Asins donoru diena Valkā!

Nākamnedēļ Valsts asinsdonoru centrs rīkos izbraukumu uz Valkas pilsētas kultūras namu! Donoru diena norisināsies 17.12.2013. datumā no plkst. 10.00-13.00, E. Dārziņa ielā 8.


VADC atgādina, ka īpaša donoru atsaucība būs nepieciešama svētku laikā, kad būs daudz brīvdienu, bet pacientu ārstēšana slimnīcās turpināsies, kas rada risku asins krājumam strauji sarukt. „Asins komponentiem ir ierobežoti derīguma termiņi, tāpēc mēs nevaram tos sagatavot ar rezervi ilgam laikam uz priekšu. Īpaši tas attiecas uz trombocītu masu, kas ir derīga lietošanai tikai septiņas dienas,” stāsta Donoru nodaļas vadītāja Tamāra Kļaveniece. Līdz ar to viņa aicina donorus būt īpaši atsaucīgiem un ziedot asinis darba dienās pirms svētkiem!

VADC lūdz donoriem pirms asins ziedošanas pievērst uzmanību saviem ēšanas paradumiem, kas ir ļoti svarīgi, lai asinis nebūtu hilozas (treknas) un varētu tikt izmantotas smagi slimu pacientu ārstēšanai. Vismaz iepriekšējā dienā un dienā, kad ziedo asinis ir jāēd bez pārmērībām. Nedrīkst uzturā lietot treknus un neveselīgus produktus!

 No ēdienreizes līdz asins ziedošanai ir jāpaiet vismaz trīs stundām. Pirms asins ziedošanas 24 stundu laikā jāuzņem daudz šķidruma: ūdeni, nesaldinātas augļu un dārzeņu sulas. Nedrīkst lietot enerģijas un alkoholiskos dzērienus. Ēdot veselīgi, asinīs ievērojami mazinās hilozes varbūtība, kas sekmē arī paša donora veselības stāvokļa uzlabošanos.

Par asins donoru var kļūt personas vecumā no 18 – 65 gadiem. Ķermeņa svaram ir jābūt virs 50kg. Asins nodošana nav vēlama pēc nakts maiņas, saspringta darba vai emocionāla pārdzīvojuma. Izsmeļošāku informāciju par asins ziedošanu var uzzināt, zvanot pa bezmaksas informatīvo tālruni 8000 0003 un mājas lapā www.donors.lv.

Valka