Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Strenči arī novadā saglabājuši tradīciju konkursā noskaidrot sakoptāko sētu

Arī novadā Strenču pilsēta nav zaudējusi vienu no savām tradīcijām - ikgadējo konkursu par sakoptāko pilsētas sētu. Laureātus apbalvos Strenču pilsētas svētkos 1. augustā.

 

Pērn individuālo māju grupā galveno balvu - koktēlnieka Guntara Brieža gatavotu plāksni - saņēma strencēniete Ilze Aide. Viņas privātmāja Raiņa ielā 5 citus gadus vairākkārt ir iekļuvusi konkursa laureātu vidū.

Arī šovasar, kad šajā sētā viesojas "Ziemeļlatvija", pagalms un dārzs ir rūpīgi sakopts: puķu dobēs un sakņu dārzā - nevienas nezāles, zāliens - nopļauts.

 

 

Gandrīz ik uz soļa uzmanību piesaista ar izdomu veidotas "odziņas", piemēram, sausa koka zarā nostiprināts dekoratīvs zirnekļa tīkls ar visu "zirnekli" pie saimniecības ēkas sienas, vai koka aka mazuļa augumā ar nojumi, spainīti un puķu podu uz vāka.

 

 

Mājas saimniece I. Aide ikdienā strādā Strenču psihoneiroloģiskajā slimnīcā par medicīnas statistiķi. Vakaros un brīvdienās viņa rosās dārzā nevis konkursa, bet sava prieka dēļ, jo tā viņai ir vislabākā atpūta. "Gribas, lai pašiem būtu patīkami iziet pagalmā. Taču arī konkursā vajag piedalīties. Pilsēta rezultātā kļūst sakoptāka, it īpaši uz gaidāmajiem pilsētas svētkiem," domā pērnā gada Strenču sakoptākās sētas īpašniece.

 

 

Šogad I. Aide piedalīsies konkursa vērtēšanas komisijā. Atbilstoši nolikumam viņas māja, tāpat kā citi savulaik galveno balvu ieguvušie īpašumi, netiks vērtēti.

 

Vērtēšanas komisijas priekšsēdētāja, Strenču novada domes saimnieciskās darbības departamenta vadītāja Gita Siliņa cer, ka arī šogad konkursam netrūks atbalstītāju. Tas gan nav obligāts pasākums. Tie strencēnieši, kuri nevēlas, lai pie viņu sētas klauvē vērtētāji, var atteikties no līdzdalības konkursā, līdz 24. jūlijam par to informējot pašvaldību.

 

 

Komisija pilsētu apsekos jūlija pēdējā nedēļā. Vērtēšana notiks četrās grupās. Tās ir: domes pakļautības iestādes; pilsētas iestādes, organizācijas, veikali un uzņēmējsabiedrības; daudzdzīvokļu mājas; individuālās mājas. Individuālo māju grupā noteiks piecus laureātus un galvenās balvas ieguvēju. Komisija vērtēs īpašumus pēc 10 kritērijiem, arī pēc pērn ieviestās videi draudzīgās saimniekošanas, piemēram, pārbaudīs, kur cilvēki liek savus sadzīves atkritumus.

 

 

Pirmo gadu komisijā strādās strencēniete diplomēta dārzniece Zaiga Rožlapa. Agrāk, rīkojot sakoptības konkursu, pašvaldība bija spiesta meklēt vērtētājus dārzniekus vai ainavu arhitektus citās pilsētās vai pagastos. Šādu speciālistu viedoklis ir svarīgs, jo komisija skatās arī zālienu, celiņu un laukumu plānojumu un dekoratīvos stādījumus un to plānojumu.

 

 

Vērtējot mājas, I. Aide vispirms raudzīsies, cik daudz katrā sētā paveikts ar saimnieku izdomu, neieguldot lielus līdzekļus.

 

 

"Lai māja un tās apkārtne būtu sakopta, nevajag daudz naudas. Glīti izskatās pat viena samtenīte nopļautā zālienā, vai interesants, no meža atnests sauss koka zars, ko var izmantot par dekoru," pieredzē dalās saimniece. Šogad viņa nav pirkusi nevienu puķu stādu. Visi ziedi dārzā ir pašas izaudzēti.

 

 

Vecmāmiņai dārza darbos palīdz piecus gadus vecā Rēzija. Meitenītei uzticēta pašai sava dobe, kurā aug kumelītes, kliņģerītes, vijolītes un meža zemenītes. Vecmāmiņai viņa arī palīdzējusi no akmeņiem veidot mazu baseinu.

 

 

Rēzijas čaklumu pērn novērtēja konkursa komisija. "Ir slavējami, ja bērni jau tik agrā vecumā tiek iesaistīti dārza darbos. Šajā sētā bērniem ir arī savs rotaļu stūrītis, kurā viņi labi jūtas," saka G. Siliņa.

Novados