Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Strenčos taps piemineklis vētras nolauztajam Vecajam ozolam 4

Atstāt guļam zemē vai atdot vietējam koktēlniekam, lai viņš darinātu skulptūru? Strencēnieši nav viensprātis, ko darīt ar augusta vētrā Gaujas krastā nolūzušā Vecā ozola stumbra fragmentu, lai saglabātu varenā koka piemiņu. Sirmais "milzis", gadiem ritot, bija kļuvis par pilsētas neoficiālu simbolu. Tā bojā eju cilvēki pārdzīvoja līdz asarām.

Novada domes vadība atbalsta ideju Vecā ozola apzāģēto stumbra daļu atstāt guļam zemē, saglabājot kā dabas pieminekli. Pašvaldība jau sadarbojas ar Valmieras mežniecības mežziņa vietnieku, novada deputātu Jāni Enci, lai atrastu labāko variantu, kā to izdarīt. "Ziemeļlatvija" uzklausīja arī iedzīvotāju priekšlikumus.

Strencēniete Agita Boķe domā, ka zemē gulošais stumbrs neizskatīsies glīti, tāpēc rosina atdot lielo bluķi vietējam koktēlniekam Guntaram Briedim, lai viņš pagatavotu simbolisku skulptūru. Vietā strencēniete aicina iestādīt jaunu ozolu. To pašvaldība jau nolēmusi arī pati un konsultēsies ar speciālistiem par piemērotāko stādīšanas laiku - rudeni vai pavasari. Jauno kociņu stādīšanu iecerēts padarīt par pilsētai svinīgu notikumu.

Valsts akciju sabiedrības "Latvijas valsts meži" Austrumvidzemes mežsaimniecības Silvas iecirkņa vadītājs Normunds Vīksna kā piemērotāku stādīšanas laiku iesaka pavasari. Taču, ja rudens ir silts un mitrs, tad ozolu smilšainā augsnē var stādīt pat oktobrī, tikai jaunais kociņš labi jāpierok.

Strenču novada domes priekšsēdētājs Jānis Pētersons piebilst, ka ir arī ideja savākt Vecā ozola zīles un mēģināt izdiedzēt jaunu kociņu, iestādot to papildus. Zīles blakus koka stumbram "Ziemeļatvija" šonedēļ gan nemanīja. Tuvumā sastaptais piektklasnieks Jānis Muruška stāsta, ka ozolzīļu bija daudz, bet tās aizvestas kopā ar Vecā ozola nozāģētajiem zariem.

Blakus ozola stumbram vēl palikusi sazāģēto bluķīšu un zaru atlieku kaudze. Pašvaldības vadītājs sola piemērotākos no tiem atdot koktēlniekam G. Briedim, lai viņš izgatavo koka soliņus. Tos novietotu Gaujmalā.

Nākamajā nedēļā J. Ence cer iesniegt Strenču novada domei priešlikumu un skici, kā saglabāt Vecā ozola stumbru, lai tas kalpotu par apskates objektu vairākus gadu desmitus. Viņš redzējis Vācijas un Skandināvijas pieredzi, kā šajās valstīs dara līdzīgos gadījumos. Vecā ozola stumbram ir doma uzlikt jumtiņu, pašu stumbru ar ceļamkrānu pacelt nedaudz no zemes un novietot uz atbalsta stieņiem, bet blakus novietot informācijas stendu par Veco ozolu un tradīcijām, kas saistās ar šo koku, tai skaitā koka mizā veiktajām atzīmēm par lielākajiem plūdiem.

A. Boķe spriež, ka šā pavasara milzīgie plūdi veicināja koka bojāeju, jo izskaloja saknes. Koka vidus jau agrāk bija izpuvis un tika cementēts. Daudz kas ticis darīts, lai koku saglābtu, tāoēc strencēnieši neesot gaidījuši, ka "milzis" nolūzīs.

"Cilvēki ļoti pārdzīvoja, jo Vecais ozols ir mūsu pilsētas simbols. Arī es, cik sevi kopš bērnības atceros, tik atceros arī Veco ozolu. Vairākas dienas pēc vētras ļaudis nāca un brauca skatīties nogāzto koku, kaut gan turpat zemē mētājās vētras norautie elektrības vadi. Daudzi cilvēki piemiņai paņēma ozola zarus," atceras A. Boķe. Arī viņai mājās ir tāds suvenīrs.

Strencēniete iesaka pašvaldībai uzklausīt arī sabiedrības viedokli, kā vislabāk saglabāt Vecā ozola piemiņu. Piemēram, Strenču iedzīvotāja Aija Mihailovs pat domā, ka nevajadzētu darīt neko, - zemē gulošo koka stumbra fragmentu aizvākt un vietā jaunu kociņu nestādīt.

Tik krasa rīcība gan nav gaidāma. "Strenčos cilvēki saka, - pie Vecā ozola. Vieta šo nosaukumu saglabās, un vecais koks paliks dabas pieminekļa veidā," sola novada domes izpilddirektors Aivars Auniņš.

Komentāri 4

laikraksta lasītāja

Piekrītu Agitas Boķes ierosinājumam.
Kultūrvēsturiskās vērtības jāsaglabā , un to vislabāk var izlemt Strenču iedzīvotāji.

pirms 10 gadiem, 2010.08.27 11:23

varjaubūt,

tomēr, tā nemitīgā skatīšanās atpakaļ, sērošana par visiem aizgājušās dzīves skaistajiem momentiem, aizmiglo acis skatam nākotnē! Par to iesaku padomāt! No sērošanu brīvajos brīžos...

pirms 10 gadiem, 2010.08.27 14:47

varjaubūt!
Tak ne jau sērošanai, bet nākotnei kā apskates objekts - vēstures liecinieks, ja vēl skaista teika klāt... un bilde kā bija kad bija "uz kājas"...

pirms 10 gadiem, 2010.08.27 16:04

kiki

Tas jau spiediens no sabiedrības puses, dome pilda sabiedrības uzstādījumus. Un sabiedrība ir- mēs paši, mūsu draugi, kaimiņi, radi u.c.
Tādēļ tiek meklēts labākais variants, kas apmierinās lielāko sabiedrības daļu. Visi nekad nedomās vienādi.

pirms 10 gadiem, 2010.08.29 11:56

Novados