Čuguna liešanas simpozijs ir noslēdzies

Jāmācās priecāties par pazīstamu un nepazīstamu cilvēku darbuĻoti daudz valcēniešu pārliecinājās, ka teiciens "nelej čugunu" ir aplams. Čuguna liešanas māksla Valkas un Valgas pilsētas svētku laikā bija unikāls notikums un diezin vai pārredzamajā laikā kaut kas atkārtosies.

Simpozija rezultātā tapušie darbi apskatāmi Valkas kultūras nama foajē.Simpozijā piedalījās astoņi dalībnieki no Latvijas un Igaunijas: Kārlis Alainis, Genādijs Stepanovs, Oskars Mikāns un Aigars Zemītis no Latvijas, Raits Pargs no Igaunijas, kā arī Latvijas Mākslas akadēmijas studenti. Dažas medaļas izgatavoja Valkas mākslas skolas audzēkņi.

Sestdien vakarā čuguna liešanas procesu pie Tēraudskolas redzēja daudzi desmiti, ja ne simti, skatītāju. Viņi nāca, gāja un mainījās. Liešanas process ir pacietīga darba un laikietilpīgs process. Iespējams, daudzi interesenti bija vīlušies, ka nesagaidīja dažu sekunžu ilgo, taču pievilcīgo dzirksteļošanas ainu, kad čugunu ielēja ledus formā.

Tas notika krietni pēc pusnakts. Mākslinieks Jānis Sīmanis, kuram arī ir liela pieredze darbā ar metālu, nepacietīgajiem iebilst, ka visam jārit dabīgajā gaitā, jo nevar taču Ziemassvētkus svinēt Jāņos. "Mums ir jāmācās priecāties gan par pazīstamu, gan svešu cilvēku darbu, ja tas nes augļus. Būtu tikai normāli, ja šādi pasākumi notiktu biežāk," pārliecināts mākslinieks.

Gandrīz visi izlietie darbi pašlaik ir apskatāmi izstādē Valkas kultūras nama foajē. Laika un materiāla trūkuma dēļ divas formas palika nepielietas. Viena no tām - projekta vadītāja Kārļa Alaiņa veidotā. Diemžēl vairāku dienu darbs aizgāja postā - uz atkritumu izgāztuvi.

Meistars sacīja, ka formas transportēšanas izmaksas ir pārlieku dārgas, lai to nogādātu nākamajā čuguna liešanas vietā. Skatītāji izstādē neredz arī igauņa R. Parga darbu, jo autors to paņēma līdzi.

Tiesa, izstādītie eksponāti vēl nebūt nav gatavi, jo kā sacīja autori, to novešanai līdz pilnībai - slīpēšanai un citām manipulācijām - nepieciešamas vairākas dienas. Izstāde būs apskatāma līdz jūnija beigām. Pēc tam darbi ceļos uz Rīgu.

Valka