Dzīve sociālajā namā kļūst dārgāka

Valkas dome par deviņiem latiem palielinājusi samaksu par dzīvošanu sociālās aprūpes namā. Iemītnieki jau ir brīdināti par maksas un sniegto pakalpojumu cenu palielināšanos.

 

 

"Jāmaksā vien būs, kur es iešu un citur dzīvošu. Nav man neviena, un veci cilvēki nevienam nav vajadzīgi," "Ziemeļlatvijai" atzīst 80 gadus vecā Valkas domes sociālā aprūpes nama iemītniece Vilma Ķīkule.

 

Valkas domes deputāti februāra sēdē nolēma, ka turpmāk vienas istabas maksa ziemas periodā (no 1. oktobra līdz 30. aprīlim) būs 45 lati līdzšinējo 36 vietā, bet vasaras periodā (no1. maija līdz 30. septembrim) - 35 lati līdzšinējo 26 vietā. Ja divvietīgā istabā dzīvo divas personas, tad ziemas mēnešos katrs maksās 30 latus, bet vasaras periodā - 25 latus. Turpmāk iemītniekiem, kuri nesaņem pilnu aprūpi, par vienas veļas porcijas līdz pieciem kilogramiem mazgāšanu un žāvēšanu maksās latu. Sociālās aprūpes nama vadītāja Eleonora Bērziņa norāda, ka viena mēneša faktiskās izmaksas par vienas personas uzturēšanos iestādē izmaksā 220 latus.

 

 

Nesūkstas par likteni

V. Ķīkule aprūpes namā dzīvo jau trīs gadus. Viņa uz šejieni pārcēlusies no dzīvokļa, kuram uzradās īpašnieki. Dzīvespriecīgajai pensionārei vienai pašai ir istaba, kuru viņa uztur kārtībā. Vilmas tantei aiz muguras ir grūts un sarežģīts ārstēšanās process, turklāt viņa ir invalīde un pārvietojas ratiņkrēslā. Kādu laiku dēļ veselības stāvokļa viņa saņēmusi pilnu aprūpi, bet pašlaik no tās attiekusies, "jo pati vēlos rūpēties par sevi. Tas palīdz uzturēs možu garu un dzīvessparu". Sākot dzīvot aprūpes namā, Vilmas tante saņēmusi 70 latu lielu pensiju, bet tagad viņas pensija ir 108 lati. Viņas raksturā nav sūkstīties par grūto dzīvi, gluži pretēji - dzīvot tā, kā to nolicis liktenis. Vilmas tante saņem visu darbinieku atbalstu un palīdzību. Viņa sevi neuzskata par varonīgu cilvēku, jo visu mūžu pieradusi gādāt un rūpēties par sevi.

 

 

Ekonomika spiež palielināt samaksuPēdējo reizi samaksa par dzīvošanu sociālās aprūpes namā noteikta pirms trim gadiem - 2005. gada maijā. Pa šo laiku strauji augušas pakalpojumu cenas, tāpēc bija nepieciešams pārskatīt samaksas tarifus. Trīs darbības gadu laikā iestādes administrācija veikusi izdevumu uzskaiti. Tā liecinājusi, ka samaksa ir jāpalielina. "Namā dzīvo gados veci cilvēki, kuri bieži vien vairāku iemeslu dēļ nespēj sevi aprūpēt. Lai gan mums ir tikai pieci iemītnieki uz pilnu aprūpi, arī par pārējiem mums ir jārūpējas, piemēram, kaut vai jāuzkopj istaba, jāsniedz medicīniskā palīdzība," skaidro sociālās aprūpes nama vadītāja. Viņa uzsver, ka daudz neizdevīgākā situācijā atrodas vientuļie pensionāri, kuri dzīvo pilsētas labiekārtotajos dzīvokļos. Maksa par komunālajiem pakalpojumiem, elektrību, gāzi pārsniedz samaksu par dzīvi sociālajā namā.Pašlaik sociālajā namā mājo 27 iemītnieki.

Valka