Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Strenču luterāņu baznīcas torņa smailē karstumā strādā alpīnisti

Spītējot saules svelmei, dienu pēc dienas Strenču luterāņu draudzes baznīcas torņa smailē lielā augstumā strādā alpīnistu brigāde. Līdz nākamās nedēļas nogalei viņiem jāpabeidz nomainīt jumta segums krusta piekājē un virs notekām.

Šo ceturtdien alpīnisti virs dievnama torņa pacēla restaurēto krustu, ko pirmo reizi uzstādīja 1936. gadā, - tad pat, kad uzcēla baznīcas torni. Pats dievnams uzbūvēts 1907. gadā.

Alpīnistu brigādes vadītājs Aivars Rutkis secina, ka torņa rekonstrukcijai bija pēdējais laiks un tagad baznīca ir izglābta. "Ja darbus atliktu vēl uz pāris gadiem, tad krusts būtu nokritis un tornim vajadzētu mainīt visu augšu. Tās būtu jau pavisam citas izmaksas," spriež alpīnists.

Strenču evaņģēliski luteriskā draudze ieguva finansējumu baznīcas torņa rekonstrukcijai, iesniedzot draudzes locekles, restauratores Lienes Opmanes uzrakstīto projektu Valsts Kultūrkapitāla fondā un saņemot tā atbalstu. Fonds šiem darbiem vairākās kārtās piešķīra 3,5 tūkstošus latu. Vēl aptuveni 400 latu ir Strenču luterāņu draudzes ziedojumi.

Strenču evaņģēliski luteriskās draudzes priekšnieks Jānis Ķirsis atzīst, ka tik un tā nepietiek naudas, lai nomainītu visu torņa jumta segumu. Alpīnistiem sākot strādāt, atklājās papildu darbi.

"Gribējās visu, bet varam nomainīt tikai vairāk sarūsējušo un izpuvušo torņa daļu. Savukārt vidusdaļa ir attīrīta no rūsas ar speciālu līdzekli. Šajā daļā jumta segumu vēl gruntēs un divreiz krāsos tādā pašā pelēkā krāsā, kāds ir baznīcas pamatēkas jumts," skaidro J. Ķirsis. Vēl tornī uzstādīs jaunus zibensnovadītājus.

Strenču baznīcas torni rekonstruē alpīnisti Aivars Rutkis, Jānis Rancāns un Kaspars Rutkis. Šādos darbos lielu pieredzi ieguvušais A. Rutkis atzīst, ka, strādājot Strenčos, grūtākais ir izturēt lielo karstumu. Vīri ar interesi izpētījuši ložu caurumus baznīcas torņa jumtā. Tos vajadzējis aizlāpīt vismaz deviņās vietās. "Tornis ir diezgan sašauts. Ir lieli caurumi, kā no šķembām, ir no lodēm, un tad vēl viens ar bisi šāvis. Var redzēt, ka skrotis nav gājušas cauri, bet izsisti robi," stāsta A. Rutkis.

Rekonstruēto Strenču baznīcas torņa jumtu strencēnieši un pilsētas viesi varēs apskatīt jau pilsētas svētkos 31. jūlijā, kad dievnamā pulksten 15.00 sāksies klasiskās mūzikas koncerts.

J. Ķirsis informē, ka kapu svētki Strenču kapsētā notiks 1. augustā. Sākums - pulksten 15.00. Kalpos mācītājs Raitis Jākobsons. Aizlūgumus pieņems tajā pašā dienā stundu pirms dievkalpojuma pie kapličas. Aizlūgumus var pieteikt arī pa tālruni, zvanot draudzes priekšniekam J. Ķirsim (26458564).

Novados