Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Strenčos svinēs depo simtgadi 2

Šo sestdien, 10. jūlijā, Strenčos pulcēsies ugunsdzēsēji, lai atzīmētu pilsētas depo ēkas simtgadi. Skatītājiem tā būs iespēja Gaujmalā pie Vecā ozola redzēt ugunsdzēsēju draudzības sacensības.

Sacentīsies komandas no Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Strenču, Smiltenes, Jaunpiebalgas, Apes un Monistes (Igaunija) posteņiem.

Strenču postenis jau pošas ciemiņu sagaidīšanai. Depo ēkā notiek kosmētiskais remonts. Top stends, kurā izliks senas fotogrāfijas no pilsētas ugunsdzēsēju depo vēstures. Tās izstādei uzticēja strencēniete, skolotāja Sarmīte Krūze.

"Cik daudz cilvēku te kādreiz strādāja! Visi baltās formās, skaistās ķiverēs. Ugunsdzēsējiem kādreiz pat bija savs orķestris, kas spēlēja visos pasākumos," fotogrāfijās redzētais atstājis iespaidu uz Strenču posteņa komandieri virsleitnantu Alekseju Jefimovu.

Strenčos brīvprātīgās ugunsdzēsēju biedrības depo uzcēla 1910. gadā no maija līdz septembrim par apkārtnes iedzīvotāju ziedojumiem un svinīgi iesvētīja tā paša gada 19. septembrī (uz jūliju svinības pārceltas, lai tās nesakristu ar ražas novākšanas un skolas laiku - redakcijas piezīme).

Ēkas celšanai zemes gabalu Strenču miesta centrā piešķīra toreizējais Jērcēnu barons. Līdz mūsdienām nav saglabājies stallis, kur aizvadītā gadsimta sākumā ugunsdzēsēji turēja savu transportu - zirgus un pajūgus.

Strenču depo atrodas Ugunsdzēsēju ielā, kas savu nosaukumu ieguvusi, pateicoties šai ēkai. Arī mūsdienās VUGD postenis atrodas vēsturiskajā celtnē. Postenī maiņās strādā 14 cilvēki: komandieris A. Jefimovs, četri vada komandiera vietnieki - Aleksandrs Jefimovs, Grigorijs Vērdiņš, Andris Lāns un Alans Zuza, četri ugunsdzēsēji - Ilmārs Lucko, Edijs Tomašs, Artūrs Beiša un Juris Silavs, un pieci autovadītāji -Vladimirs Brjuņins, Ainārs Vanags, Andris Roštoks, Jānis Ozols un Uģis Ozols.

"Brīnišķīgi, izpalīdzīgi puiši un ļoti labi cilvēki! Ja mums gadās kāda ķibele, tad parasti skrienu pie viņiem," ugunsdzēsējus slavē viņu tuvākā kaimiņiene pensionāre Lūcija Leitāne no Ugunsdzēsēju ielas 14.

Viņi izpalīdzot, ja saplīsusi automašīna, vai arī, ja vajag uzlikt gāzes balonu, kā arī citos sadzīves darbos. L. Leitāne mājā blakus depo dzīvo 35 gadus. Šajā laikā postenī nomainījušies daudzi ugunsdzēsēji. Vieni dodas izdienas pensijā, bet citi nāk vietā.

VUGD Strenču postenī no pašreizējiem darbiniekiem visilgāk - vairāk nekā 20 gadus - strādā autovadītājs V. Brjuņins. Šogad viņš pensionēsies.

20 gadus postenī strādā tā komandieris A. Jefimovs. Šopavasar Valsts prezidents Valdis Zatlers viņam pasniedza Viestura ordeni par ilggadēju un pašaizliedzīgu dienesta pienākumu izpildi un lielu personīgo ieguldījumu VUGD attīstībā Latvijā, it īpaši Ziemeļvidzemē.

Strenču postenī pat izveidojušās ugunsdzēsēju dinastijas. Kopā strādā brāļi Ozoli, tēvs un dēls Jefimovi. Kad pensijā devās Guntars Tomašs, viņu nomainīja dēls Edijs.

"Mūsu kolektīvs ir spēcīgs. Daudzi izgājuši ugunsdrošības kursus un ieguvuši attiecīgu kvalifikāciju," kolēģus slavē A. Jefimovs.

Depo simtgades svinības sestdien orientējoši no pulksten 9.30 līdz 10.00 atklās ar ugunsdzēsēju ierindu un viesu uzrunām pie depo ēkas. Pēc tam ap pulksten 10.00 Gaujmalā pie Vecā ozola sāksies ugunsdzēsēju sacensības. Būs trīs disciplīnas: izvēršanās kaujai ar motorsūkni, jautrības stafete un zābaka mešana, kuras laikā redzamību apgrūtinās īpašas brilles.

Ugunsdzēsēji cer, ka skatītājiem būs interesanti. Jautrības stafetē būs dažādi pārbaudījumi, piemēram, cilvēka glābšana uz ūdens un boulings, kurā ķegļu vietā izmantos ūdens strūklu no ugunsdzēsēju šļūtenes. Komandai vajadzēs arī savaldīt ūdeni, kas plūdīs pa dažāda diametra caurumiem no divus metrus augstas caurules. Par "korķi" jāizmanto rokas, kājas un pārējais ķermenis.

Tās būs ikgadējās minēto VUGD posteņu sacensības, kas notiks jau 15. gadu.

Komentāri 2

sa

loti patika redzetais. ta turpinat; lai viss izdodas!!!

pirms 10 gadiem, 2010.07.12 10:08

prieks

Braši vīri tie mūsu "pažarnieki", lai veselība un izturība darbā un uguns stihijas savaldot.

pirms 10 gadiem, 2010.07.12 14:26

Novados