Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Strencēniete Elga Klimeto, pērkot kafiju, laimē bezmaksas ceļojumu uz Centrālameriku. 2

Jūs esat laimējusi galveno balvu - apmaksātu ceļojumu uz Kostariku divām personām! Strenču vidusskolas ēdnīcas konditori Elgu Klimeto tālruņa zvans ar šādu paziņojumu pārsteidza veikalā. Zīmīgi, - tajā pašā, kurā viņa iepriekš nopirka ikdienišķo kafijas "Paulig Classic" paku ar loterijas uzlīmi.

 

Pirmā reakcija bija pamatīgs apmulsums. Tad prātā iešāvās doma, kur gan tāda Kostarika atrodas? Strencēniete mājās ņēma palīgā ģeogrāfijas atlantu. No uzzinātā uztraukums kļuva vēl lielāks. Valsts, uz kuru jābrauc atpūsties, iepletusies zemes šaurumā starp Ziemeļameriku un Dienvidameriku, starp Nikaragvu un Panamu, Klusā okeāna un Karību jūras krastā.

 

 

Kādreiz Elga prātoja, - interesanti, kā ir tur, otrā pasaules malā, bet sapņus vienmēr aprāva ar domu, ka nekad jau tur nenokļūs un to neredzēs.

 

Līdz šim viņa nekur tālāk par Igauniju un Lietuvu nebija aizbraukusi. "Ak jā, bērnībā kopā ar mammu biju Karpatos," viņa piebilst. Nekad mūžā Elga nebija lidojusi ar lidmašīnu.Pirmā doma bija atteikties no laimētā ceļojuma.

 

 

Tagad, kad aiz muguras ir 10 lieliskas, kopā ar dzīvesdraugu Anriju Jansonu pavadītas dienas Centrālamerikā, strencēniete priecājas, ka nenoraidīja iespēju uz turieni aizceļot.

 

Kostarikā viss viņiem bija par brīvu - ekskursijas, mitināšanās četrzvaigžņu viesnīcās, ieskaitot neierobežotas ēdienreizes viesnīcu restorānos un uzkodu bāros un dzērienus kokteiļu bāros. Viss ceļojums bija saplānots tikai abiem strencēniešiem. Tas nebija grupas brauciens. Par viņiem rūpējās krievu tautības gids.

 

"Abiem kopā mums bija jāiztērē seši tūkstoši eiro, ieskaitot aviobiļetes," piebilst akcijas "Atklāj īstu Kostariku!" laimīgā uzvarētāja.

 

Brauciena laiku Elga varēja izvēlēties pati. Tika nolemts uz Kostariku doties februārī, kad tur ir eiropiešiem piemērotāks klimats. Nav tik karsts un sutīgs.

 

"Nezinu, kurš man piespēlēja šādu ceļojumu," par likteņa labvēlību priecājas Elga. Viņa gribētu uz Kostariku aizbraukt vēlreiz, ar tagadējo prātu.

 

Kaut arī esot izmantojusi visu, ko vien ceļojuma organizatori piedāvāja, baudīt atpūtu traucējis uztraukums: gan lidošanas dēļ (tā tomēr izrādījās tīri patīkama), gan atrašanās tik tālu projām no mājām, gan svešā vide un apkārt dzirdamā nesaprotamā spāņu valoda.

 

Taču Elgai ceļojumi ne vien uz Ameriku, bet pat uz daudz tuvākām zemēm par savu naudu ir tikai sapnis. Daudzi sakot: "Tev jau tagad āķis aiz lūpas". "Jā, gribētos, protams, kaut kur aizbraukt. Taču no algas neko iekrāt nevar. Arī kredīti saņemti iepriekš," viņa atzīst.

 

Atliek cerēt uz nākamo veiksmi loterijā. Elga gan teic, ka ar tādām lietām līdz šim nav aizrāvusies. Akcijās, izlozēs un citos tamlīdzīgos pasākumos piedaloties reti. Agrāk gan izdevies laimēt fotoaparātu "Coca - cola" akcijā.

 

Šoreiz nodomājusi, - kafiju ģimenē viņi dzer daudz, un tad jau var ziedot 25 santīmus īsziņai par reģistrāciju. Augstākais mērķis bijis laimēt kafijas paciņu.

Kostarika Elgai palikusi atmiņā ar līkloču ceļiem kalnos, vulkāniem, tropu mežiem, silto klimatu, dabu, kā arī ar cilvēku dzīves līmeni.

 

"Latvijai jāmācās no Kostarikas, kā pārvarēt krīzi," spriež strencēniete. "Tur pārrēķinot vidējā alga ir aptuveni 250 lati mēnesī, līdzīgi, kā mums, un arī cenas ir tādas pašas, kā Latvijā. Mums stāstīja, ka medicīna un izglītība Kostarikā ir par brīvu. Viņiem ir tautas vēlēts prezidents, kuru cilvēki mīl."

 

Kostariku galvenokārt baro kafijas plantācijas un tūrisms. Strencēnieši sastapuši daudz tūristu no Amerikas un Vācijas. Vācu pensionāri, balstot viens otru vai atspiežoties uz spieķa, naski devušies gan uz karstajiem avotiem, gan Arenāla vulkāna pakāji.

 

Pēc izvirduma 1968. gadā Arenāla vulkāns joprojām ir aktīvs. Tvaiku, gāzu strūklu un lavas straumju dēļ tūristus nelaiž tālāk par tā piekāji. Elga atzīst, ka sajūta bijusi dīvaina. Pretī vulkāna varenumam cilvēks izjūt sevi kā niecību. Netālu no vulkāna atrodas karstie avoti un baseini. Pēc mērcēšanās tajos āda palikusi tik maiga, kā mazam bērnam.

 

Elga un Anrijs iebrida arī Klusā okeāna līcī, bet no peldes atteicās. Arī citi tur peldas maz, jo paisuma un bēguma dēļ ūdens līcī ir duļķains, un nevar redzēt, kas vēl tajā peld.

 

 

Piemēram, bīstami tuvu gar strencēniešu kājām aizpeldēja raja. Tā nu viņi labāk izvēlējās atpūsties pie viesnīcas peldbaseina. "Bet ūdens gan Klusajā okeānā ir ļoti sāļš, kā pārsālīta zupa. Pagaršoju," smaida Elga.

 

Vēl pirms izlidošanas mājup strencēnieši ekskursijā apskatīja Kostarikas galvaspilsētu Sanhosē un turienes Kolumba laika Zelta muzeja bagātības.

 

Tagad Elgai atsākusies ikdiena, ko silda atmiņas par tālo zemi. Jau pierasts pie Latvijas ziemas, par ko gan ceļotāja samaksājusi ar noķertu bronhītu. "Aklimatizācijas sekas," spriež strencēniete.

Komentāri 2

o

Liels prieks, ka cilvēkam tā paveicās. Es gan nekad tādām loterijām neticu, tātad nekas arī nebūs. :)))

pirms 11 gadiem, 2009.03.14 18:19

Novados