Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Sedā būs muzejs 13

Lauku atbalsta dienests apstiprinājis Strenču novada domes iesniegto LEADER projektu Sedas pilsētas kultūrvēsturiskā mantojuma (1953-1990) ekspozīcijas izveide.


Projekta mērķis ir Sedas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un pieejamības nodrošināšana plašai sabiedrībai un nākamajām paaudzēm, pielāgojot vēstures ekspozīcijas un vēstures priekšmetu krājuma telpas un iegādājoties kultūrvēsturisku priekšmetu kolekciju.2012.gadā, Strenču novada domei veiksmīgi piesaistot ELFLA  līdzekļus, izdevās daļēji (daļa no 1 stāva) rekonstruēt unikālo Sedas kultūras namu, kas būvēts 1959.gadā.

 Tas netika izmantots kopš 1997.gada un bija nolemts bojāejai. Rekonstrukcijas darbu mērķis bija saglabāt pēc iespējas autentiskāku šīs ēkas izskatu, kas būtu uzskatāms kā Staļina valdīšanas laika arhitektūras liecinieks.

Projekta Sedas pilsētas kultūrvēsturiskā mantojuma (1953-1990) ekspozīcijas izveides ideja radās pateicoties atjaunotā Sedas kultūras nama telpu pieejamībai un Sedas pilsētas iedzīvotājas Valentīnas Ainas Zaikovskas piedāvājumam Strenču novada domei iegādāties padomju laika liecību kolekciju, kurā ir vairāk kā 3000 priekšmetu. Kolekcijas eksponātus ilgus gadus vācis vēsturnieks Aldis Zaikovskis, kas savu mūža darbu un aizraušanos vēlējies atstāt Sedā, kur tai ir īpaša nozīme. Diemžēl, pats kolekcijas autors no dzīves aizgāja 2012.gadā. 

Sedas pilsētas pastāvēšanas 20. gadadienā Sedas vidusskolas muzejā apskatei tika izstādīta daļa Alda Zaikovska kolekcijas priekšmetu. Iedzīvotāji izrādīja lielu interesi par eksponātiem, kuriem papildus tika pievienoti skaidrojumi par to rašanos un nozīmi. 

Projekta ideja ietver arī Strenču novada muzeja pilnveidošanu, kurā Sedas kultūras nams, tajā pieejamās telpas un ekspozīcija darbotos kā Strenču novada muzeja filiāle. Vienota novada muzeja misija - iesaistot novada iedzīvotājus, vākt, apkopot un pētīt novada kultūrvēstures liecības, veikt visas nepieciešamās aktivitātes to saglabāšanai un popularizēšanai, kā arī padarīt kultūras mantojumu pieejamu plašai sabiedrībai. Šīs ievērojamās padomju laika kolekcijas priekšmetu vērtības saglabāšana tieši Sedas pilsētā rosina tās muzealizāciju, proti, veido tā saukto „dzīvo muzeju”. 

Sedas pilsētas arhitektūra var sniegt daudz eksotikas tās apmeklētājiem, savukārt, padomju laika kultūras mantojuma ekspozīcija padziļinātu apmeklētāju pieredzi. Purvs kā dabas objekts, kas jau eksistēja, un pilsētas arhitektūra kā cilvēka radīts kultūras objekts kopā veido materiālo kultūru, cilvēces mantojumu, kas ir muzeja darba pamats. 

Projekta ietvaros paredzēts iegādāties padomju laika kolekciju,  veikt eksponātu atlasi un ekspozīcijas izveidi,  veikt remontu Sedas kultūras nama otrā stāva telpās, labiekārtot un pielāgot tās Strenču novada muzeja filiāles funkciju pildīšanai.  

Šī projekta aktivitāšu realizēšana būs nozīmīgs priekšnoteikums novada kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā un tūrisma attīstībā. Šeit nevar nepieminēt 2012.gada janvārī apstiprināto Igaunijas-Latvijas-Krievijas pārrobežu projektu, kura ietvaros 2012. gada jūlijā tika ierīkots bruģēts atpūtas laukums Sedas kultūras nama priekšā. 

Tas aprīkots ar velonovietni, soliņiem, atkritumu urnām izveidojot zaļumstādījumus. Šī paša projekta ietvaros gar ielas malu izveidotas apgaismojuma laternas. Vieta tika izvēlēta, apzinot tūristu lielo interesi par Sedas pilsētu kā unikālu Staļina laika pilsētapbūves objektu un pilsētai piegulošā Sedas tīreļa dabas procesiem. Tūrismam labvēlīgie apstākļi nenoliedzami palielinās arī ēkas izmantošanas potenciālu. 

Projekta rezultātā tiks izremontētas, pielāgotas un iekārtotas 3 telpas (1.-ekspozīcijas izvietošanai, 2. - krājuma glabāšanai, 3. aktuālu izstāžu organizēšanai, muzeja viesu un tūristu uzņemšanai) Sedas pilsētas kultūras nama 2.stāvā, izveidota un sabiedrības apskatei pieejama ekspozīcija „Padomju laika mantojums Sedas kultūras namā”, kas turpmāk tiks papildināta un pilnveidota, iesaistot iedzīvotājus. Ekspozīcijas izveidē tiek respektēts Sedas kultūras nams kā eksponējams arhitektūras piemineklis. Vienlaikus saglabāts padomju laiku kultūras mantojums un nodrošināta tā pieejamība plašai sabiedrībai.

Komentāri 13

...........

Sedā būs nevis muzejs, bet viena istaba vai maza zāle ar pārdesmit foto pie sienas un tikpat daudziem eksponātiem. Pārējos te minētos 3000 eksponātu paredzēts sabāzt blakus ''kaptjorkā''. Vēl viena istaba domāta kur Sedas runasvīriem publiski un privāti kafiju dzert. Īsi sakot, tas būs parasts veco laiku ''sarkanais stūrītis'' par kūdras ražotnes ''darba slavas'' laikiem. Muzeju vispirms veido darbinieki, kurus Seda neatradīs - no Valmieras tak nebrauks.
Bet tā jezga jau nebija ap muzeju, tikai ap fondu apgūšanu.

pirms 6 gadiem, 2013.12.21 11:11

zinošjai/jam

Tieši tā, no Valmieras brauks un nevis viens, bet 2 eksperti!

pirms 6 gadiem, 2013.12.21 11:14

Valts Krauklis

cik tad no projekta naudas tiks nozagta par labu Sedas domei?

pirms 6 gadiem, 2013.12.21 12:54

Виталька

Cik Strenči nozaga naudas, kuri bija Sedai?

pirms 6 gadiem, 2013.12.21 13:47

xxx

Sedas domes sen vairs nav...

pirms 6 gadiem, 2013.12.28 09:05

projekta rakstītājs

Projekta rakstīšanas laikā tika nozagti 300 tūkstoši latu, izdzertas 12,5 x 0,25 ml krūzītes kafijas. Plānots vēl nozagt 15kg kūdras brūnā stūrīša labiekārtošanai un 12 tūkstošus eiro sīkiem izdevumiem - cepumiņi, austerītes, stores ikri u.c. Celtniecības darbiem plānots atlicināt nepilnus 8 tūkstošus un tad, kas paliks pāri, par to tad arī iepirks eksponātus kolekcijai. Projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 7 800 Ls. Kas vēl kādam nav skaidrs. Uzdodiet jautājumus, labprāt atbildēšu!

pirms 6 gadiem, 2013.12.21 15:48

jautājums

Vai tev, Rīgas kretīn, lasīt slinkums ka nepamanīji - eksponāti sen sagādāti. Škic uz Dienas portālu šķidri brūno laist.

pirms 6 gadiem, 2013.12.21 19:23

ghj

Loti laba ideja. Ja vel ekspozicija attelotu vietejo cilvekresursu un purva geologisko vesturi, tad sadam muzejam vispar cenas nebutu, lai veicas!

pirms 6 gadiem, 2013.12.22 12:22

paldies

cik zinu, AS Seda ir savs krājums, iespējams ar laiku var salikt spēkus kopā! Vismaz eksponēt šo krājumu mainīgajā ekspozīcijas daļā. Paldies par ierosinājumu. Gaišus svētkus pozitīvam cilvēkam!!!

pirms 6 gadiem, 2013.12.22 12:47

a kuram vajadzigs

sis okupantu pereklis? kurs tur brauks? etniskie vatniki no lielkrievijas? ko vini tur neredzeja, ja lielkrievija viss tapat sobaltdien.

sedu butu pareizi atdot kiniesiem, lai tur apmetas un maksa nodoklus toposajam valkas novadam.

pirms 6 gadiem, 2013.12.22 21:46

es

Stipri griezs priekšstats, bet, ja gribi, paliec ar tādām domām!

pirms 6 gadiem, 2013.12.23 11:02

es zinu vienu

Latviju latviesiem, un nav ko te celt demagogiju par un ap krieviem, jo tiem iedosi pirkstu apedis dzivu veselu.

pirms 6 gadiem, 2013.12.23 21:28

Es

Es labprāt satiktos ar visiem morāli atpalikušajiem kurus laikam Strenčos vel nav izārstējuši ;) Un gan paskaidrotu kam un kur ir jādzīvo un ar ko ir jādomā

pirms 6 gadiem, 2013.12.26 11:57

Sedas pilsēta