Bezizejā palīdz labdarības organizācijas un Sociālais dienests 2

Skolas laika sākums diemžēl sakritis ar ekonomiskās krīzes saasinājumu. Bezdarbs turpina palielināties, turklāt šajās dienās lielai daļai bezdarbnieku beidzas pabalsta izmaksas termiņš. Nav noslēpums, ka starp viņiem ir arī vairāki skolēnu vecāki.

 

"Ziemeļlatvija" centās noskaidrot, kur cilvēki var saņemt palīdzību, ja nokļuvuši bezizejā. Latvijas Sarkanā Krusta Valkas komitejas izpilddirektore Gaļina Sokolova stāsta, ka organizācija visu laiku palīdz bērniem, kuru vecākiem nav liela rocība.

 

 

"Ja ir kāda vajadzība, piemēram, nepieciešama skolas soma vai sporta apavi, vecāki var atnākt pie mums un to izstāstīt. Tad mēs, sazinoties ar citiem mūsu klientiem un atbalstītājiem, cenšamies šis lietas dabūt. Bieži ir tā, ka dažiem cilvēkiem kādas mantas ir liekas, bet citiem vajadzīgas. Tā vienam skolniekam jau esam sagādājuši skolas somu," saka G. Sokolova.

 

Nodrošina bērniem mācīšanosViņa aicina tos vecākus, kuriem ir grūtības bērniem sagādāt vajadzīgo skolai, vērsties Sarkanā Krusta Valkas komitejā un izstāstīt savu problēmu. Kopīgiem spēkiem to centīšoties atrisināt.

 

Pēc stundām bērniem organizācijas ģimenes centrā ir iespējams arī sagatavot stundas. "Mums ir kancelejas preces, papīrs, varam iedot arī kādu burtnīcu, ja vajadzīgs. Skolā šogad būs ierobežots laiks pagarinātās dienas nodarbībām. Bērni ģimenes centra pedagogu uzraudzībā var mācīties te," norāda G. Sokolova.

 

Savukārt drēbes var izraudzīties organizācijas labdarības centrā "Strops". G. Sokolova stāsta, ka daudzi cilvēki ir atsaucīgi un nes nevajadzīgo apģērbu uz "Stropu". Pašlaik varot dabūt vairākas sporta jakas. Izpilddirektore cer, ka arī uzņēmēji būs atsaucīgi un atbalstīs Sarkanā Krusta darbības.

 

Komitejā satieku arī skolnieka mammu Annu Putrenieci, kura ienākusi, lai uzzinātu, ko bērniem var piedāvāt organizācija. "Es jau agrāk esmu sadarbojusies ar Gaļinu. Pašlaik vēlos noskaidrot, vai arī turpmāk puikam būs iespēja pēc stundām te mācīties un sagatavot mājas darbus. Drēbes bērniem dabūju "Stropā"," saka A. Putreniece.

 

Palīdz pret ziedojumiemOtra labdarības organizācija "Emmaus Smiltene" atrodas bijušajā poliklīnikā. Tajā gan preces var dabūt pret ziedojumiem. Organizācijas valdes priekšsēdētāja Ārija Indrikovska stāsta, ka noteiktu cenu par kādu preci darbinieki neuzspiež maksāt.

 

 

"Ja, piemēram, esam nodomājuši, ka par kādu lietu būtu jāmaksā trīs lati, bet atnācējam ir tikai viens, iedodam vajadzīgo arī par latu. |Kādai daudzbērnu māmiņai, kurai ģimenē bija izveidojusies krīzes situācija, pat bez maksas atdevām nepieciešamās mēbeles," saka Ā. Indrikovska.

 

 

Organizācija piedāvā dažādas drēbes, apavus, kā arī saimniecības, kancelejas lietas, lietotas mēbeles un citas preces. Veikaliņā satiktā mākslas skolas pasniedzēja Gunda Sīmane atzīst, ka te starp dažādiem sīkumiem var atrast ļoti vērtīgas lietas, kas turklāt nav dārgas. Tās varēšot izmantot, mācot bērniem zīmēt kluso dabu.

 

 

Telpu īres naudas dēļ gan kļuvusi problemātiska organizācijas turpmākā pastāvēšana Valkā. Valdes priekšsēdētāja apsverot iespēju atgriezties Smiltenē. Tomēr arī tādā gadījumā neliela filiālīte Valkā palikšot. "Mēs neesam budžeta iestāde, bet pārtiekam no ziedojumiem. Sākumā mums solīja samazināt īres naudu. Tā arī notika, bet joprojām mums tā ir pārlieku augsta. Vēl runāsim ar novada domi," sola Ā. Indrikovska.

 

Valkas novada domes SIA "Valkas namsaimnieks" valdes priekšsēdētājs Ivo Meļķis skaidro, ka organizācijai ir piedāvāti vairāki varianti, tos var vēlreiz apspriest, bet jādomājot arī par to, kā ēku uzturēt.

 

Nevar tikai saņemt pabalstuIedzīvotāji grūtā materiālā situācijā pēc palīdzības var vērsties arī Sociālajā dienestā. Pilsētas Sociālā dienesta vadītāja Natālija Dubrovska stāsta, ka krīzes situācijā nokļuvušie cilvēki sociālo palīdzību dienestā var saņemt pēc viņu materiālā stāvokļa izvērtēšanas.

 

 

"Cilvēkam jānāk pie mums ar dokumentiem jāpierāda savu ienākumu lielums. Viņam šeit būs jāaizpilda deklarācija, tai pievienojot izziņas par ienākumiem. Ja cilvēks ir zaudējis darbu, viņam obligāti jābūt reģistrētam kā bezdarbniekam Nodarbinātības valsts aģentūrā.

 

 

Pēc ienākumu izvērtēšanas darba spējīgam cilvēkam pabalstu piešķiram uz trim, bet pensionāriem un invalīdiem uz sešiem mēnešiem. Kas attiecas uz šādu personu skolas vecuma bērniem, viņi var saņemt brīvpusdienas, kā arī pabalstu kancelejas preču un apģērba iegādei.

 

 

Jāpiebilst gan, ka darba spējīgie cilvēki pabalstu saņem tikai tādā gadījumā, ja piekrīt līdzdarboties - veikt kādu pašvaldībai vajadzīgu darbu," saka N. Dubrovska.

Komentāri 2

vasilits

На Семинара 18 по понедельникам и четвергам с 17 до 19,тоже даем помощь.

pirms 12 gadiem, 2009.09.06 13:27

ups...

ir rudens - bezdarbnieks itin lieliski var iet mežā un nopelnīt naudiņu ogojot un sēņojot, pē tam tās nododot un pretī saņemot naudiņu. tiiet man, pietiks gan skolēnam skolas drēbēm, gan pārējām lietām, gan paliks pāri pārtikai... tikai nevajag slinkot...

pirms 12 gadiem, 2009.09.07 18:51

Valka