Cīņa ar vējdzirnavām Valkā 23

Pēdējā laikā Valkas centrā uzkrītoši daudz parādījušies tā saucamie saules brāļi - iereibuši nenosakāma vecuma vīrieši. Viņi regulāri redzami vai nu netālu no Raiņa ielas katlumājas iepretim Nodarbinātības valsts aģentūras Valkas filiāles ēkai vai skvērā Raiņa un Rīgas ielas krustojumā.

Nereti viņi, saules nogurdināti, saldi dus ēnā zem kāda krūma vai soliņa. Šī iemesla dēļ redakcija saņēmusi vairāku valcēniešu pārmetumus - adresētus gan policijai, gan novada pašvaldības Sociālajam dienestam -, jo iedzīvotājiem šķiet, ka nekas netiek darīts, lai sabiedrībai, īpaši jau bērniem, nebūtu jāredz šo cilvēku "plītēšana" sabiedriskā vietā.

Labiekārto pulcēšanās vietuNodarbinātības valsts aģentūras Valkas filiāles vadītāja Erna Pormeistere novērojusi, ka šie bēdīgā izskata vīrieši savā "tusiņa" vietā pulcējas vismaz trīs reizes dienā. Viņi tur iekārtojuši bez maz kaut ko līdzīgu stilizētam dzīvoklim - pat ar dīvānu, ko apkārtējo daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji izmetuši pie atkritumu konteineriem.

Novada domes Pašvaldības policijas priekšnieka amata pienākumu izpildītāja Diāna Jūga, mēģinot atspēkot pārmetumus, stāsta, ka viņa regulāri apseko vietas, kurās visbiežāk pulcējas šie cilvēki, kuri katru dienu lieto alkoholu - pārsvarā lēto un stipro alu, kas veikalos nopērkams divu litru tilpuma plastmasas pudelēs. Ir gadījumi, kad viņi atklāti lieto alkoholu, bet, ieraugot kārtībsargus, to neatzīst par savu un policisti pudeles saturu izlej.

D. Jūga secina, ka šodien dzērājiem sastādīt administratīvo pārkāpumu protokolus nav lielas jēgas, jo pašvaldības Administratīvās komisijas piespriesto naudas sodu tik un tā viņi nespēj nomaksāt. Lielākoties šie cilvēki iztiku iegūst, no atkritumu konteineriem vācot tukšās pudeles. Viņiem nav arī konkrētas dzīvesvietas.

Bieži vien policija pārāk iereibušos, ja vien viņi var nosaukt savu adresi, aizgādā mājās, bet, ja aizturētais ir pārāk iereibis un nespēj pateikt, kur dzīvo, viņu nogādā Valkas policijas iecirkņa izolatorā. D. Jūga uzskata, ka policija cīnās ar sekām, ko izraisījusi šo cilvēku pastiprinātā tieksme pēc alkohola. Viņu dzīves mērķis ir katru dienu dabūt pudeli spirtotās dziras, nevis izrāpties no bedres, kurā paši sevi iegrūduši.

 

Ignorē iespējas sākt citu dzīviNovada domes Sociālā dienesta vadītāja Mārīte Magone piekrīt, ka cīnīties un palīdzēt šiem cilvēkiem ir grūti, jo viņi pat nevēlas sākt citu dzīvi. Novada teritorijā ir apzinātas vismaz padsmit personas, kuras izvēlējušās šādu dzīves veidu. Pašvaldības piešķirto garantētās iztikas minimuma pabalstu, kas pienākas cilvēkiem bez ienākumiem, viņi nodzer.

Pārmest dienestam bezdarbību nav pamata, jo visiem, kuri dzīvo Valkā, ir piešķirti zupas virtuves taloni. Bieži vien dienests saviem spēkiem viņus nogādā arī ārstniecības iestādēs, jo vairākumam šo cilvēku radinieki nepalīdz. Diemžēl Valkā neesot vietas, kur viņus varētu deklarēt, tāpēc, sākoties aukstam laikam, nakts patversmes pakalpojumus regulāri izmanto četri pieci vīrieši. M. Magone gan piebilst, ka patversmē netiek ielaisti cilvēki alkohola reibumā.

"Diemžēl viņi paši šajā situācijā ir vainojami par visiem simts procentiem. Piekrītu apgalvojumam, ka nav lielas jēgas cilvēku vilkt laukā no patiltes, ja viņš pats tur grib dzīvot," secina M. Magone.

Aizvadītajā nedēļā pensionāre Aina redzējusi, ka kāds stipri iereibis vīrs pilsētas centra skvērā pārvietojis rāpus. Kaut kā ticis līdz soliņam, apgūlies. Pensionāre uzskata, ja policija pret šādiem cilvēkiem izturēsies tik pielaidīgi, nekas arī nemainīsies.

Komentāri 23

x

Šodien pašā pilsētas centrā dzer,lamājas un kaujas!
Vai pašvaldības policija sestdienās un svētdienās nestrādā?

pirms 9 gadiem, 2011.08.06 17:16

Tā-ja...

Nu nezinu gan kad Jūgas kundze &co apseko šīs vietas, taču saulesbrāļi tur ir regulāri. Piebildīšu, ka centrā esmu visai reti.

Pašvaldības policiju vispār neredz strādājam. Ko dara, kad dara??? Valsts policijas kustību mana,tomēr uzskatu, ka ar saulesbrāļiem jānodarbojas pašvaldības policijai. Tā sacīt tiešā maizīte.

pirms 9 gadiem, 2011.08.06 18:14

.......

Nu nāksies ''nezinītei Karpovai'' paskaidrot.
Jūsu,tas ir redakcijas apvidū,ar publisku dzeršanu nodarbojas krievvalodīga lubraku varza,kam tikai nedaudz pāri divdesmit.Daži dzīvo apkārtējo māju bomžatņiku dzīvokļos un Meļķim ne kapeikas nemaksā.Jūsu apkārtnē viņus pulcē ielasmeita,ko redakcija pavisam noteikti labi pazīst,jo saulesbrāļu nakts brēcieni,lai šī nāk laukā,noteikti dzirdami arī pie jums,ja aizstrādājaties.
Varbūt joka pēc publicējiet interviju ar šo kazu - kā viņa katru nakti tiek galā ar tādu lērumu āžu.
Bet,ko gan es rakstu,tieši šo bandu avīzes durvju priekšā jums ir aizliegts pat pieminēt.

pirms 9 gadiem, 2011.08.06 18:34

Zig zag latvija

Ka jau Latvijaa pierasts
Dublu pika un pelkje katra raksta galaa
Cilveeki miljie ludzu naaciet pie prata un nezakajat viens otru!

pirms 9 gadiem, 2011.08.06 19:35

Jā jā

nu kāpēc tā vajag? Būsim iecietīgi pret visiem dzērājiem un kaušļiem-viņiem arī ir cilvēktiesības,pie tam lielākas kā parastajiem iedzīvotājiem.Nāksim pie prāta un pacietīgi vērosim viņu izdarības.Nedrīkst taču diskriminēt pēc dzēruma pakāpes.Tas neatbilst Eiropas standartiem!

pirms 9 gadiem, 2011.08.06 21:43

..

Problema ir tajaa, ka musu policisti pasi nezina likumus. Vini vienkarsi Nezina ko ar tadiem dzerajiem var izdarit, tapat ka nezina, ko darit 100 un 1 citaa nebuusana.

pirms 9 gadiem, 2011.08.06 21:45

!!!

Ko tas meitēns var izdarīt ja pat protokoli viņai nav.Tagad vēl supermens Smilga pieņemts darbā. Tas varēs ar tiem saulainajiem kopā tusēt. No policijas viņu padzina Albergam tādus tik vajag. Pašvaldības policija mums uz goda. Tā tik turpināt:)

pirms 9 gadiem, 2011.08.06 21:49

aizstāvis

Nu sakrituši virsū diviem pašvaldības policistiem. Un ko paši? Ko spējat jūs? Neko? Nu tad ko viņi lai dara? Sist nedrīkst,nošaut arī ne.Un vispār,man šķiet,tā ir arī valsts policijas darīšana, ko tai neklūpat krāgā?

pirms 9 gadiem, 2011.08.06 22:43

sviesc

Tas, ka cilvēks vienreiz pakritis, jāļauj viņam pacelties un sevi pierādīti.Vai tad dzīvs jāaprok un jānodauza ar akmeņiem, kā pēdējie hanibāli?

pirms 9 gadiem, 2011.08.06 23:02

Ome

To: sviesc Tie tur nav vienreiz pakrituši, un sevi ir "pierādījuši", ka piecelties vairs nevar!!!! Lai mazie bērni nebrīnītos, kas tie par sliktajiem onkuļiem, tad no redzesloka jau nu vajadzētu viņus aizvākt, bet uz kurieni???? Risinājums jāmeklē , jo,patiešām,apnicis skatīties viņu izdarībās!

pirms 9 gadiem, 2011.08.07 14:12

atbilde

Malacis,beidzot saprati kā šī valsts strādā.
Bļā - latvijā vara neko nenīst tik ļoti kā godīgu sava darba strādnieku.

pirms 9 gadiem, 2011.08.07 23:34

Sāpe

Šokē sociālā dienesta vadītājas neizpratne par lietas būtību, kad vienīgais, ko spēj, ir pasniegt šiem dzērājiem zupas šķīvi, kā sacīt, lai vairāk paliek grādīgā iegādei. Vai tad sociālais darbinieks nav profesija un misija nav integrēt sabiedrībā tās padibenes un atstumtos? Ir jau dzirdēts, ka dienests nodarbojas ar novada naudas izdalīšanu. Vajadzētu interviju ar šo mutīgo vadītāju, ko tad ir paveikusi savā lauciņā? Zupas virtuvi jau iekārtoja pilsētas dome, ja nemaldos. Vai vajadzīgs vesels dienests, lai dalītu pa labi un kreisi? 15 bomži varbūt ir Valkā, bet tagad ir jādomā plašākās kategorijās, jo izveidojies ir novads. Tieši neizvērtējot dotie pabalsti gremdē šos vīreļus tuvāk iznīcībai, jo pašiem vairs nav jādomā. Varbūt M.M. laiks doties pensijā, lai netraucēti varētu pildīt savus daudzos sabiedriskos pienākumus, citādi, kā runā, darbs tikai maisa gaisu?

pirms 9 gadiem, 2011.08.08 09:19

oho

Pārmest dienestam bezdarbību nav pamata, jo visiem, kuri dzīvo Valkā, ir piešķirti zupas virtuves taloni.
Super teikums, malači, tādu darbu paveikuši, izdalījuši bomžiem zupas talonus. Paliks vairāk grašu pudelei. Kā man patīk šī vadītāja, malacis, bomžu draudzene!

pirms 9 gadiem, 2011.08.08 09:24

kukū

Kā var tik stulbi spriezt, ka nav jēgas sastādīt protokolu, jo nemaksās?! Samaksās pēc gadiem, kad sāks saņemt pensiju! Katram ir jādara savs tiešais darbs un nav jādomā, kas notiks pēc tam. Administratīvā komisija arī pārāk gudri nestrādā, ja soda pēc principa, cik no kura piedzīs. Katrs sarga savu ādu, labāk mazāk darīt, lai nav lieku problēmu. Poliču meitenei ietektu tikai cept augšā tos protokolus, nav jāglābj citu āda.
Forši, ka tiek domāts, lai dzērājam pilns vēderiņš. Ne tikai manāmi apreibis, bet pat tiek aicināts paēst zupu! Un tad vēl tie 40 lati no mūsu visu maciņiem. Nu feins sociālais darbs!

pirms 9 gadiem, 2011.08.08 09:42

Nezinu...

Lasu un brīnos, cik nu nevarīgi ir visi šie dienesti! Nav liela māksla izdalīt zupas talonus, bet strādāt ar šiem cilvēkiem, tā ir sociālo dienestu misija. Un tos 40 Ls vajadzētu piešķirt tikai ārkārtas gadījumos,pārējie lai iet strādāt, pilsētas nomalēs darāmā ir atliku likām. Ar šādu pabalstu palīdzību mēs paši radam tādu vidi, lai nebūtu jāstrādā. Tur jau arī veidojas tādi apstākļi,gan jau man iedos tos 40 Ls,priekš pudeles atliku likām, un mēs tik ar vieglu roku dodam, neprasot pretī absolūti neko. M.M. patiešām laiks doties pensijā, lai nāk strādāt jauni cilvēki ar svaigām idejām,kas grib strādāt .

pirms 9 gadiem, 2011.08.08 10:34

kilī

Lietas būtība M.M. tiešām svesa, ja var piebilst tikai to, ka esam iedevuši bomžiem naudu un zupu. Ta sjau tikai apstiprina problēmu, jo nauda smēķiem un pudelei iedota, pusdienās zupa gaida, atliek saulītē sēdēt skvērā un vērot ļaudis. Gudrs dienests tādiem nedotu neko, lai iet mežā lasīt ogas un sēnes!

pirms 9 gadiem, 2011.08.08 10:57

..

Tauta! Vai tiesam sociala palidziba musu valsti ir domata tikai degradentiem, tadiem, kas vi enkarsi savu dzivi nodzer un tadiem, kas nevelas stradat, jo labak dzivo uz pabalstiem vai vel rakak - sataisa bernus un dzivo uz pabalstiem un bernu naudam. Ja ir sada domasana un soc dienestu nevariba, tad nav jabrinas, ka valsts iet posta, pabalstos mes izmaksajam tik pat cik par veselibas aprupi. Pabalsti jadod tadiem, kas ir ko devusi sai valstij, stradajusi, dzivojusi normalu dzivi un tad, nelaimiga karta, palikusi bez darba vai saslimusi, nevis jabaro dikdieni, kas ne pirkstu nekustina ne sevis, ne valts laba.

Gribi zupu, ej strada!!! Negribi stradat, mirti badaa liidz sagribeesi straadaat!!! Bet sitada aukleesnaas un naudas mesana veejaa, Latviju patiesi izputinas. Un nevienam citam, kaa magonei ir jaiet un si kartiba jaiedibina. Citadi..lai iet prom no tas vietas.

pirms 9 gadiem, 2011.08.08 11:42

zinu

Nezinātājiem gribu atgādināt, ka Sociālais dienests nenodarbojas ar dzērāju izķeršanu no pašvaldības, bet sniedz palīdzību tikai tām personām, kuras griezušās sociālajā dienestā un to ir lūgušas. Par cik šobrīd aktuālas ir tā saucamās cilvēktiesības, tad nevienu pilsētā sēdošo dzērāju nevar piespiedu kārtā aizvest uz kādu iestādi. Ārstēties no atkarības cilvēks izvēlas brīvprātīgi, saņemot no ģimenes ārsta vai narkologa attiecīgo nosūtījumu. Arī zupas talonus neviens tāpat vien nesaņem, jo arī pie to saņemšanas jāpilda tā saucamie līdzdarbības pienākumi. Kas attiecas uz rakstā norādītajām personām, tad neviena no šīm personām nesaņem zupas talonus. Jā šie dzērāji ir mūsu problēma un tādi ir visās pilsētās . Rīgā viņi ir redzami visās pazemes pārejās, stacijās un uz ielām, kur viņi vēl diedelē naudu garāmgājējiem. Ko darīt?- jautājums paliek atklāts.

pirms 9 gadiem, 2011.08.08 11:47

gribu zināt

Domāju, sociālos darbiniekus kā profesiju apmāca strādāt ar šādiem cilvēkiem, motivēt viņus, veidot grupas, kur ar viņiem runā, atgriežot normālā dzīvē. Vienmēr būs arī neveiskmes, bet jādara būtu. Apskrienas dūša, kad lasi, ka lepojas ar to, ka šādiem vēl dod talonus. tad kā tur īsti ir, dod vai nedod? Vadītāja nav lietas kursā?

pirms 9 gadiem, 2011.08.08 11:58

Mazliet zinu šo darbu un lai saņemtu tos pašus 40 latus, kā līdzdarbību var uzlikt ārstēties no alkoholisma. Nemaz tik sarežģīti tas nav. tad vajadzēja uzreiz pateikt,ka gar šiem konkrētajiem bomžiem dienestam nav nekādas daļas.

pirms 9 gadiem, 2011.08.08 12:01

Valka