Trikātā vienpersoniski pieņemts lēmums aizskar pagasta iedzīvotājus 56

Ja būtu iepriekš izrunāts un izskaidrots skolas kolektīvam, tad izpaliktu negatīvas emocijas un pārdzīvojumi.

Tā laikrakstam "Ziemeļlatvija" saka apvaicātās Trikātas pamatskolas skolotājas pēc notikuma, kurš satraucis pagasta iedzīvotājus un kuru izraisījis pagasta padomes priekšsēdētājas Cildas Purgales lēmums.

"Noej lejā, dabūsi šoku!" Trikātas skolas aktu zālē jau ilgāku laiku notiek vērienīgs remonts jeb renovācija, kurai piešķirtas valsts investīcijas aptuveni 25 tūkstošu latu apmērā un vēl papildu 10 tūkstoši latu valsts budžeta grozījumos.

Aizvadītās nedēļas sākumā darbi zālē tuvojās noslēgumam. Celtnieki bija ielikuši jaunu grīdu no gaišiem egles koka dēļiem, nokrāsojuši sienas gaiši zaļā tonī ar piesitienu uz dzeltenās krāsas pusi, paplašinājuši skatuvi un nomainījuši elektroinstalāciju. Tumši brūnie, dekoratīvie koka paneļi 12. novembrī vēl atradās savā vietā pie zāles sienām, tāpat kā 1938. gadā, kad Trikātā uzcēla skolas ēku. Vēstures liecībās saglabājušās ziņas, ka tolaik tie darināti no ozolkoka.

"Noej lejā līdz zālei, dabūsi šoku!" pēc pāris dienām kolēģes teica ilggadējai Trikātas pamatskolas pedagoģei un bijušajai direktorei Zeltītei Čakārnei. "Pasmējos, līdz ieraudzīju: paneļi no sienām ir noplēsti un, kā man šķita, nomesti zemē kā nevērtīgas drazas. Bija satraukušies visi, arī skolēni. Pat puikas nāca klāt un prasīja, kas notiek," atceras Z. Čakārne.

Trikātas pamatskolas direktore Ligita Šaicāne stāsta, ka celtniekiem rīkojumu noplēst paneļus devusi Trikātas pagasta padomes priekšsēdētāja Cilda Purgale.

Deputāti nebija lietas kursāTas noticis pēc tam, kad pašvaldības vadītāja ieraudzīja aktu zāli renovācijas darbu noslēguma posmā. "Tā atstāt zāli nevarot, jo paneļi ne pēc kā neizskatoties. Es neesmu vietējā, trikātiete. Manis pēc paneļi var būt un tikpat labi var arī nebūt. Šinī situācijā esmu neitrāla. Kā tauta gribēs, tā būs," saka L. Šaicāne, taču piebilst, ka spēj iedomāties to cilvēku emocijas, kuri Trikātas skolā strādā ilgus gadus.

"Pie baltas grīdas nevarēja atstāt vecus, sporta stundās 20 gadus apdauzītus paneļus. Tā ir skolas aktu zāle, un tai jābūt skaistai. Tāpēc paneļi bija jārestaurē, vai jāliek jauni," savu lēmumu pamato C. Purgale. Pašvaldības vadītāja neslēpj aizvainojumu un sarūgtinājumu par skolas kolektīva rīcību, kāda sekoja pēc paneļu demontāžas."Par to, ka skolā kaut kas notiek, uzzināju no Saeimas deputāta Venta Kraukļa, jo kāds viņam bija zvanījis. Kāpēc man neviens nepajautāja, kas tālāk notiks ar paneļiem, un kāpēc neviens skolā agrāk neuztraucās, redzot, kāda izskatās aktu zāle?" brīnās pašvaldības vadītāja.

Pēc pagasta deputātu iesaistīšanās ir atrasts risinājums. Aktu zālē būs jauni un atjaunoti paneļi, kuri atbildīs zāles jaunajai grīdai un sienām. "Nebijām lietas kursā," par C. Purgales lēmumu noņemt paneļus, saka Trikātas pagasta deputāts Ando Krūze.

"Sanācām kopā un nolēmām, ka 2008. gada vasarā, kad absolventi ieradīsies uz skolas 70 gadu salidojumu, paneļiem ir jābūt atpakaļ. Pagastā sabiedrības lielākā daļa uzskata, ka skolas zālē ir jāsaglabā vēstures aura," piebilst A. Krūze.Pieļāva komunikācijas kļūduJau šobrīd ir skaidrs, ka restaurēt varēs tikai daļu no noņemtajiem paneļiem, kuri tiek uzglabāti skolas šķūnīti. "Tiem vairs nav tādas vērtības, lai ieguldītu lielu naudu atjaunošanā. Restaurācijas izmaksas ir līdz 200 latiem par kvadrātmetru. Mums vajag padomāt, vai varam atļauties tādu naudu," piebilst Trikātas pagasta padomes priekšsēdētāja.

C. Purgale uzsver, ka nevar dzīvot vēsturē visu mūžu. "Trikātas skola nav ne vēstures, ne arhitektūras piemineklis. Nevaram sabiedrisku ēku atjaunot, tikai kavējoties atmiņās. Tas ir labi, taču ēkas remontam jāsasaucas ar mūsdienām. Ir svarīgi, lai, skolas zālē ienākot, ikviens redzētu, ka tur ir skaista, estētiska vide. Es kā pašvaldības vadītāja atbildu, lai valsts investīcijas tiktu izlietotas šādam mērķim," viņa skaidro.

Trikātas skolā "Ziemeļlatvija" uzklausīja viedokli, ka konflikta būtība nav tikai paneļos, bet faktā, kādā veidā, proti, vienpersoniski, pieņemts lēmums par to demontāžu.

"Trikātiešiem ir nostāja, - ja tas ir mūsu, tad tas ir mūsu, un viss," to, kāpēc paneļu noņemšana aizskārusi daudzus pagasta iedzīvotājus, saka Z. Čakārne. "Ja mēs būtu sagatavoti tam, ka tā notiks, tad tagadējās emocijas vēl varbūt izpaliktu. Tagad ir sajūta, ka ir izjaukts kaut kas svarīgs, skolai ļoti zīmīgs. Kāds pasteidzās, varbūt kļūdījās, un tagad jādomā, kā to var labot."

Tā uzskata ne tikai pieaugušie. "Daudziem skolas zāle patika labāk ar paneļiem," skolēnu viedokli atklāj 7. un 9. klases meitenes.

"Pašvaldības vadītāja pieļāva komunikācijas kļūdu, iepriekš neizskaidrojot savu lēmumu," secina A. Krūze. "Viņa nav mācījusies Trikātas pamatskolā, tāpēc varbūt nav uztvērusi šo viņai negaidīto jūtīgumu un to, ka daļai sabiedrības tas varētu būt sāpīgi. Taču Cilda ir personība, kura nebaidās pieņemt lēmumus. Par viņas atbalstu skolai un izglītībai liecina tur paveiktie darbi. Tagad viņai tiek uzbrukts, taču neuzskatu, ka priekšsēdētāja gribēja ko ļaunu. Šoreiz tā iznācis, ka vajadzēja pakonsultēties ar skolotājiem."

Komentāri 56

Mākonis

Esmu Trikātas skolas absolvente un ļoti labi atceros ozolkoka paneļus. Un kā vispār pagasta priekšsēdētāja var apgalvot, ka Trikātas Gaismaskalns nav vēsturisks objekts! Kauns viņai! No katra skolas pakša elpo vēsture! Es lepojos ar savu skolu un par to stāstu saviem bērniem! Tādas nekorektas un pāsteidzīgas izdarības grauj trikātiešu uzticību Cildai Purgalei. Pat nezinu, kā šo konfliktu varēs atrisināt tā, lai turpmāk skolai ar pašvaldību būtu mierīga līdzāspastāvēšana! Ozolkoka paneļus nevajadzēja sabojāt, bet gan izmantot savādāk, ja jau kundzīti neapmierināja tās izskats! Vispār stulba situācija!

pirms 13 gadiem, 2007.11.20 11:22

Murka

ak šausmas, ja jau grib to vēstures elpu just, lai sēž arī tai pašos vecajos solos un raksta ar zoss kāju.

pirms 13 gadiem, 2007.11.20 17:43

maijuce

Diemžēl mūsu tautai raksturīga nemitīga kavēšanās atmiņās, tādejādi mazinot esošās dienas nozīmīgumu. Lata sieva pārvērtās par sālsstabu tikai tādēļ, ka paskatījās atpakaļ...

pirms 13 gadiem, 2007.11.20 20:23

trikātiete

Skolā jau arī daži skolotāji ir kā pati vēsture(tik seni). Diez vai vēstures dēļ būtu vērts atstāt tādus apskrambušus un netīrus paneļus. Kopskata ar jauno grīdu jau nu gan nebūtu nekāda. Šeit jau atkal lomu spēlē skolas "blice", kura vienmēr gribējusi savu varu pār noteikšanu. Vai nebūtu laiks padomāt, ka arī citu viedoklis ir uzklausāms, ne tikai sava avju bara balss.Ļoti jauki, ka būs jauni, tīri paneļi. Ja tā gribējās vēsturi, tad jau arī grīdu vajadzēja atstāt veco, atkristu problēma sūdzēties un zvanīties. Tad kāda nozīme ir vārdam renovācija? Kāds kopskats būtu ar to jauno grīdu un vecajām paliekām? Nevar visu mūžu kavēties vēsturē, un paši neko jaunu neradīt. Tie lielie vēsturnieki jau nu gan ir tikai vārdos, paskatieties kādreiz arī uz saviem darbiem.Tie lielie bļāvēji ar saviem darbiem gan tā nevarētu bļaustīties, ja kāds sāktu par jūsu "darbiem" runāt, vai nebūtu mazliet neērti? Padomājiet!

pirms 13 gadiem, 2007.11.21 10:34

taustiņš

Vai nu tik liels troksnis bija jātaisa?

pirms 13 gadiem, 2007.11.21 10:43

arī trikātiete

Ļoti jauki! Nost ar vēsturi! Trikāta, arī tie, kas noliedz vēsturi, nakamgad gatavojas 800 gadu jubilejai! Priekš kam? Kādēļ celt gaismā 800 gadus vecus faktus, ja nemitīgi varam svinēt šodienu - uzvaru "sakoptākajā pagastā", ēku pastāvēšanas 30 gadus, esošo darbinieku skaistas jubilejas utt. Tik tiešām - nost ar vēsturi un Trikāta aizmirsti, kam tev tie 800? Kāda nozīme pagasta vēsturei, ja visu nonivelēsim līdz blokmāju izskatam ar putuplasta griestiem un riģipša sienām - tā ir visīstākā etētiskā vide!!!

pirms 13 gadiem, 2007.11.21 13:21

***

Kas darīts - padarīts! Katrs absolvents jau nevarēs atnākt un apskatīt "vēsturisko sienu", tāpēc salidojumā dodiet iespēju iegādāties mazu gabaliņu piemiņai. Pārpalikumu no paneļa sadalīsim brālīgi un visi būs laimīgi, varēs sēdēt un apbrīnot vēsturi, un kavēties mīļās bērnības atmiņās. Ir pienācis laiks jaunai vēsturei!

pirms 13 gadiem, 2007.11.21 14:36

arī absolvente un trikātiete

Šī jezga ap paneļiem nav viennozīmīga. Var jau apsaukāties cik uziet! Lai cienītu vēsturi, obligāti nav jāraksta ar zoss kāju! Vai šī lozunga sludinātājs var nosaukt kādu valsti vai sabiedrību bez savas vēstures, kas izpaužas celtnēs, šoreiz nelaimīgajā panelī, kā noteikta laika posma liecinieku. Ja pareizi atceros, tad tikai klejotāju ciltis stepēs klejoja un neko aiz sevis neatstāja. Eiromānija kā vilnis veļas un visu novienādo tā, ka vairs nav ko elpot. Viss vienāds – plastmasas logi, paneļi, sienas, griesti, izlietnes utt. Tikai gaisa nav tādās celtnēs, nemaz nerunājot par savu seju. Nākamais solis varētu būt šāds: Gaismaskalna vietā uzstutēt, piemēram, iepirkšanās centru Maksima! Tad tikpat labi var Rundāles pils vietā (tā taču arī vēsture!) uzsist Stokmani vai MC2!!! Hā! Vēsturi mēslainē! Kāpēc gan Trikātas skolai vajag savu seju? Visam jābūt kā Eiropā! Tajā pašā laikā nav grūti iedomāties kā disonētu vecais, nu jau nelaiķis, ozolkoka panelis ar jauno, smuko grīdu! Kā apskretis sencis un modīgs eiropietis! Nekādas jēgas! Aprunāties vajadzēja! Tik vien... Grozies kā gribi, bet arī šodien top vēsture.

pirms 13 gadiem, 2007.11.21 14:46

zinātāja

Nu jā, ko tur piebilst, šeit tiešām runa ne tik daudz par paneļiem, kā par attieksmi pret cilvēkiem, pret vērtībām, diemžēl mūsu pagasta priekšēdētājai pret cilvēkiem attieksme tāda pati kā pret skolas paneļiem, aprunāties, uzklausīt tas ir par zemu priekš viņas, un tieši tāpēc vajadzēja tikai vienu mazu dzirksteli, lai izceltos šāds ugunsgrēks. Žēl, bet uzklausīti jau tiek tikai tie, kas runā pa prātam, bet ja kāds domā savādāk, tad vieta pie paneļiem malkas šķūnītī.

pirms 13 gadiem, 2007.11.21 15:48

Man ir ļoti liels prieks, ka skola beidzot sāk atdzīvoties no sava stagnātisma. Nevajag visu skolas kolektīvu pieminēt, ja tās lielās šausminātājas ir stagnātes un nekam nederīgas personas ar drausmīgu bezgaumību. Atbalstu pagasta priekšsēdētāju, tik daudz cik viņa ir darījusi skolas labā tik neviena no stagnātēm skolā savā darbā nav sasniegusi.

pirms 13 gadiem, 2007.11.21 21:18

valdox

Nav ko cepties par šo paneļu vēsturisko vērtību! Nu nav tie pat tuvu ozolam stāvējuši, jo priežu silā ozoli neaug! Nebija tiem ne mākslinieciskas, ne amatnieciskas vērtības.Aizdomāties vajadzētu par attieksmi kā šādas lietas darās! Mēs ar savu mantu varam darīt ko un kā gribam. ja ir nauda un vēlme, tad kaut katru gadu mainam interjeru, mēbeles utt. Tomēr šis nav privātīpašums, lai tāds vietējās pašvaldības ķeizariņš varētu lemt būt, vai nebūt! Maksā tak par to sabiedrība! Mēs taču esam sabiedrība? Tad mēs ar par to maksājam!

pirms 13 gadiem, 2007.11.21 22:29

bez mājām palikušais paneļa ķirmis

Starp citu! Informācija dedzīgajiem vēstures kritizētājiem. Jēdziens un pats vārds r e n o v ā c i j a nenozīmē visu noslaucīt pa tīro – to, kas bijis līdz šim. Jēdziens renovācija nozīmē a t j a u n o š a n a. Tad arī vajadzētu atjaunot, nevis lauzt un izmest nelaimīgo vēstures liecinieku. Vajadzēja papūlēties noskaidrot darāmā darba un visa šī pasākuma dziļāko būtību un pašu jēgu. Skaidrs, ka nav izpratnes ne darītājiem, ne šī vārda piesaucējiem. Šis pasākums pēc visām pazīmēm atgādina rekonstrukciju, kas paredz pārveidot un pārkārtot pēc jauniem principiem. Nav jālauž šķēpi, bet „jānomaina” izdarītā darba apzīmējums, un viss būs kārtībā. Tikai tāds nieks!!!

pirms 13 gadiem, 2007.11.22 08:39

celtnieki Uģis,Alvis,Dainis.

nu kas bija tas bijis, bija jau gana smuki vareja jau ari palikt tie pasi smukie vecie paneli...viens atrs un neapdomigs lemums un tagad skaistie vecie paneli gul skuniti pilnigi vieni un pamesti..bijau jau zel skatities ka skolas pedagogi ar asaram naca noraudzities ka tika demonteti vesturiskie paneli... gan jau bus labi ...

pirms 13 gadiem, 2007.11.22 11:37

absolvente

Skolā mācījos no 1966.gada līdz 1974 gadam un atceros viusus pavadīto laiku tikai ar labām atmiņām par skolu , tās darbiniekiem. Nesaprotu kāpēc visu vajag noārdīt, kas gatavots padomju laikā , tieši otrādi - pēc iespēwjas vairāk saglabāt un restaurēt visu veco. Nezin gan kā tad mēs varējām sadzīvot ar šiem paneļiem , bet tagad it kā nav normāli. Galīgs sviests ...

pirms 13 gadiem, 2007.11.22 12:14

Murka

nu nez, vai pašvaldības vadītājam par ikkatru savu lēmumu būtu jāaprunājas ar visām ieinteresētajām personām un tām, kurām tikai liekas, ka viņām šai lietā kas sakāms. tad jau neviens lēmums netiktu pieņemts ātrāk kā gada laikā.

pirms 13 gadiem, 2007.11.22 12:14

mees no trikaatas!!!

tas ir vnk šausmas..kaa šitaa vispaar wareja izriikoties.wisi skolotaaji paardzivoja šo nelaimi!!! žeel taa newajadzeja darit:(!!

pirms 13 gadiem, 2007.11.22 13:00

skolēns

ne nu bij jau labi tagat citi laiki visi baigi izlepuši. Varēja jau atstāt, bet tie jau bij veci un daudzi saplisuši. Varbūt bez tiem zale bū realāka. Brēka par to bij lila(PĀRĀK LIELA).MAN JAU PATIKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKK

pirms 13 gadiem, 2007.11.22 13:03

kritiskā

Kāpēc uzreiz par visiem jautājumiem un ar visiem jārunā? Iet runa par svarīgu lēmumu pieņemšanu. Un šoreiz paneļu noņemšana nebija iekļauta izmaksu tāmē - tikai atjaunošana. Tad jau - nepatīk man kaut kas, tā jaucu nost, zāģēju nost vai kā citādi.

pirms 13 gadiem, 2007.11.22 13:20

Novados