Dabas draugi uzskata, ka autobraukšana uz Zāģezera kaitē videi 5

Laikraksta "Ziemeļlatvija" redakcijā atskanēja tālruņa zvans ar lūgumu parūpēties, lai pārtrauktu autobraukšanu uz Zāģezera ledus, jo tādējādi pasargātu ūdenstilpi no papildu piesārņojuma. Vai lasītājam ir taisnība?

 

Piebraucot vēlā pēcpusdienā pie Zāģezera, uz ledus traucās divas mašīnas. Ar skaudību raudzījos, cik virtuozi jaunieši lielā ātrumā sānslīdē vadīja savus auto. Man neizdevās ar viņiem parunāties, taču pavisam drīz piebrauca vēl viens auto, lai novērtētu situāciju uz ledus un, iespējams, izbraukt kādu apli.

 

Risks - plānais ledusKad jauniešiem izstāstīju, ka dažiem ir iebildumi par šādām izdarībām, viņi bija nesaprašanā, jo viss notiek ļoti korekti. Dzintars un Jānis uzskata, ka vienīgais piesārņojuma avots ezeram var būt laikus nenovāktās riepas. Atkušņa laikā tās var nogrimt.

 

 

"Šādas izbraukšanas ir lieliskas. Uz ledus var noņemt ikdienas stresu un pēc tam uz ielas varam būt džentlmeņi," smaida zēni. Viņi uzskata, ka šī ir lieliska iespēja uzlabot braukšanas prasmes, turklāt to labāk darīt uz ezera nekā uz ceļa. Tieši tāpēc šī nodarbe ir atbalstāma. Tiesa, puiši par lielāko risku mīnus trijos grādos uzskata uzbraukšanu uz ledus, jo ezera malā ledus ir plāns un pastāv risks ielūzt.

 

Nepiesārņo vairāk kā uz ceļaIespējams, arī šoziem, ja aukstums pieturēsies, uz Zāģezera ledus notiks sacensības. Iepriekšējās notika 2005. gada ziemā un tajās piedalījās 106 dalībnieki no visas Vidzemes un Rīgas. Tās organizēja Guntars Stalis. Jautāts par iespējām atkal rīkot šīs sacensības, viņš ir noskaņots pozitīvi.

 

 

Jautāts par tā saucamo dabas draugu iebildumiem, viņš saniknojas un saka, ka vasarā šis ezers tiek piesārņots nenormāli - daudzi mazgā mašīnas, peldina suņus, mazgā matus ar šampūnu un tā joprojām. "Visas mašīnas ir izgājušas tehnisko apskati un ezeru tās nepiesārņo vairāk kā uz ceļa," uzskata Guntars. Viņš zina, ka sacensības uz ezeriem notiek visās Skandināvijas valstīs.

 

Viss pašvaldības varā"Normatīvajos aktos nav noteiktas prasības automašīnu braukšanai uz ledus, ja vien šo jautājumu speciāli neregulē kādi no pašvaldības saistošajiem noteikumiem, noteiktie ierobežojumi pašvaldības teritoriālajā plānojumā, īpaši aizsargājamo dabas teritoriju individuālajos aizsardzības noteikumos un tamlīdzīgi," stāsta Valmieras reģionālās vides centra Piesārņojuma kontroles daļas vadītāja vadītāja Līga Zvirbule.

 

 

 No vides aizsardzības viedokļa, braukšana uz ledus vai braukšana autotrasēs, vai visa veida transportlīdzekļu izmantošana cilvēku ikdienā kā vidi piesārņojošas darbības pēc savas būtības neatšķiras - jebkādu transportlīdzekļu izmantošana, sadedzinot degvielu, lietojot motoreļļas, pārnesumu un smēreļļas, hidrauliskās eļļas, bremžu šķidrumus, automazgāšanas līdzekļus un citu ķīmiju, ir vidi piesārņojoša darbība.

 

 

Ir aplami domāt, ka, braucot pa autoceļu, mēs vidi nepiesārņojam vai piesārņojam mazāk nekā ziemas apstākļos, braucot uz ledus. Tāpēc šajā gadījumā lēmuma pieņēmējs - atļaut vai aizliegt rīkot auto braukšanu uz ledus Zāģezerā - ir pašvaldība savas kompetences ietvaros.

 

Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta speciālists Aldis Liepiņš neatbalsta braukšanu uz ledus, taču uzskata, ka noteikumu ievērošana ir vides sargāšanas speciālistu ziņā. Valkas dome nav pieņēmusi ierobežojumus autobraucēju aktivitātēm uz Zāģezera ledus.

Komentāri 5

ss

Peldētāji kas piečurā ezeru ir vairāk kaitīgi nekā auto.Tad jau jāaizliedz arī peldēties.

pirms 12 gadiem, 2009.01.22 11:21

Vietējais

Makšķernieki dzer, smēķē, nokārto dabiskās vajadzības uz ezera - Aizliegumu arī viņiem. Lai tie brauc uz Peipusu

pirms 12 gadiem, 2009.01.22 15:16

dabas draugs

Manuprāt ir jālikvidē nez kam piederošais mazais HES vecajās Zāģezera dzirnavās. Kaitējumu videi ar regulāro līmeņu regulēšanu tie nodara daudz lielāku nekā visi iepriekšminētie kopā!

pirms 12 gadiem, 2009.01.22 20:08

man nepieder HES

ak dabas draugs, kāds Tu skaudīgs :D
pastāsti man ,kas slikts, ja ir hess un mainās ūdens līmenis??

pirms 12 gadiem, 2009.01.23 14:15

mākonis

Kā man patika, ka sniega vērpetes tinās gar logu rūtīm! Super! Un riepas kauca kā trakas:))

pirms 12 gadiem, 2009.01.23 15:17

Valka