Dzīvoklī ir neciešama smaka, bet palīdzību neviens nesniedz 37

Ienākot 81 gadu vecās valcēnietes Lindas Daugules dzīvoklī, degunā iecērtas urīna smaka. Dzīvokļa iemītniece redakcijas darbiniekiem atzīst, ka smaka ir briesmīga, bet viņa nespēj izlūgties no amatpersonām palīdzību.

L.Daugules divistabu dzīvoklis atrodas Lauktehnikas dzīvojamā rajonā - Varoņu ielas 40. namā. Pensionāre dzīvoklī mitinās viena, jo pirms pāris gadiem vīrs aizgājis mūžībā. Lai gan mājoklī smaka ir neciešama, visur redzama kārtība un tīrība, kas liecina, ka vecā kundze ir kārtīgs cilvēks.

Tualetes saturs - uz grīdas Par pensionāres nedienām "Ziemeļlatvija" uzzināja šonedēļ. Lai lūgtu palīdzību, L. Daugule kopā ar bijušo kolēģi Olgu Ķieģelmani ieradās redakcijā. Pirms tam viņas bija meklējušas palīdzību SIA "Valkas namsaimnieks", diemžēl bez panākumiem. Jau labu laiku pensionāres tualetes saturs neieplūst centrālās kanalizācijas sistēmā, bet gan tualetē uz grīdas.

Kā nu spēj, vecā kundze cenšas smakojošo šķidrumu savākt, bet saviem spēkiem ar šo problēmu viņa galā tikt nespēj. Viņai nav bērnu, kas varētu nākt palīgā vai vismaz palīdzēt cīniņā ar amatpersonām. Pie pensionāres divas reizes esot ieradušies SIA "Valkas namsaimnieks" pārstāvji, secinājuši, ka bojātas ir caurules vannasistabā un tualetē, kā arī pats pods.

Viņai pateikts, ka ir nepieciešami no 50 līdz 70 latiem, tad visu salabošot. Lieki piebilst, ka pensionārei nav liekas naudas, turklāt pensionāre nesaprot, kāpēc viņai kaut kas jāmaksā, ja visu mūžu kārtīgi maksājusi par īri un apsaimniekošanu. Jāpiebilst, ka L. Daugules dzīvoklis nav privatizēts.

Namu apsaimniekotājs palīdzību nesola Pašlaik SIA "Valkas namsaimnieks" valdes priekšsēdētājs Ivo Meļķis atrodas atvaļinājumā, tāpēc sazinājāmies ar darbu rīkotāju Valentīnu Gavriloviču. Viņa atzīst, ka situācija dzīvoklī tik tiešām ir traģiska, bet namu apsaimniekotājs par saviem līdzekļiem remontu neveiks.

"Tādu pensionāru kā L. Daugule Valkā ir ļoti daudz. Ja visiem taisīsim remontu, nepietiks naudas ne daudzdzīvokļu namu jumtu nomaiņai, ne kāpņu telpas remontam," uzskata V. Gavriloviča. Viņa iesaka pensionārei lūgt palīdzību novada domes Sociālajam dienestam vai arī pārcelties uz dzīvi sociālās aprūpes namā Valkā.

Novada domes Sociālā dienesta vadītājas vietniece Natālija Dubrovska norāda, ka dienests iedzīvotājiem nepiešķir pabalstus mājokļa remontam. Ar šīm lietām galā jātiek namu apsaimniekotājam. Toties sniegt palīdzību pensionārei nokārtot dokumentus, lai pārceltos uz dzīvi sociālās aprūpes namā, speciālisti ir gatavi jebkurā brīdī. Par šo iespēju L. Daugulei ieteica arī "Ziemeļlatvija", un viņa solījās pārdomāt.

Komentāri 37

...

Tada mums ir ta sabiedriba - veci cilveki nevienam nav vajadzigi. Par bezsaimnieka suniem un kakiem rupejas vairak neka par veciem bezpalidzigiem cilvekiem. Nekas, kad tadas gavrilovicas pasas bus vecas un nevarigas, visu dabus atpakal, ja ne virs zemes, tad tai saulee.

pirms 9 gadiem, 2011.08.25 10:19

F8

nu kā parasti! riņķa dancis kārtējais. visiem ir ko teikt, visi var atsaukties uz regulām un likumiem, a kā atrisināt problēmu- nekā!Kā parasti -atbilde sniegta un viss , nu var kafiju ieliet un kūciņu apēst. viss turpinās.

pirms 9 gadiem, 2011.08.25 10:25

ha

Problēma ar dzīvokli neatrisināsies, ja cilvēks izvāksies. Tā ir mūsus attieksme, izvairīties, ejot vieglāko ceļu, tāpēc ir graustu rajons pie meliorācijas.

pirms 9 gadiem, 2011.08.25 10:38

l

Mūsu pagastā visi, kam nav slinkums apmeklēt sociālo darbinieku, saņem mājokļa pabalstu, kas ir tieši 70 latu. Tas arī ir Valkas novadā. Kundze ar īres līgumu lai iet uz sociālo dienestu

pirms 9 gadiem, 2011.08.25 10:40

Tedis

Varbūt ir kāds uzņēmējs, kurš vēlas palīdzēt? 81 gads tas jau ir cienījams vecums.

pirms 9 gadiem, 2011.08.25 11:11

pārvaldniece

cienijamai kundzei vajadzēja kārtīgāk palasīt īres līgumu, nevis skriet uz redakciju. Manā īres līgumā (domāju arī L.Daugules) ir punkts, ka pašai par saviem līdzekļiem jāuztur kārtībā sanitārtehniskā sistēma dzīvoklī.
Apsaimniekotājs pareizi dara. Cilvēciski protams žēl kundzes, bet tāda ir dzīve.
Varbūt kundzei finansiāli var palīdzēt laikraksts Ziemeļlatvija vai Valkas novada dome.

pirms 9 gadiem, 2011.08.25 12:37

Kriksis

Risinājums- ir taču cilvēki, kuri maina savas vannas (arī tualetes) istabas iekārtas, t.sk. izlietnes, podus, vai tad tos vecos( tie jau nav nederīgi, bet piem, "novecojuši") nevarētu nevis izmest mēslainē, bet atdot namu apsaimniekotājiem. kuri šādos gadījumos kā ar cien. Daugules k-dzes lietā varētu palīdzēt un visu saremontēt! Kur problēma, vajag tikai sadarboties!

pirms 9 gadiem, 2011.08.25 12:44

īrniece

Jā, cilvēcība tādām pārvaldniecēm ir sveša lieta! Bet kriksim ir laba ideja. Varbūt tiešām kāds var atdot savu podu? Bet trubas? Trubas jau arī esot kaput! Vai tās tiešām arī jāmaina par īrnieka naudu???

pirms 9 gadiem, 2011.08.25 13:18

Esmu šokā...

Izlasot pārvaldnieces teikto!!!! Gribētu redzēt, kā šī pārvaldniece spēs tādā vecumā izlasīt un izprast līguma nosacījumus.Lai Dievs dod viņai pašai piedzīvot tādus gadus un tādus pašus sadzīves apstākļus, kādi ir šai kundzei. Kauns nav,pārvaldniec, tā spriest par vecu un vientuļu cilvēku?? Bet dzīve jau parasti visu noliek savā vietā, visam savs laiks.

pirms 9 gadiem, 2011.08.25 13:41

Pēteris

to esmu šokā

Pārvaldniece uzrakstījusi pilnīgi pareizi, bet vai tas patīk vai nepatīk ir cits jautājums. Dome jau nu tiešām varēja palīdzēt.

pirms 9 gadiem, 2011.08.25 14:32

Tā gan

Atbilde "Parvaldniecei":

Namsaimnieku atbildība un pienākumi
Katrs īpašums uzliek daudz saimniecisku rūpju un pienākumu — tā ir sen zināma dzīves realitāte. Daudzi namsaimnieku pienākumi noteikti un izskaidroti likumos un normatīvos dokumentos. Valdība pieņēmusi “Dzīvojamās mājas, tajā esošo iekārtu un komunikāciju apsekošanas, tehniskās apkopes un kārtējā remonta noteikumus”, kas reglamentē daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas, tajā esošo iekārtu un komunikāciju apsekošanas, tehniskās apkopes un kārtējā remonta veikšanas kārtību. Komunikācijas — tas ir svarīgi
Reizi mēnesī veicama inženierkomunikāciju vizuālā pārbaude: apkures sistēmai; ūdensapgādes sistēmai; kanalizācijas sistēmai; ventilācijas sistēmai un klimata iekārtām, kā arī gāzes apgādes sistēmai.
Vizuālo pārbaudi veic arī pēc vētrām, plūdiem, spēcīgiem nokrišņiem un citām dabas stihijām, kas var radīt dzīvojamās mājas un tajā esošo iekārtu un inženierkomunikāciju bojājumus, kā arī pēc avārijas situācijām, kas var radīt apdraudējumu.

Izlemšana pārvaldītāja ziņā
Ja vizuālā pārbaudē konstatē dzīvojamās mājas vai tajā esošo iekārtu un inženierkomunikāciju bojājumus, pārvaldītājs lemj par: ārpuskārtas remonta veikšanu, plānotā remonta veikšanu un pārvaldīšanas darba plāna papildināšanu, kā arī darba uzdevuma sastādīšanu tehniskajai apsekošanai.
Remonts ārkārtas situācijās
Ārpuskārtas remontu veic, ja ir konstatēti šādi dzīvojamās mājas un tajā esošo iekārtu un inženierkomunikāciju bojājumi: jumta seguma caurtece; ūdens notekcauruļu, piltuvju, līkumu un to piestiprināšanas ierīču bojājumi; ja ir zudusi fasādes arhitektonisko elementu vai ķieģeļu sasaiste ar sienu; ja pamanīta apmetuma vai karnīžu elementu noslāņošanās; izsisti logu vai durvju stikli, norautas logu rāmju vērtnes; konstatēta durvju vērtņu un aizverošo ierīču nenoturība; hidroizolācijas bojājumu dēļ radusies caurtece grīdu pārsegumos sanitāros mezglos; plaisas un bojājumi krāsnīs vai dūmvados, kas var izraisīt cilvēku saindēšanos ar dūmgāzēm un apdraudēt mājas ugunsdrošību; plaisas un nekvalitatīvas blīves dūmvados un to savienojuma vietās ar krāsni; bojājumi cauruļvados un savienojuma vietās ar veidgabaliem, armatūru un ierīcēm; dzīvojamās mājas elektroapgādes kabeļa bojājumi, kas var radīt elektroenerģijas piegādes pārtraukumus apgaismei vai ierīču un inženierkomunikāciju darbības traucējumus.
Tāpat ārpuskārtas remonts jāveic, ja radušies apkures sistēmas bojājumi apkures sezonā; gāzes apgādes sistēmas bojājumi; pelējuma sēne un pelējumu veicinoši apstākļi vai citi bojājumi, kuru neatliekamu novēršanu paredz normatīvie akti, vai ja tie rada būtisku apdraudējumu.

PS: Tas ir visā valstī pieņemts likums!!!!!!!!!

pirms 9 gadiem, 2011.08.25 14:39

Nu jā

un tad ,kad Linda aizies uz sociālo māju ,tad gan būs jāatrod līdzekļi ,lai tās caurules un podu nomainītu.Vai varbūt ļaus ,lai tas dzīvoklis vispār aiziet postā kā jau ne viens vien ir aizlaists.Vispār jau tas dzīvoklis bija iztaisīts" kā konfekte",turklāt ar pašu Dauguļu spēkiem,jo tajā namā īrniekiem tika piešķirti pliki karkasi ar ārējām durvīm.Pēc tam katrs taisīja kā mācēja.

pirms 9 gadiem, 2011.08.25 15:02

jurists

to tā gan
tavs pārrakstītais vairāk attiecas uz dzīvojamo māju koplietošanas telpām, maģistrāliem vadiem utt.
Īrnieka pienākums ir uzturēt kārtībā dzīvojamo telpu un veikt par saviem līdzekļiem tās kārtējo remontu: griestu balsināšanu, sienu tapsēšanu vai krāsošanu, logu rāmju un durvju krāsošanu, iestiklošanu, grīdu, radiatoru, cauruļvadu krāsošanu dzīvojamās telpas iekšpusē, kā arī dzīvokļa iekšējās elektroinstalācijas, krānu un ūdens sajaucēju, dušas, izlietnes, vannas un sēdpoda remontu un nomaiņu.
Latvijas Republikas likums „Par dzīvojamo telpu īri” 42. pants nosaka, ka Īrnieka pienākums ir uzturēt viņa aizņemto dzīvojamo telpu pienācīgā kārtībā un veikt šīs telpas kārtējo remontu.

pirms 9 gadiem, 2011.08.25 15:38

kiiks

Laiki pienākuši,kad pensionārs vair nav cilvēks!
Tai vietā,lai palīdzētu cilvēkam,labāk uzreiz sutīt uz sociālo namu?
Nez vai Jūs paši vēlētos vecumdienas pavadīt sociālājā mājā?!

pirms 9 gadiem, 2011.08.25 15:51

Tā gan

Juristi ir dažādi.
Katrs saprot likumu tā, kā viņam šķiet izdevīgāk.
Jautājums ir: vai minētais notikums rakstā ir avārijas situācija vai nav?
PS: Lūgums „Ziemeļlatvijas” redakcijai nepalikt vienaldzīgiem un sekot šīs problēmas tālākai virzībai

pirms 9 gadiem, 2011.08.25 16:20

....

ja dzīvoklis nav privatizēts, vai tad arī viss iepriekš jurista rakstītais ir spēkā? Reizēm liekas dīvaini, ka dome piešķir dzīvokli konkrētai personai, bet tā to izīrē veselam baram īrnieku. Pati persona pat nedeklarējas šai adresē. Laikam tikai pelna naudu ar izīrēšanu.

pirms 9 gadiem, 2011.08.25 17:27

X

ja dzīvoklis nav privatizēts, vai tad arī viss iepriekš jurista rakstītais ir spēkā?
-----------------------------
Jurists skaidri uzrakstīja-īrnieka pienākumi. Latvijas Republikas likums „Par dzīvojamo telpu īri” 42. pants. Tieši attiecas uz neprivatizētajiem dzīvokļiem.

pirms 9 gadiem, 2011.08.25 18:44

X

4. pants. Dzīvojamās telpas īres līguma subjekti

Izīrētājs var būt jebkura fiziskā vai juridiskā persona, kas ir dzīvokļa vai dzīvojamās mājas īpašnieks vai valdītājs, kā arī pašvaldība

pirms 9 gadiem, 2011.08.25 18:50

Vai šai kundzītei, gadījumā, nav dēls? Ja nemaldos, kundzīte ir igauniete un dēls dzīvo Igaunijā. Brauc pie viņas ciemos ar sudrabotu džipu. Verbūt Karpovas kundze varētu precizēt šo faktu. Jo ir atšķirība vai cilvēks ir vientuļš, vai viņam ir bērni.

pirms 9 gadiem, 2011.08.25 21:36

Valka