Brāļu kapos viss mierīgi 1

Uzvaras svētki valcēniešiem šogad asociējas ar Brāļu kapu kompleksu - sakopti, saulaini, ar tikko uzplaukušām lapiņām kokos, putnu balsīm, starp kurām ik pa brīdim izceļas dzenis, atgādinot automāta jeb ložmetēja šāviņu kārtas.

 

Laikā no pusdeviņiem līdz pusdesmitiem Brāļu kapos ar ziediem ieradās divi cilvēki.

 

 

Valcēnietis Ivans Iļjenko piemiņas vietā atnāca ar lielu tulpju pušķi. Viņš nav karojis, jo tolaik dzīvojis Ukrainā un bijis pārlieku jauns, taču kara epizodes labi atceras. 10 tulpes viņš uzlika uz Brāļu kapu lielā pieminekļa pamatnes un tikpat daudz aiznesa uz netālajiem vācu kapiem.

 

 

"Šie cilvēki nekādā ziņā nav vainīgi, jo izpildīja komandieru pavēles. Viņi te guļ, pildīdami savu pienākumu," pārliecināts sirmais vīrs. 9. maijs Ivanam saistās ar kara beigām, un tas esot pats nozīmīgākais.

 

Cilvēki ir sašķēlušies divās nometnēs - vieniem Uzvaras diena ir 8. maijā, bet citiem dienu vēlāk. Kāpēc tā izveidojies? Vācija un antihitleriskā koalīcija kapitulācijas aktā ir fiksējusi, ka visas karadarbības uz zemes, gaisā un ūdeņos pārtrauktas 8. maijā pulksten 23.01.

 

 

Maskavā šis laiks ir stundu vēlāk, tātad jau nākamajā dienā. Latvija tolaik bija Padomju Savienības sastāvā, un viss noritēja pēc Kremļa pavēlēm. Veciem cilvēkiem nav viegli mainīt savus ieradumus, tāpēc, jo īpaši kara veterāni, šos svētkus atzīmē pēc Maskavas laika. Savukārt citus vada ideoloģiski apsvērumi.

 

LNT programmā "900 sekundes" Alfrēds Rubiks sacīja, ka Latvijā vēl dzīvi ir gandrīz 10 tūkstoši Otrā pasaules kara dalībnieku. "Ziemeļlatvija" centās noskaidrot, cik tādu ir Valkas rajonā. Visās aptaujātās institūcijās sacīja, ka šādas uzskaites neesot.

 

Valkas Brāļu kapu kompleksu atklāja 1984. gada septembrī un tur mūža mierā atdusas vairāk nekā 400 kritušo. Lielākoties tie, kuri gāja bojā cīņās par Valkas un Valgas atbrīvošanu 1944. gada 19. septembrī.

 

 

Kompleksa autori ir tēlniece Arta Dumpe un arhitekti Jānis Dripe un Arno Heinrihsons. Autori ir atraduši tādu risinājumu, ka darba vērtība, mainoties valsts ideoloģijai, nebūt nekļūst zemāka vai apšaubāmāka. Vien tolaik izmantotie materiāli, piemēram, celiņu betona plāksnītes, nav izturējuši laika zoba pārbaudi. Tās prasās pēc nomaiņas. Granīta elementi ir noturīgāki.

 

Tuvējo māju iedzīvotāji ir sašutuši par nekārtībām kapos un to tuvumā. Dzelzceļa nogāzē dažāda vecuma dzērāji satupuši kā vārnas kokos. Ir kāds entuziasts, kurš agri no rīta savāc nesasistās pudeles, taču visa pārējā draza, ieskaitot prezervatīvus un suņu izkārnījumus savāc sētniece. To nevainojami dara Maiga Ozoliņa, tāpēc šī vieta pilsētā ir sakārtota, neraugoties uz pusaudžu vandaļu izdarībām.

Komentāri 1

ha

Gribējās, lai mirušie sāk staigāt?))))Tada sajūta, ka žurnālists tā vien gribētu, lai kāds sāk kaut ko spridzināt, kādu pieminekli noķēpāt-tad jau būtu rakstāmspalvai darbs, vai ne?))))))))

pirms 12 gadiem, 2008.05.11 00:02

Valka