Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Smiltenes novadā nedrīkstēs audzēt ģenētiski modificētus kultūraugus 2

Smiltenes novada dome trešdien, 28. aprīlī, nolēma aizliegt Smiltenes novadā audzēt ģenētiski modificētos kultūraugus.

Pašvaldība pieņēmusi saistošos noteikumus "Par aizliegumu ģenētiski modificēto kultūraugu audzēšanai Smiltenes novadā", kas stāsies spēkā pēc Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas atzinuma saņemšanas.

Šie noteikumi nosaka, ka ģenētiski modificētos kultūraugus aizliegts audzēt Bilskas, Blomes, Brantu, Grundzāles, Launkalnes, Palsmanes, Smiltenes un Variņu pagastā un Smiltenes pilsētā.

Pēc noteikumu apstiprināšanas aizliegums būs spēkā piecus gadus. Lēmuma izpildi kontrolēs Valsts augu aizsardzības dienests.

Smiltenes novada domes izpilddirektors Kārlis Lapiņš skaidro, ka lēmums par ģenētiski modificēto kultūraugu audzēšanas aizliegumu pieņemts arī kaimiņu novados.

Deputāti lēmumu atbalstīja un, apspriežot "ģenētisko augu" ietekmi uz apkārtējo vidi pat pajokoja par "bitēm pūču lielumā".

Novada deputāte, pašvaldības lauku attīstības speciāliste Dzintra Ķikase skaidro, ka visbiežāk audzētie ģenētiski modificētie kultūraugi ir kukurūza un kartupeļi.

"Paskatoties pētījumu materiālus, jāsecina, ka šādi izaudzētā pārtika, ko lietojam, ne tikai ietekmē mūsu veselību, bet arī sagrauj zemi un tajā mītošos tārpiņus, un tālāk tas ietekmē paaudžu paaudzes. Esam par to, ka vajadzētu arī mums pieņemt šos noteikumus un aizliegt audzēt šādus kultūraugus," domes sēdē skaidroja Dz. Ķikase.

Deputāte arī piebilst, ka, piemēram, ģenētiski modificētos kartupeļus var atpazīt jau pēc izskata, jo tie ir daudz lielāki par parastajiem tupeņiem.

"Šādi kultūraugus var izaudzēt ātrāk un lētāk. Vienīgā baža, - aizliedzot šo metodi, nebūsim konkurētspējīgi attiecībā pret ģenētiski modificēto kultūraugu audzētājiem Lietuvā un Polijā. Tik lēti, kā viņi, mēs ražu neizaudzēsim," savu viedokli sēdē izteica deputāts, Smiltenes pagasta zemnieks Ivars Ādamsons.

Ja novada dome saņems lauksaimnieku iesniegumu par to, ka lēmums aizliegt audzēt ģenētiski modificētus kultūraugus Smiltenes novadā ietekmē viņu konkurētspēju, tad pārskatīs šo lēmumu.

Komentāri 2

Jons

Nu labāk jau ēst savu paiku-ne ķimizētu un modificēto,kam to vajag,lai brauc uz ES un rij pilnām mutēm.


Malači-beidzot pieņem ar ko gudru un saprātīgu.

pirms 10 gadiem, 2010.05.05 10:17

Juris.

Man aug modificeeti rediisi, tomaati. Katru reizi tirgoju pie topa.

pirms 10 gadiem, 2010.05.05 13:24

Novados