Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aicina dāvināt peonijas stādus 1

Valkas novada iedzīvotāji aicināti dāvināt lakstveida (parasto) peoniju stādus Valkas centrā esošo puķu dobju papildināšanai un apstādīšanai par godu Latvijas simtgadei.  

         Pašvaldībā radusies iecere apstādīt Valkas centrā jau esošās puķu dobes ar lakstveida un kokveida peonijām, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu priecāties par košām un ziedošām puķu dobēm ilgāku laiku! Kokveida peonijas pašvaldība iegādāsies no stādaudzētāja un dārzkopja Māra Lindes. Savukārt lakstveida peonijas stādus aicināts ziedot ikviens, kas vēlas papildināt  apstādījumus, tā radot prieku gan sev, gan apkārtējiem. 

         Ideja par iedzīvotāju rosināšanu piedalīties esošo puķu dobju papildināšanā ar peonijām radusies pilsētas dārzniecei Ilonai Krastiņai, kura vairākus gadus aktīvi darbojas pilsētas dobju apstādīšanas un sakopšanas darbos.     

         Iecerēts saziedotos stādus iestādīt 4 esošajās dobēs: ziemciešu dobē pret Valkas - Lugažu ev. luterisko baznīcu, hortenziju dobē (Rīgas ielā 16), Rīgas/Raiņa skvēra dobē un puķu dobē Beverīnas ielā 3. Lai īstenotu iecerēto, ļoti ceram uz iedzīvotāju atsaucību un lūdzam ziedot lakstveida peonijas: rozā – 11 stādus, sarkanās – 11 stādus un baltās – 17 stādus!       

         Iedzīvotāji aicināti dāvināt peoniju stādus līdz 15. septembrim, iepriekš sazinoties ar pilsētas dārznieci Ilonu Krastiņu pa tel. 27110840 vai rakstot e-pastā [email protected].

         Domājot vienu soli uz priekšu, t.i. par 2018. gada pavasara Lielo talku, Ilonai radusies ideja par vēl vienas vietas sakopšanu un apstādīšanu. Dārznieces redzējums ir par Tālavas/Parka ielas apstādīšanu ar ceriņu krūmiem, lai iebraukšana Valkā no Ērģemes puses arī sagādātu prieku, aromātu un krāšņumu. Tāpēc iedzīvotāji aicināti padomāt, vai kādam ir iespēja dāvināt sarkano, balto, rozā un zilo ceriņu krūmu stādus. Kā arī sniegpulkstenīšus un sniedzītes, kurus ar talcinieku palīdzību varētu stādīt Lugažu laukuma parkā!

         

Protams, iedzīvotāji aicināti izteikt savas domas par to, kādas puķu dobes, ar kādiem košumkrūmiem un ziediem vēlētos redzēt Valkā, lai pilsēta paliktu aizvien košāka, ziedošāka un pievilcīgāka, kā arī ikviens brīvprātīgais rudenī aicināts nākt palīgā īstenot iecerēto un palīdzēt iestādīt esošajās dobēs kokveida un lakstveida peonijas.

 

Kas ir peonijas

  Kokveida jeb krūmu peonijas var lepoties ne tikai ar saviem milzīgajiem, brīnišķīgajiem ziediem, bet arī ar savu patīkamo smaržu un dekoratīvajām, veselīgajām lapām. Tās rudeņos un pavasaros iekrāsojas sārtā tonī. Peonijas zied maijā. Visi pumpuri uzreiz neatveras, tāpēc par to skaistumu gan mēs paši, gan apmeklētāji varēs priecāties pat vairākas nedēļas.

Auga dzimtene ir Himalaju plakankalnes un tās aug sausās un akmeņainās vietās. Krūmi dzimtenē aptuveni 1.5-2m augsti. Pie mums tie var sasniegt 1-1.5m augstumu. Zari resni, nav lokani, miza tumši brūna. Lapas plaukstot bronzas nokrāsā, zaļas, rudenī krāsojas sarkanīgos toņos. Ziedi dzinumu galos d12-20cm, vainaglapas baltas, sārtas, sarkanas vai saliktā krāsā, bieži ar tumši violetu plankumu pie pamatnes, smaržīgi. Augiem ir dziļa mietsakne.

Vieta. Kokveida peonijas uzreiz stāda paliekošā, labāk sausā nekā slapjā, saulainās un daļēji noēnotās vietās. Krūmus vislabāk stādīt pavasarī pirms pumpuru plaukšanas vai rudenī pēc lapbira. Stāda 1m attālumā. Stādāmbedri ielabo 50x50x50 cm ar satrūdējušu lapu kompostu sajauktu ar augsni 1:1. Nedaudz pievieno neitralizētu pat sārmainu kūdru pH 6-8. Vislabākā ir smilšmāla augsne. No sēklām audzētus dētus stāda tik dziļi, kā auguši podos.Sējeņi parasti zied pēc 8-10gadiem.

  Kopšana. Pirmajos gados jāieziemo – uzber pāris spaiņus sausas neitralizētas kūdras pēc zemes piesalšanas. Atkušņa laikā jāpiesedz ar skujām, lai neuzkrātos mitrums. Piesegumu noņem aprīļa beigās, turpat izlīdzinot substrātu. Maijā dod ilgiedarbības NPK 17-11-18 papildmēslojumu. Mazam stādam 1tējk., lielākam – sauju mēslojuma izkaisa tuvu centram. Pēc pirmā augšanas gada apgriež centrālo dzinumu, lai iegūtu labi zarotu, kuplu krūmu. Agrā pavasarī apgriež atmirušos zarus līdz dzīvajiem audiem. Zaru īsināšana krūmu veidošanas nolūkā nav nepieciešama. Neizgriež sabiezinātos zarus uz krūma centru – ziedpumpuri veidojas dzinumu galos, un apgrieztām peonijām būs mazāk ziedu. Kāds veidosies krūms un cik bagātīgi pavasarī ziedēs, nosaka ziema. Pēc noziedēšanas izkniebj sēklotni. Lielus krūmus praktiski nemēslo, no to nokritušajām lapām dabīgi veidojas trūdzemes slānis.

  Kaitēkļi un slimības īpaši neapdraud. Gliemeži neiekāro. Retos gadījumos novēro pelēko puvi vai kādu sēnīšu vai mikrobu izraisītu slimību. Parasti inficētās vasas daļas iet bojā. Pasākumi – inficēto augu daļu nogriešana, augšanas apstākļu optimizēšana, nodrošinot pietiekošu minerālvielu daudzumu, gaisu, ūdeni. Kritiskā situācijā inficēti augi jāapstrādā ar fungicītiem, bakteriocītiem.

 

Lakstveida peonijas, tautā sauktas par pujenēm, pojenēm, ilgmūžīgas cerveida ziemcietes ik gadus atjauninās no augsnē esošiem, pārziemojošiem pumpuriem.. Tās ir krāšņas ziedēšanas laikā un glīts lapojums līdz rudenim – ilgstoši dekoratīvas. Tām ir gumsaknes ar dziļu, plaši sazarotu sakņu sistēmu. Vājā vieta ar lieliem un pildītiem ziediem – kāti nespēj smagās ziedu galvas noturēt.

  Vieta saulaina, attālināti no kokiem un krūmiem, labi drenēta. Augsne bagāta ar barības vielām, smilšmāla, pH 6-7. Stāda 1m attālumā, vislabāk augusta otrajā pusē – septembra sākumā. Aizvietojošie pumpuri ne dziļāk par 5cm. Stādāmā bedre 70x70x70 cm. To pilda ar 2/3 augsne un lapu trūdas maisījumu 1:1, klāt pievieno pelnus vai kompleksos minerālmēslus dažas sauja. Augšējo slāni aizpilda ar tīru auglīgo augsni, kura nesatur mēslojumu. Saknes izklāj tā, lai pumpuri atrastos 5cm zem augsnes līmeņa. Bagātīgi salaista un mulčē ar sausu neitrālu kūdru.

  Kopšana - reta un bagātīga laistīšana (sausā laikā 2-3 spaiņi uz ceru), ravēšana, mēslošana, rušināšana un augsnes mulčēšana, pumpuru veidošanās laikā zem krūma novieto balstus. Pēc iestādīšanas pirmos divus gadus neļauj ziedēt, vēlāk nogriež sēklotnes, atstājot 2/3 auga kāta. Vēlu rudenī pēc pirmās salnas nogriež virszemes lakstaino daļu un sadedzina. Jaunos stādījumus uz ziemu apklāj ar kūdru vai vieglu trūdu. Pavasarī noņem.

Komentāri 1

bezugunsnavdumu

Pretīgais psrs mūžam dzīvs? Kad izmirs tieksme iegūt kautko par velti. Rociet cilveki par velti un nesiet arī. Valkas vadībai labiem darbiem naudas nav nekad - aferām vienmēr.

pirms 3 gadiem, 2017.08.17 00:19

Valka