Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Dabas taka pie Pedeles rada galvassāpes tās kopējiem 16

Pērn svinīgi atklātās dabas takas posms Valkā pie Pedeles upes, kura izveidošanu pilsētā sagaidīja pat ar skrējienu par godu šim notikumam, šovasar atklāj dažādas nepilnības, ko apsaimniekotāji dēvē par projektētāju kļūdām.

Pirmie to bija ievērojuši Valkas iedzīvotāji. "Pagājušajā gadā tik daudzkārt izslavinātā atpūtas taka, kas būšot iecienīta atpūtas un pastaigu vieta, tagad aizaug ar zāli. Skats kļuvis nebaudāms, jo ir tāda sajūta, it kā kādreiz iecienīta vieta tagad ir pamesta un aizaug. Kādēļ mēs neko nevaram skaisti izdarīt līdz galam? Igauņi gan var. Viņu labiekārtotā krastmala priecē acis jau vairākus gadus," neizpratni "Ziemeļlatvijai" pauda kāda valcēniete.

Devos noskaidrot, kas tad noticis vietā, kur iekārtota dabas taka. To, ka tās apkārtne netiek kopta, nevar apgalvot. Atpūtas vietā ar trimmeriem čakli strādāja novada domes Pilsētas teritorijas apsaimniekošanas nodaļas strādnieki, bet no koka veidotā taka daudzviet tiešām bija aizaugusi ar zāli.

Dažviet zāles stiebri caur dēlīšu spraugām kuplā skaitā bija izstiepušies turpat 10 centimetru garumā. Pļāvējs paskaidroja, ka ar trimeri to nevar nopļaut, jo var sabojāt agregātu. "Vienīgā izeja ir izgatavot sirpjveida izkaptis un tad mēģināt to zāli nocirst vai arī jāņem dārznieka šķēres un jāgriež virs takas izaugušie stiebri nost. Kur bija galva kaut ko tādu izdomāt! Ne no augšas, ne no apakšas tagad zālei neko daudz nevar izdarīt," saka strādnieks.

To, ka izveidotā atpūtas vieta ir grūti apkopjama, atzīst arī Valkas novada domes izpilddirektors Guntis Bašķis. "Tomēr jādomā, kā ar zāli tikt galā. Nevar pieļaut, ka atpūtniekiem nātres sāk kost stilbos. Sakopt taku nav viegli, bet, ja nu tāda ir izveidota, tad tas jādara vien ir," spriež G. Bašķis.

Pilsētas teritorijas apsaimniekošanas nodaļas vadītāja Inese Vehi uzskata, ka strādniekiem tagad jāmokās takas projektētāju kļūdu dēļ. "Taka ir veidota, nepadomājot, kā to varēs kopt. Zem tās vajadzēja nobērt granti vai šķembas, lai zāle neaugtu, bet tas nav izdarīts.

Atpūtas vietas sakopšanai daudz laika aizņem takai pieguļošās pļavas appļaušana. Zāle jāpļauj ar trimmeri, jo upes malā ir purvaina augsne, kurā ar pļaujas agregātu nevar iebraukt. Var jau pieņemt, ka tā ir dabas taka, tādēļ zāles izaugšana caur dēlīšu spraugām ir pieļaujama, bet īsti glīti tas neizskatās. Cik varam, tik cenšamies zāli nopļaut. Ar šķērēm uz takas to griezt ir bezjēdzīgi. Tā var nogriezt tikai stiebru galus un zāle drīz vien ir atkal izaugusi. Ir taču mazliet jāpadomā, tādu taku iekārtojot, ka to vajadzēs arī pastāvīgi kopt," norāda I. Vehi.

Novada domes Attīstības un plānošanas nodaļas Attīstības un projektu daļas vadītājs Ernests Lībietis, kurš bija minētā kopprojekta par takas ierīkošanu vadītājs, atzīst, ka plānojuma tapšanas laikā par šādu situāciju projekta autori nebija iedomājušies. "Nav jau arī liela nelaime. Tā taču ir dabas taka. Lai zālīte aug, tā nevienam netraucē," saka E. Lībietis. Tā vien šķiet, ka šoreiz ir iznācis pēc vecās parunas - gribējām kā labāk, iznāca kā vienmēr.

Dabas takas ierīkošana pie Pedeles sākās iepriekšējās novada domes priekšsēdētājas Undas Ozoliņas laikā. Tā tika izveidota Igaunijas un Latvijas sadarbības programmas projekta "Valkas - Valgas atraktivitātes uzlabošana" ietvaros. Jau pērnruden pirms takas atklāšanas par tās veidojumu radās domstarpības novada domes amatpersonu vidū.

Tagadējā domes vadība uzskatīja, ka takas veidojums no koka nav tas gluži labākais variants, bet projekta īstenotāji skaidroja, ka tā vajag, jo tad tā atbildīšot dabas takas statusam.

Komentāri 16

vasilits

Гнать надо в шею таких специалистов. они сами сплошная ошибка.

pirms 9 gadiem, 2010.07.10 12:00

Avots

Dabas takas ierīkošana pie Pedeles sākās iepriekšējās novada domes priekšsēdētājas Undas Ozoliņas laikā.
------------------------
Labāk pasaki, kurā gadā iesākās un kas tika izdarīts, Zilber, tavas Ozoliņas laikā (treknajos gados). Kas attiecas uz nespēju nopļaut zāli ar trimmeru, nebojājot dēļus, tad trimmeram var nopirkt pļaujamo galvu ar aukliņu. Tā nekādus dēļus nebojā. Nevajag izdomāt problēmas kur to nav.

pirms 9 gadiem, 2010.07.10 14:28

Lat

vasilitim
Tu jau nu esi vislielākais speciālists visos jautājumos. Savu pagalmu hotj esi ispļāvis, osipoviet?

pirms 9 gadiem, 2010.07.10 14:29

Avots

Vēl viens variants pļaušanai - paņem parasto stumjamo mauriņa pļāvēju ar benzīna motoru, noregulē uz zemāko plāušanas augstumu un braukā pa virsu celiņam.

pirms 9 gadiem, 2010.07.10 14:54

apelsīns

Nu jā! Tikpat neizdomāts projekts, kā tā zirgu piesienamā slita pie kultūras nama!

pirms 9 gadiem, 2010.07.10 16:41

miers

Nu beidzam vienmēr kādu vainot .Un vai nu tā ir, ka neko racionālu nevar izdomāt? Vasilītim laikam citu tekstu nav, kā tikai kādu gnaķ.Laikam cilvēks sasapņojies, ka tiks to izdzīto vietā...

pirms 9 gadiem, 2010.07.10 17:16

vasilits

miers 10.07.2010. 17:16:30 Вот через три года выберите меня мером,тогда и говорить будем. А сейчас,что бы я не предложил этому составу Валкской краевой думы,все мимо.Им не нужны наши предложения.У них есть(специалисты) которые им советуют как потратить наши деньги с пользой для кого то,но только не на пользу жителей Валкского края.

pirms 9 gadiem, 2010.07.10 17:26

Latvietis

Tapec ka nevajadzeja izdomat supermegauber kosmisku izpildijumu.
Pat igauniem neienaca prata rikot koka celinus, jo logiski ka tas aizaugs, tiem jagatavo ipasu slani, un vienalga augs.

Nevareja tikai noasfaltet? Ta mazak varetu nozagt?

Zato malaa pie apgaismes stabiem savu dienasdusu gul bomzi, dzeraji un pareie slaisti, bet vakaros tur ari ir bail iet, jo okupe jauniesi teritoriju un dzerstas.

Valka, da i Latvija arii, vienmer izcelas ar kautko supermegauber kruto, bet jasecina nevienam nevajadzigo.

Dienvidu tilts. Vajadzigs? Dalai Rigas iedzivotaju varbut? Gaismas pils. Vajadzigs? Loti apsaubabi, bet buvee. Kas vel ar projektiem ir? Neatceros.

Parejie miesti ari sacensas kurs radis visnevajadzigako buvi ar visdargako taami.

pirms 9 gadiem, 2010.07.11 10:34

Avots

Pat igauniem neienaca prata rikot koka celinus, jo logiski ka tas aizaugs, tiem jagatavo ipasu slani,
------------------------------------
Nu un cik izmaksā asfalta celiņu taisīšana? Koka celiņi neaizaug, ja nav spraugu pa kurieni izaugt zālei cauri, bet spraugas vajadzīgas, lai ūdens nekrātos un arī dēļiem priekš izplešanās. Ja taisītu asfalta celiņus, izmaksas būtu dubultā, ka minimums, un tā arī nebūtu dabas taka, bet parasts trotuārs.

pirms 9 gadiem, 2010.07.11 16:02

Specs

Savācās speciālisti Bašķis, Gudrinieks, Biezais tādu projektu realizēja ka kauns skatīties - celiņi aizauguši, trepes uz atpūtas namiņu brūk kopā, melnzeme nav nostiprināta, bravo!
Galvenais ka nauda sadalīta, cik tad Bašķa kungs iemeta sev kabatā?
Tagad lai vēršas pie Speciālista Gudrinieka un pa savu naudu visu pārtaisa!

pirms 9 gadiem, 2010.07.11 17:20

Specam
Nevis brūk kopā, bet tiek demolēts un lauzts. Ir atšķirība.

pirms 9 gadiem, 2010.07.11 18:31

reino

Īstenībā necieņa pret pakalpojumu nodaļas darbiniekiem, nav jau grūti vadībai pateikt, sakopiet. Bet nu 3. un 4. bilde parāda, ka tur nu ir nolaista būvējot riktīga LAŽA...

pirms 9 gadiem, 2010.07.12 11:05

Liecinieks

Tagad Valkā celiņus sāk demolēt un lauzt - zāle un lietus ūdens!

Kāpjot augšā uz tējas namiņu zeme ir pamatīgi izskalota, nekādi melnzemes nostiprināšanas darbi netika veikti!
Būtu vismaz kā pie avotiņa Žāģezerā veco metāla sētu ierakuši, būtu mazliet stabilāk, melnzeme negāztos uz jaunām trepītēm!
Bet sakarā ar celiņiem - cik es zinu ir tāds materiāls kā ģeotekstils (Igauņu firma, kas izplata Laktex) ļoti efektīvs pret zāles ieaugšanu, mājās sev ieklāju no zāles ne smakas jau 3 gadu.
Tas tā manas domas, pirms ko dari pakonsultējies ar gudru cilvēku!

pirms 9 gadiem, 2010.07.12 11:19

putnuverotajs

Pieļauju , ka lielākos "ūdeņuis " ir nogāzuši projektētāji.

pirms 9 gadiem, 2010.07.13 10:24

Intars

Es protams ļoti atvainojos, bet taisīt traci par zāli starp dēļu spraugām ir bezjēdzīgākais ko var darīt. Jums tiešām nav nekā svarīgāka un aktuālāka?

pirms 9 gadiem, 2010.07.13 13:31

Sandra

Un joprojām Valkā turpinām kāpt uz tā paša grābekļa...
Jau vairāk kā mēnesi atpakaļ dabas takas celiņam nātres līda starp dēļiem laukā (atbildīgie speciālisti varēja pamanīt), bet pie Zāģezera avota izveidoja tādu pašu dēļu taku!

pirms 9 gadiem, 2010.07.15 11:05

Valka