēc brāļi izmanto ikvienu iespēju, lai dotos izbraucienos ar laivu – gan pa upēm, gan ezeriem. 

Ģimenes uzņēmums turpina augt jau 25 gadus

Ģimenes uzņēmums ir arī Valkas novada SIA “Vārpas-1”. Uzņēmumu 1996. gadā nodibināja trīs brāļi Zalužinski – Ivars, Valerijs un Jānis un uzsāka nodarboties ar mežizstrādi, bet 1998. gadā bijušās fermas ēkās izveidoja arī kokzāģētavu. 

Vidzemes plānošanas reģiona Vidzemes veiksmes stāstu apkopojumā uzsvērts, ka kolektīva kodolu joprojām veido Zalužinsku ģimene, bet “Vārpas-1” ir arī viens no lielākajiem darba devējiem Valkas novadā. Kā atzīst uzņēmuma pārstāvji, ģimenes strādāšanai kopā ir gan priekšrocības, gan trūkumi – grūtāk nodalīt darbu no mājām, bet vieglāk aizstāt citam citu nepieciešamības gadījumā. Ar neatlaidīgu darbu, pastāvīgi attīstoties un uzlabojot tehnoloģiskos procesus, uzņēmums kļuvis par bezatlikumu ražotni, kas gadā pārstrādā ap 70 000 kubikmetru apaļkoksnes. Priedes un egles zāģbaļķis tiek izmantots pilnībā, – ar koka mizu kurina uzņēmuma katlumāju, bet pārējais pārtop būvkokā, apdares materiālos, taras dēlīšos, apkures briketēs un granulās, kā arī mulčā. Sortiments tiek elastīgi pielāgots tirgus prasībām, kā arī tiek izpildīti individuāli pasūtījumi. 

Uzņēmumam ir piešķirti vairāki sertifikāti, kas apliecina produkcijas kvalitāti un atbildīgu uzņēmuma darbību. Īpašu uzmanību uzņēmumā pievērš ugunsdrošībai, darba aizsardzībai un darbinieku apmācībām, lai novērstu koksnes putekļu aizdegšanos. 

Katru pavasari “Vārpas-1” rūpējas par izcirsto resursu atjaunošanu, stādot jaunus mežus. Uzņēmums ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras atbalstu ir piedalījies kontaktu veidošanas misijās un starptautiskās izstādēs ārvalstīs, kas ļāvis paplašināt eksporta tirgu. Šobrīd uzņēmums produkciju eksportē uz Apvienoto Karalisti, Austriju, Dienvidkoreju, Franciju, Igauniju, Itāliju, Kipru, Norvēģiju un Spāniju. 

Vidzemnieku dārza  svētkos uzņēmēju, Vidzemes veiksmes stāstu, apbalvošanā “Vārpas-1” pārstāvēja uzņēmuma vadītāja asistente Ilze Zalužinska. “Esam priecīgi un pagodināti par šādu apbalvojumu. Saņēmām daudz dāvanu – ziedus, stādus, grāmatas. Par mums tika uzņemts video, ko var noskatīties sociālajos tīklos. Tas ir kā dāvana tieši uz mūsu uzņēmuma 25 gadu jubileju, ko nosvinējām augustā,” “Ziemeļlatvijai” teic Ilze Zalužinska. Vidzemes stāstu ideja radās 2012. gadā kā atbildes reakcija tam, ka visā pasaulē un arī Vidzemē bija vērojama tendence iedzīvotājiem aizplūst uz lielpilsētām, citiem novadiem un citām valstīm, atstājot lauku teritorijas mazāk apdzīvotas. Lai parādītu, ka reģionā joprojām ir uzņēmīgi cilvēki, kas tic Vidzemes nākotnei, Vidzemes plānošanas reģions aizsāka tradīciju lepoties ar tiem, kuri dara un kuriem izdodas.

Smiltene