Ar plašu programmu šonedēļ Valkā atzīmēs pasaules valcēniešu dienas

Pēc 10 gadu pārtraukuma oktobrī Valkā atkal vērienīgi atzīmēs Pasaules valcēniešu dienas. Šajos datumos svinēs arī Valkas ģimnāzijas 95. un Valkas mākslas skolas 25. gadu jubilejas. Pasākumam šogad dota devīze “Uz priekšu, uz Valku”!


 Svētki sāksies 2. oktobrī plkst. 18:00 ar izstādes „Veltījums Valkai II” atklāšanu Valkas novadpētniecības muzejā. 

Stundu vēlāk, plkst. 19.00 pilsētas kultūras namā atklās Valkas novada Centrālās bibliotēkas veidoto grāmatu izstādi “Valcēnieši raksta – kopības apzināšanās”. 


Plkst. 21:00 no Valkas ģimnāzijas sāksies lāpu gājiens no Valkas ģimnāzijas uz Lugažu evaņģēliski luterisko baznīcu. 

Gājiens būs veltīts trīs ģimnāzistu varonīgajai rīcībai - 1940.gada 1.septembrī, spītējot aizliegumam un pretojoties padomju iekārtai, zēni devās uz Lugažu baznīcu, lai svētītu jauno mācību gadu. Šogad, pēc vairāku gadu desmitiem, vēsturiskajā maršrutā Raiņa – Dārziņa – Rīgas iela pieminēs brašos zēnus. Ap plkst. 21:10 lāpu gājiens apstāsies pie kultūras nama, kur atklās piemiņas zīmi Latvijas armijas virsniekam Ādolfam Maršauam, kurš 1941.gadā paglāba namu no uzspridzināšanas. Gājiens noslēgsies pie baznīcas, kur 22.00 notiks svētbrīdis Lugažu ev. lut. baznīcā, kuru kuplinās Cēsu baptistu draudzes Zvanu ansamblis Tabitas Marhelas vadībā. 


Vēlāk visi dosies uz Putraskalnu, kur plkst. 23:00 sveču instalāciju un mūzikas pavadījumā notiks veltījums visiem valcēniešiem pasaulē. Ar šo priekšnesumu un veltījumu Valkā ieskandinās Latvijas simtgadi. 


3.oktobrī, pasākuma otrajā dienā jau no plkst. 9:00 visi būs aicināti apmeklēt ģimnāziju un mākslas skolu. Reģistrēšanās notiks dienas garumā.


Stundu vēlāk - plkst. 10.00 Valkas novada domē (Beverīnas ielā 3) norisināsies Pasaules valcēniešu dienu domnīca. 


Domnīca norisināsies 3 daļās – pirmajā daļā tās dalībnieki un klātesošie diskutēs par uzņēmējdarbības attīstību Valkā un par priekšnosacījumiem, lai cilvēki novadā paliktu un atgrieztos. Otrās daļas temati būs aktualitātes izglītībā, valcēniešu kultūras identitāte un latviskā apziņa Latvijas simtgades kontekstā un sporta izrāviens. Trešās daļas diskusijas tēmas būs tūrisms, mobilitāte un piederība, Valkas tēls – XXI gadsimta realitāte.


Domnīcu vadīs Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis. Diskusijas daļas vadīs uzaicinātie vadītāji - Valmieras domes priekšsēdētājs Jānis Baiks, sociālantropologs Roberts Ķīlis un žurnāla "FHM" galvenais redaktors Sandris Metuzāls.  


Uz diskusiju aicinās nozares profesionāļus, kuri diskutēs par tēmām. Domnīcā aicināts piedalīties ikviens, jo diskusiju daļā būs iespēja arī savas idejas paust plašākai publikai.


Pēc diskusijām visi viedokļi un idejas tiks apkopotas un publicētas novada mājaslapā, izmantotas un iestrādātas novada kultūras un izglītības stratēģijā, kā arī izmantotas pašvaldības darbā.

Pēc diskusijām visi būs aicināti apmeklēt un priecāties Lugažu laukuma svētkos, kuru sākums būs plkst. 12:00, tajos - iespēja ceļot vēsturē, mūzika un citas aktivitātes. Par Lugažu laukuma svētkiem vairāk --- lappusē

Programma turpināsies plkst. 15:00 ar Valkas mākslas skolas absolventu darbu izstādes atklāšanu. 

Plkst.17.00 būs iespēja baudīt arī fantastisku basketbola spēli – Valgas sporta hallē pirmo mājas spēli aizvadīs Latvijas basketbola līgas debitanti - Valkas/Valgas basketbola klubs ar BK Jūrmalas fēnikss.

Plkst.18.00 notiks Pasaules valcēniešu dienu spilgtākais notikums - koncerts “Valcēnieši Valkai” pilsētas kultūras namā. Pirmajā koncerta daļā uzstāsies ģimnāzijas kolektīvi – jauktais koris un tautas deju kolektīvs “Vendīgs”, kā arī J.Cimzes Valkas mūzikas skolas audzēkņi. Starpbrīdī – atspirdzinājumi foajē. Otrajā daļā uzstāsies zināmi mūziķi un izpildītāji, kuri nes Valkas vārdu pasaulē – Guntars Freibergs, Janeks Niklavičs, Ginta Krievkalna, Māris Rozenfelds un citi. Koncerta pamattēma – “Pasaules dižgari raksta Valkai”. IEEJA BRĪVA


Plkst. 20:00 ģimnāzijā notiks klašu stundas, bet deviņos vakarā pilsētas apmeklētājus pārsteigs laikmetīgās mākslas instalācija uz domes ēkas Beverīnas ielā 3 - “Valcēniešu skats”. 

No plkst. 21.30 pilsētas kultūras namā, ģimnāzijā, mākslas skolā un Lugažu laukumā - neformālas tikšanās un balles ar grupām “Baltie lāči”, “AAA” un DJ Dzintaru.

Ģimnāzijā balle ar grupu “Baltie lāči” sāksies ap 22.00, savukārt kultūras namā ballē spēlēs Kārķu jauniešu grupa un “AAA”. Tā sāksies pusnaktī.*Reģistrācija Valkas ģimnāzijas 95. gadu jubilejai notiks skolas telpās.

Automašīnas varēs novietot laukumā pie Tēraudskolas.


Organizatori aicina visus valcēniešus, kuri paši nevar ierasties uz pasākumu, uz elektroniskā pasta adresi [email protected]. nosūtīt savu kontaktinformāciju, lai būtu iespējams izveidot datu bāzi un apzinātu valcēniešus pasaulē. Tāpat aicinājums arī rakstīt un sūtīt sveicienus Valkai.


Organizatori atgādina, ka norises var tikt papildinātas un sākumu laiki koriģēti. Pasākumu atbalsta: Valkas novada dome un SIA “Baltic Candles”. 

Valka