“Zelta čiekuru” saņem par inovatīvu uzņēmējdarbību

Uzticami agregāti, kas kalpo Latvijas mežu atjaunošanai, – tā  eksperti novērtējuši Smiltenes novada Bilskas pagasta uzņēmuma SIA “UOT” meža tehniku un uzteikuši uzņēmumā 2020. gadā paveikto ar “Zelta čiekuru” nominācijā “Par inovatīvu uzņēmējdarbību”.

Meža nozares gada balva “Zelta čiekurs” ir Zemkopības ministrijas  apbalvojums –  ikgadēja augstākā atzinība meža nozarē par nozīmīgiem sasniegumiem un ieguldījumu nozares labā, kas tiek izteikta piecās nominācijās.

Zina tālu aiz Latvijas robežām

Jaunveidojamajā Smiltenes novadā, kāds tas būs pēc 5. jūnija pašvaldību vēlēšanām, ir vēl viens apbalvojuma “Zelta čiekurs” 2020. gada laureāts nominācijā  “Par inovatīvu uzņēmējdarbību” – Raunas novada SIA “Pavasars Housing Construction”. Apbalvojumu saņēmis arī Alūksnes novada uzņēmums SIA “Cewood”.

Vērtējot inovatīvu uzņēmējdarbību, Zemkopības ministrija ar “Zelta čiekuru” apbalvo par veiksmīgāko risinājumu uzņēmuma attīstīšanā un modernizēšanā, kā arī par inovatīvu, tai skaitā vidi saudzējošu tehnoloģiju ieviešanu, jaunu produktu ražošanu un investīciju piesaisti pēdējo divu gadu laikā.

Uzņēmuma SIA “UOT” un tā līdzīpašnieku brāļu Uģa un Ivo Ozoliņu ieguldījums ir ne tikai Latvijā, bet arī aiz valsts robežām zināma meža augsnes sagatavošanas un meža atjaunošanas tehnika – disku arklu modeļi, pacilu (īpaši izveidots augsnes pacēlums koku stādīšanai) veidotājs, priekšējās uzkares sistēma lauksaimniecības traktoriem un inteliģenta sējmašīna, norādīts motivācijā par “Zelta čiekura” piešķiršanu šim uzņēmumam.

“Esam mazs uzņēmums – tikai divi cilvēki, tādēļ arī varbūt par mums novadā agrāk nebija daudz dzirdēts. Turklāt mūsu tehnika nav masu produkts,” atteic SIA “UOT” valdes priekšsēdētājs un ražošanas vadītājs Uģis Ozoliņš uz “Ziemeļlatvijas” vaicājumu, kāpēc šāda inovatīva uzņēmuma vārds novadā līdz šim nav bijis dzirdams plašāk.

SIA “UOT” izgudrojumus – dažādas mežsaimniecības mašīnas –  izgatavo uzņēmuma sadarbības partneri. Viens no tiem ir metāla konstrukciju ražotājs Salaspils uzņēmums “Kenda”, ar kuru brāļi Ozoliņi sadarbojas jau 10 gadus, citi uzņēmumi palīdz ar hidrauliku, elektroniku un tamlīdzīgi. Sadarbības partneris ir arī Apē –  tas ir uzņēmums “TTR”, kas specializējies metālapstrādē. Jau gatavo mežsaimniecības tehniku tirgo pats SIA “UOT”, šī joma ir Ivo Ozoliņa pārziņā. Produkcijas eksports ir uz teju 14 valstīm – pārsvarā uz Eiropu, bet 2020. gadā – pat uz Kanādu.

Iegūst godalgu Latvijas izgudrojumu izstādē

Viss sākās ar to, ka pirmais diska arkls meža augsnes sagatavošanai tika izgatavots pašu  vajadzībām, to testēja zemnieku saimniecība “Džindžas”, kurā saimnieko Uģa Ozoliņa dēls Uldis. 

“Kāds Uģim ne  tik labā kvalitātē sagatavoja meža augsni. Viņš domāja, ka vajadzētu būt risinājumam, kā padarīt šo procesu labāku, un, pakāpeniski pārbaudot un uzlabojot, izgatavoja   pirmo diska arklu. Pēc dažiem gadiem – 2006. gadā – tapa uzlabotais disku arkla modelis “UOT-3000”. Tā ir pamatkonstrukcija, ko mēs joprojām veiksmīgi izmantojam,” prezentējot uzņēmumu “UOT”, norāda Ivo Ozoliņš.

Latvijas izgudrojumu izstādē 2010. gadā  kategorijā “Latvijas ekonomikai nozīmīgākais izgudrojums” Uģa Ozoliņa disku arkls “UOT-3000” un arī priekšējā uzkares sistēma “UOT-arm1” ieguva 3. vietu.  

SIA “UOT” devums mežsaimniecībai līdz šim ir teju 100 tehnikas vienību. Uģis Ozoliņš uzsver, ka šāda tehnika ir nišas produkts, to vajag tikai tiem, kuri atjauno mežu. Ir klienti, kas sākumā nopērk vienu tehnikas vienību, bet vēlāk pērk atkal, jo vai nu paši palielina atjaunojamās meža platības, vai sniedz pakalpojumus citiem.

“Piedāvājam tehniku meža augsnes sagatavošanai un arī meža sēšanai. Jā, jauno mežu vairāk stāda, nevis sēj, taču ir noņēmēji arī meža sējmašīnai, piemēram, Igaunijā,” stāsta Uģis.

Taujāts, kāpēc SIA “UOT” sējmašīna tiek raksturota kā inteliģenta, viņš skaidro, ka sējmašīnai ir vadības bloks, sēklu izsēja tiek dozēta. 

Uzņēmums, kurā strādā arī roboti 

Raunas novada uzņēmums  SIA “Pavasars Housing Construction”, kas arī ir ieguvis “Zelta čiekuru” par inovatīvu uzņēmējdarbību, ir veiksmīgi strādājošs eksportējošs uzņēmums – 95 procentus no saražotās produkcijas pārdod ārzemēs.

Uzņēmums ražo mūsdienīgas koka paneļu un moduļu konstrukcijas saliekamajām mājām, koka – alumīnija un koka logu un durvju konstrukcijas.

Ilggadējā pieredze, jaunākās kokapstrādes tehnoloģijas, kā arī rūpīgi atlasītie kokmateriāli garantē augstu produkcijas kvalitāti. Uzņēmums ir investējis ne tikai jaunākajās tehnoloģijās, bet arī mūsdienīgās darbinieku darba un sadzīves telpās. Ir atvērts sadarbībai ar izglītības un pētniecības institūcijām, uzsvērts motivācijā, kāpēc SIA “Pavasars Housing Construction” ir pelnījis “Zelta čiekuru”.

“Pamatā ir komandas nopelns un vēlme visiem augt,” “Ziemeļlatvijai” uzsver uzņēmuma valdes loceklis un īpašnieks Inguss Pavasars un atzīst, –  pēc apbalvojuma saņemšanas ir labas sajūtas.

SIA “Pavasars Housing Construction” ir ieguldītas ievērojamas investīcijas, lai modernizētu ražošanas līnijas, tai skaitā iegādātos logu detaļu frēzēšanas robotu un krāsošanas robotu.

“Lemjot par “Zelta čiekura” piešķiršanu, lielākā uzmanība tika pievērsta uzņēmuma  programmatūrai, tam, kā inovatīvi notiek informācijas apmaiņa iekšienē un datu nodošana no klienta līdz iekārtām. Programmatūrā ir investēts pamatīgi, pēdējā gadā vien – 300 tūkstoši eiro,” uzsver Inguss Pavasars.

1992. gadā viņa dibinātais ģimenes uzņēmums SIA “Pavasars” šobrīd ir  izaudzis līdz piecu uzņēmumu grupai, kas apvieno uzņēmumus “Pavasars Windows”, “Pavasars Wood Constructions”, “Pavasars Housing Construction” un “Pavasars Energy”. 

SIA “Pavasars Housing Construction” 2020. gadā saņēma arī Raunas novada pašvaldības apbalvojumu “Lielākais darba devējs un nodokļu maksātājs Raunas pagastā”. Uzņēmumā strādā 125 darbinieki, bet visā uzņēmumu grupā  – 168. 

Smiltene